LOMAX & Co s.r.o.
Ceny energií v zime sú neisté, všetko bude podľa odborníkov závisieť od vývoja počasia v nasledujúcich troch mesiacoch. V prípade extrémne tuhej zimy sa totiž môžu účty za energie vyšplhať o desiatky percent. Nutné minimum, ktoré môžu domácnosti pred zimou urobiť, je kontrola jednotlivých častí plášťa domu, ktoré nemusia v prípade extrémne nízkych teplôt kvalitne tesniť a udržiavať v interiéri optimálnu tepelnú pohodu.
Napriek tomu, že ceny plynu v posledných týždňoch skôr stagnovali a zásobníky sú dostatočne zaplnené, môžu výdavky slovenských domácností počas zimy stúpnuť. Ekonomickí experti tvrdia, že okrem tradične krehkej situácie na trhu s energiami môže do hry vstúpiť tiež predpoveď počasia. Pokiaľ bude zima dlhá a v Európe udrú tuhé mrazy, môže cena plynu vystúpiť o desiatky percent kvôli vyššej spotrebe. Aj preto je dôležité sa uistiť, že dom dostatočne izoluje teplo a dôkladne skontrolovať plášť domu.
Okná a dvere ako izolácia plášťa domu
Štatisticky najväčšie množstvo tepla z domu uniká oknami, preto je okrem tradičnej údržby (ako napríklad ich umývanie) potrebné skontrolovať, či správne tesnia. To je v zime najviac problematickou, a hlavne zaťažovanou časťou, obzvlášť pri plastovom variante, ktorý sa v súčasnosti radí k najpopulárnejším. Svojpomocne môžu ľudia vyčistiť uzávery okien a odvodňovacie kanáliky, ktoré s tesnením súvisia. Môžu ich dôkladne vyčistiť a tesnenie jemne potrieť silikónovým olejom pomocou papierovej utierky, najviac ohrozené je tesnenie v dolnej časti okenného rámu. Pri ňom by sa nikdy nemali používať prípravky s hrubými časticami, hrubé umývacie hubky či dokonca drôtenky.
„Tieto časti okien by mali ideálne pred každou zimou prejsť pravidelnou údržbou. Pri menej kvalitných výrobkoch môže dôjsť k poškodeniu povrchovej farebnej fólie. V takom prípade sa odporúča namiesto náteru, ktorý nemusí k povrchu dobre priľnúť, jej výmena,“ upozorňuje Petr Přichystal, marketingový manažér spoločnosti Lomax, ktorá sa venuje produkcii okien, dverí, tieniacej techniky a garážových vrát.
Zabúdať by sa rozhodne nemalo ani na vchodové dvere, zvlášť pokiaľ sú vyrobené z dreva. Tento materiál je prírodný, a teda neustále pracuje. To sa môže podpísať na horších tepelno-izolačných vlastnostiach vplyvom vznikajúcich škár. Drevo z masívu zároveň nemá rado vlhkosť ani prudké slnko. Tieto faktory sa v dlhodobom meradle môžu prejaviť na ich opotrebovaní a tiež efektívnej izolácii tepla. Čo sa týka efektívnej úspory energií, sú na tom najlepšie dvere z hliníka. „Veľkou výhodou je prerušenie tepelných mostov vo všetkých dôležitých miestach – teda v krídle, ráme aj prahu. Hliníkové dvere navyše eliminujú limity z hľadiska opotrebovania a hodia sa aj na extrémne frekventované miesta a maximálne spĺňajú parametre dlhodobej investície,“ popisuje Přichystal.
Údržba garáže ušetrí starosti s automobilom
Starostlivosť o garážové vráta pred zimou sa často podceňuje, vďaka základnej starostlivosti je možné ale predísť množstvu zbytočných problémov s prevádzkou či vôbec naštartovaním vozidla. Najväčšia pozornosť by sa mala venovať predovšetkým gumovému tesneniu, ktoré je v priamom kontakte s podlahou, a vodiacim lištám. „To by sa malo primerane namazať. Starostlivosť je určite na mieste v prípade, keď majú ľudia garáž blízko cesty a vráta sa pravidelne znečisťujú od zvýšenej prevádzky,“ tvrdí Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax.
Pred zimnou sezónou by sa nemalo zabúdať tiež na kontrolu vetrania. Pri variante nevykurovanej garáže je potrebné skontrolovať čistotu a technický stav vetracích mriežok, pri stavbách s vykurovaním najmä vzduchotechniku, ktorá sa o vetranie stará. Jej nefunkčnosť môže mať nebezpečné následky napríklad v podobe zlého odvádzania výbušných benzínových pár. Odborníci varujú, že amatérske pokusy o opravy môžu skončiť trvalým poškodením zariadenia, a navyše stratou záruky. „Pokiaľ sa ľuďom zdá, že vráta nefungujú tak, ako by mali, mali by radšej privolať kvalifikovaných servisných pracovníkov, ktorí opravu zaistia v požadovanej kvalite,“ doplňuje Přichystal.
Väčšia oprava strechy? Radšej na jar
Najexponovanejšou časťou domu voči poveternostným vplyvom a nízkym teplotám je strecha. Z hľadiska jej opotrebovania pritom záleží na celom rade faktorov, ako je napríklad jej sklon či vplyv slnečného žiarenia. Najväčšiemu riziku opotrebovania sú vystavené ploché strechy, čo sa môže prejaviť najmä pri hydroizolačných vrstvách. Tie by sa tak mali pokryť napríklad štrkom. V prípade šikmej strechy hrá významnú úlohu voľba materiálu, z ktorého je vyrobená krytina. Napríklad pri drevených šindľoch platia podobné pravidlá ako pri iných výrobkoch z dreva – nutnosť pravidelnej údržby. Tou je v prvom rade impregnácia strechy a tiež jej pravidelné natieranie, ktoré by mal užívateľ vykonávať spravidla raz za 5 rokov. V takom prípade môže byť jej životnosť vo finále aj päťdesiat rokov.
Rekonštrukcia strechy v zime je zrejme najmenej obvyklou realizáciou, preto je dôležité sa o ňu správne starať v priebehu celého roka. „Oprava strešnej krytiny je v zime takmer nemysliteľná. Vyplatí sa teda počkať nielen kvôli nižšiemu riziku nepriaznivého počasia, ale tiež kvôli občasnej nutnosti využitia stavebnej chémie, ktorá nie vždy môže byť vhodná na použitie v mrazoch. V neposlednom rade je lepšie rekonštrukciu strechy plánovať až po zime aj preto, že práve v najchladnejších mesiacoch dostáva táto časť stavby najviac zabrať, napríklad kvôli nánosom snehu,“ vysvetľuje Přichystal.