Klimatická zmena sa významne dotýka aj našich miest, sídel, príbytkov a bývania ako takého. Boj proti klimatickej zmene je jednou z najväčších globálnych výziev súčasnosti. Veľa sa hovorí o zmenšovaní antropogénnych vplyvov na klímu a najviac o znižovaní produkcie CO2 . Menej sa však hovorí o adaptácii, teda o doplnkovej stratégii na znižovanie a riadenie rizík zmeny klímy. Adaptácia je kľúčová pri extrémnych prejavoch počasia, ako sú extrémne horúčavy, dlhé obdobia sucha a zvýšená intenzita zrážok.
Architekt a urbanista Miroslav Marko zdôrazňuje, že dopady klimatickej zmeny sú už citeľné a je potrebné prispôsobiť im aj budovy, v ktorých žijeme. V rámci projektu Adaptuj.sk sa venuje navrhovaniu budov s nízkym vplyvom na životné prostredie a adaptácii na klimatické zmeny. Zároveň poukazuje aj na rastúcu potrebu prispôsobiť súčasné obydlia meniacim sa klimatickým podmienkam a zdôrazňuje význam efektívneho využívania existujúcej infraštruktúry. “Veľkou témou budúcnosti bude existujúci domový fond. Dokazuje to demografická krivka a jej vývoj. V budúcnosti sa budeme musieť viac sústrediť na rekonštrukcie, prestavby, nadstavby, dostavby, alebo iné úpravy existujúcich domov,” hovorí Miroslav Marko.
Na zatiaľ málo rezonujúcu tému adaptácie upozorňuje aj Martin Mihál, predsa Združenia výrobcov murovacích materiálov. “Pri hodnotení budov z hľadiska ich potenciálu zmierniť klimatické zmeny, je nevyhnutné brať do úvahy rôzne faktory a nesústrediť sa iba na jeden aspekt. Je dôležité vidieť veci v širšom kontexte a komplexne posudzovať celý životný cyklus budov – od výstavby až po likvidáciu. Rovnako je potrebné zohľadniť kvalitu života ľudí, ktorí v týchto budovách žijú. Keďže ide o dlhodobú investíciu, je kľúčové spoliehať sa na dáta a fakty,” vysvetľuje.
Murované stavby svojimi vlastnosťami efektívne čelia dopadom klimatickej zmeny, čím poskytujú dlhodobú stabilitu a bezpečnosť pre svojich obyvateľov. „Murovaná stavba je odolná voči vetru, má vynikajúce vlastnosti z hľadiska akumulácie tepla – udržiava stabilnú teplotu miestností, vie odolávať povodniam a je ľahko obnoviteľná s minimálnym poškodením,“ dodáva Martin Mihál.
Výhody murovaných stavieb z hľadiska mitigácie a adaptácie:
- Dlhá životnosť: Murované konštrukcie majú priemernú životnosť až 100 rokov, pričom pravidelnou údržbou sa táto doba predlžuje.
- Energetická efektívnosť: Murované steny sú energeticky efektívne, spĺňajú prísne predpisy o tepelnej izolácii.
- Tepelná akumulačná schopnosť: Ťažké steny pomáhajú udržiavať stabilnú teplotu miestností, čo je výhodné v zime aj v lete.
- Protipožiarne vlastnosti: Murovacie stavebné materiály sú nehorľavé a zabraňujú šíreniu požiarov. Môžeme sa tak spoľahnúť na ich bezpečnosť.
- Odolnosť proti škodcom: Murivo nevyžaduje ďalšie ošetrenie proti hnilobe a hmyzu, je zdravotne nezávadné.
- Odolnosť proti vode: V prípade poškodenia vodou počas výstavby a/alebo fázy užívania existujú dobré technické možnosti na vysušenie budov bez toho, aby došlo k trvalému poškodeniu materiálu a konštrukcie.
- Odolnosť voči vetru: Masívne konštrukcie sú stabilné a odolné voči zaťaženiu vetrom.
- Vzduchotesnosť: Stupeň vzduchotesnosti sa dá pomerne ľahko vytvoriť – ako v novostavbách, tak aj pri modernizáciách nanesením vnútornej omietky na pevný stavebný materiál (murivo alebo betón).
- Údržba a starostlivosť: Murované stavby sú veľmi robustné po dlhšiu dobu a vyžadujú len malú údržbu, čo má priaznivý vplyv na ich celkovú uhlíkovú stopu.
Ďalšie výhody murovaných stavieb:
- Zachovanie hodnoty: Murované budovy sú považované vo všeobecnosti úverovými inštitúciami, maklérmi a znalcami za hodnotné bez špeciálnych dôkazov
- Flexibilné prispôsobenie: V priebehu preplánovania – aj počas fázy výstavby – alebo opätovného využitia a prestavby sa v murovaných budovách tieto zmeny zvyčajne dajú vykonať bez akýchkoľvek technických problémov.
- Ochrana pred elektrosmogom: Pevná konštrukcia poskytuje dobré tienenie pred vysokofrekvenčným žiarením.
Adaptácia na klimatické zmeny je kľúčovým prvkom v boji proti ich dopadom. Murované stavby ponúkajú množstvo výhod, ktoré z nich robia ideálnu voľbu pre udržateľnú výstavbu a dlhodobú ochranu pred extrémnymi prejavmi počasia.