Taconova Group

Novostavba predajne a servisu stavebných a zemných strojov KASTO Tábor sa na podlahovej ploche viac ako 300 m2 kompletne spolieha na rozdeľovače podlahového vykurovania Taconova. O príjemnú klímu v celkovo 17 miestnostiach sa starajú tri najmodernejšie rozdeľovače vykurovacích okruhov TacoSys Pro, ktoré zabezpečujú dokonalú distribúciu tepelnej energie zo zásobníka invertorového tepelného čerpadla IVT vzduch-voda v celej budove.

Spoločnosť KASTO Tábor, s.r.o. bola založená v roku 1992 a jej hlavnou činnosťou je predaj nových a použitých stavebných a zemných strojov a ich záručný a pozáručný servis. Dodáva tiež náhradné diely a servis pre viaceré značky v oblasti stavebných a poľnohospodárskych strojov. Okrem toho sa zaoberá aj prenájmom a technickým poradenstvom vrátane poskytovania školení pre obsluhu stavebných strojov, financovaním, poistením strojov a komplexnými servisnými službami. Nové priestory boli pre rozširujúcu sa spoločnosť nevyhnutné, rovnako ako spoľahlivé zabezpečenie tepelného komfortu v každom ročnom období a v každej časti budovy. „Kancelárske priestory a zázemie pre zamestnancov si vyžadujú zvýšený tepelný komfort. Priestor dielne a skladu si vystačia s nižšou teplotou, avšak bolo potrebné zohľadniť vplyv častého otvárania vstupnej brány pri vjazde a výjazde vozidiel alebo pri expedícii tovaru. Myslím, že už prvé mesiace ostrej prevádzky v reálnych a mrazivých zimných podmienkach ukázali, že všetko funguje perfektne, tak ako má, a bez potreby do systému akokoľvek zasahovať,“ vysvetľuje Petr Stolina, majiteľ spoločnosti KASTO Tábor s.r.o.

O rozdeľovanie vykurovacej vody z AKU zásobníka s objemom 288 litrov do celého objektu pri uvažovanom teplotnom spáde 39/32 °C sa starajú celkom tri rozdeľovače Tacosys Pro vrátane vyvažovacích ventilov TopMeter Plus. Rozdeľovače v dimenziách 12, 10 a 7 okruhov obhospodarujú primárne okruhy podlahového vykurovania (v letných mesiacoch sa počíta aj s chladením), ale aj vykurovacie teleso typu VK v technickej miestnosti a kúpeľňový rebrík, ktorý je osadený v dielni a slúži na sušenie oblečenia zamestnancov.

Skladová miestnosť s plne vybaveným 12-okruhovým rozdeľovačom TacoSys Pro.

AKU zásobník a vnútorná jednotka TČ s expanznou nádobou.

Teleso rozdeľovača TacoSys Pro je z ušľachtilej ocele a spĺňa všetky nároky na kvalitu, efektivitu inštalácie a dlhodobú spoľahlivosť prevádzky. Ponúka sa vo verziách od 2 do 12 vykurovacích/chladiacich okruhov s pripojením cez Eurokonus šróbenie. Príslušný objemový prietok sa nastavuje na jednotlivých okruhoch pomocou novej generácie vyvažovacích ventilov TopMeter Plus, ktoré ako jedny z mála na trhu spĺňajú prísnu normu DIN-EN 1264-4 pre reprodukovateľné nastavenie projektovaného prietoku. V objekte KASTO Tábor je v miestnostiach pre zázemie zamestnancov (kuchyňa, kúpeľne, WC) a na chodbách veľkosť objemového prietoku pevne nastavená. Priestorové termostaty potom pomocou elektrotermických pohonov TacoDrive zabezpečujú užívateľsky definovanú cieľovú teplotu v priestoroch kancelárií, dielne a skladu.

Najkompaktnejší ventilový servopohon na trhu

Elektrotermické pohony TacoDrive, ktoré spoločnosť Taconova testuje na 100 % spoľahlivosť, reagujú úplne autonómne prostredníctvom 24V prepojovacieho modulu NovaMaster a sledujú informácie odoslané z celkovo 8 priestorových termostatov v každej miestnosti. Aj napriek ich subtílnemu tvaru nemôže vďaka vnútornému riešeniu telies pohonov dôjsť k ich zatuhnutiu, a to ani počas dlhodobej odstávky. „Ventily TacoDrive sú skutočne mimoriadne kompaktné a majú reverzibilnú funkciu First Open, ktorá umožňuje plnenie a údržbu vykurovacieho systému aj v prípade výpadku elektrickej energie. Preto ich možno kedykoľvek manuálne prepnúť do základnej otvorenej polohy, takže pripojené vykurovacie okruhy sme mohli na stavbe plniť a sprevádzkovať ešte skôr, ako bola hotová elektroinštalácia a spojenie s RF priestorovými termostatmi,“ dodáva Ing. Václav Šálek zo spoločnosti GT Energy s.r.o., ktorá inštaláciu vykurovania v KASTO Tábor realizovala. Skutočnú prevádzkovú polohu a funkciu pohonu možno vizuálne skontrolovať cez priezor. Bezhlučným nastavením polohy ventilu je možné dosiahnuť skutočne variabilný prietok. To zaručuje presnú reguláciu teploty v interiéri, ktorá presne zodpovedá individuálnym požiadavkám používateľov, a tým zabezpečuje optimálnu vnútornú klímu doslova za každých okolností. Informácie zo snímačov teploty HCT (Heating/Cooling/Timer) sa bezdrôtovo prenášajú do prepojovacieho modulu NovaMaster. Regulácia je na základe požiadavky investora ďalej doplnená o GSM modul pre diaľkové ovládanie v neprítomnosti.

Nielen vyváženie, ale aj kontrolovaná distribúcia a jednoduchá inštalácia

„Správne počiatočné vyváženie a cielená regulácia požadovaných teplôt v jednotlivých miestnostiach zvyšuje užívateľský komfort, znižuje spotrebu energií a umožňuje trvalo udržateľnú a hospodárnu prevádzku. K tomu je však potrebná optimálna regulácia distribúcie nosného média do jednotlivých okruhov systému a tiež spoľahlivá ovládacia riadiaca jednotka,“ približuje Ondrej Franko, technický poradca švajčiarskej spoločnosti Taconova, ktorá vyrába rozdeľovače vykurovacích okruhov v juhočeskom Velešíne. Rozdeľovač TacoSys Pro sa preto dodáva ako kompletne zmontovaný modul v uzamykateľnej skrinke s povrchom odolným proti poškriabaniu. Je zostavený vrátane elektrotermických pohonov TacoDrive a vyvažovacích ventilov TopMeter Plus s priamou reguláciou, zobrazením a obmedzovaním prietoku vykurovacích/chladiacich okruhov. Vďaka tomu, že rozdeľovač je pripravený na pripojenie, je aj jeho montáž veľmi pohodlná a časovo nenáročná. Okrem toho je z výroby ešte osadený odvzdušňovacím ventilom TacoVent Vent, ktorý zaisťuje plne automatické odvzdušňovanie celého okruhu a zvyšuje tak bezpečnosť prevádzky a taktiež užívateľský komfort s minimom nárokov na servisné zásahy. To tiež šetrí čas potrebný na uvedenie systému do prevádzky a následne aj čas a náklady investorov.

Detail rozdeľovacieho modulu TacoSys Pro vrátane vyvažovacích ventilov TopMeter Plus, elektrotermických pohonov TacoDrive, ventilov TacoVent Vent a prepojovacieho modulu NovaMaster.

A spokojný majiteľ.

Informácie o projekte:

Krajina: Česká republika

Objekt, miesto: prevádzková budova KASTO Tábor, s.r.o.

Typ stavby: novostavba

Dokončenie: december 2021

Realizácia: GT Energy s.r.o., Ing. Václav Šálek

Cieľ: komplexné zabezpečenie rozdeľovania vykurovacieho média pre podlahové vykurovanie v celom objekte s možnosťou zónovej, užívateľom definovanej teplotnej pohody

Použité produkty: rozdeľovače Tacosys Pro, vyvažovacie ventily TopMeter Plus, elektrotermické pohony TacoDrive, automatické odvzdušňovacie ventily TacoVent Vent a prepojovacie moduly NovaMaster

FOTOGRAFIE: Jan Malý