Xella Slovensko, s. r. o.
Projekt bytových domov R+R Rezidence v Michalovciach ponúka moderné a nadštandardné bývanie. V súčasnosti sa v rámci ďalšej etapy R+R Residence 2 stavajú dva bytové domy so 68 bytovými jednotkami. Pri projektovaní domov sa uplatnila služba digitálneho plánovania Xella blue.sprint, v bytových domoch sú použité veľkoformátové stavebné prvky Ytong a Silka. Tie okrem výborných akustických vlastnosti majú na jednotku zvládnuté aj tepelnoizolačné parametre. Sortiment spoločnosti Xella doplňujú klasické tvárnice a priečkovky a kompletný stropný systém Ytong.
R+R Residence 2 v Michalovciach je najvyššou stavbou spoločnosti Xella z veľkoformátových prvkov
Ing. Július Sič, technický poradca spoločnosti Xella Slovensko k projektu hovorí: „Obidva domy sú sedempodlažné a veľkou mierou sa na ich výstavbe podieľali naše veľkoformátové stavebné prvky Silka Tempo, Ytong Jumbo a Ytong priečkové panely. Stavba je výnimočná tým, že má päť plných podlaží a šieste a siedme ustupujúce podlažie. Aktuálne tak predstavuje našu najvyššiu stavbu z veľkoformátových prvkov.“
Manipuláciu s vápenno-pieskovými tvárnicami Silka Tempo hrúbky 240 mm uľahčovali minižeriavy a kliešte, určené špeciálne pre tieto tvárnice. Stavbárom zjednodušili prácu aj kladačské plány, vyhotovené v rámci našej služby Xella blue.sprint. Pri založení steny sa používali klasické tvárnice Silka rovnakej hrúbky ako veľkoformátové prvky Silka Tempo, tzn. 240 mm. Okrem výborných parametrov tvárnic Silka a Silka Tempo bola pre investora projektu výhodou aj rýchlosť výstavby – vymurovanie jedného podlažia trvalo iba týždeň. Stavba bola za pomoci kompetenčného centra Xella Slovensko vyhotovená aj v BIM modeli.
BIM model pomohol výrazne zefektívniť výstavbu
Ing. arch. Zdeněk Podlaha, BIM manažer v společnosti Xella CZ/SK sa spolu zo svojimi kolegami podieľal na príprave BIM modelu pre obidva bytové domy: „Prvým krokom spolupráce bolo statické overenie. Na to nadviazalo nielen tepelne-technické, ale aj akustické posúdenie. To preto, aby sme dodržali všetky požiadavky, ktoré sú na moderného bývanie kladené nielen normami, ale aj investorom a jeho zákazníkmi. Tvorbou 3D BIM modelu sme mohli už na začiatku s investorom zefektívňovať jednotlivé detaily, vďaka tomu sme potom získali presné výkazy materiálu, harmonogram stavby a tiež presné kladačské výkresy pre celý objekt.“
Veľkoformátové tvárnice Silka Tempo vniesli do stavby štíhle nosné steny, vysokú pevnosť a výborné statické a akustické vlastnosti
Ich veľkou výhodou bolo aj mechanizované rýchle a jednoduché murovanie na tenké maltové lôžko hr. 1-3 mm pomocou minižeriavu. Budúci majitelia ocenia skutočnosť, že vápenno-pieskové tvárnice Silka prispievajú k zdravej vnútornej klíme tým, že akumulujú teplo a vlhkosť: v lete je v miestnosti komfortne chladno a v zime naopak príjemne teplo. Naviac je to materiál udržateľný a šetrný k životnému prostrediu: tvárnice Silka a Silka Tempo sa vyrábajú z vápna, piesku a vody, teda surovín, ktoré sa vyskytujú v prírode a neobsahujú žiadne chemické a toxické látky.
Stavbyvedúci Michal Bobela si prácu s veľkoformátovými tvárnicami pochvaľoval
„Kladú sa veľmi jednoducho mini-žeriavom, natiahne sa lepidlo a potom už stačí klásť tvárnice. Stačí na to jeden operátor mini-žeriavu a jeden murár. Muruje sa rýchlo a podľa presného plánu. Za rok tak dokážeme so 14 ľuďmi a tromi mini-žeriavmi postaviť dva bytové domy. Pomáhala nám aj podpora zo strany spoločnosti Xella Slovensko, či už písomná, mailová, denne sme boli v telefonickom kontakte a pravidelne sa konali kontrolné dni. Aj to pomohlo tak malej zostave postaviť obidva bytové domy v krátkom čase.“
A Julius Sič k tomu dodáva: „Presné plány sú veľkou pomôckou nielen pre investora alebo realizačnú firmu. Pomocou nich vieme v prípade potreby na diaľku cez počítač alebo telefonicky komunikovať so stavbyvedúcim a konzultovať jednotlivé steny a detaily na stavbe. BIM model nám veľmi pomohol aj pri samotnom nápočte, lebo sme vedeli veľmi presne a rýchlo spočítať množstvo materiálu, ktorý sa používa na tejto stavbe. Výhody sú presnosť, efektivita výstavby a jej rýchlosť – v tomto prípade sme ju dokázali skrátiť až o tretinu.“