ALUMISTR SE

Rastúce ceny energií dnes motivujú obyvateľov bytových domov k úsporám a sú častým dôvodom na investície do zateplenia alebo do nových okien. Mnohí pritom zabúdajú, že existuje aj ľahšie realizovateľné opatrenie, ktoré preukázateľne znižuje tepelné straty, a tým aj náklady domácnosti na vykurovanie. Ide o kvalitné, systémovo riešené zasklenie balkóna či lodžie.

Zníženie tepelnej straty až o 29 percent

Význam balkónového zasklenia ako opatrenia na úsporu energie na vykurovanie je potvrdené teoretickým výpočtom aj experimentálnym overením. Dopadom zasklenia lodžie na energetickú náročnosť budovy sa podrobne zaoberá technický posudok, ktorý v roku 2017 vypracovali odborníci z Ústavu technológií stavebných hmôt a dielcov Fakulty stavebnej VUT v Brne.

Ako modelový prípad bola zvolená situácia v typickom byte panelového domu, ktorý nedávno prešiel rekonštrukciou, má zateplenú fasádu a nové plastové okná s izolačným dvojsklom. Odborné posúdenie potvrdilo, že zasklenie v zimnom období zvýši teplotu v priestore lodžie, čím zníži energetickú stratu v priľahlej konštrukcii. Z teoretického výpočtu modelovej situácie a jeho následného experimentálneho overenia priamo v byte vyplynulo, že sa merná tepelná strata zníži o 20 až 22 %.

Konkrétny prínos zasklenia lodžie k zníženiu energetickej náročnosti priliehajúceho bytového priestoru závisí aj od technického stavu budovy. Ak by tu neboli realizované opatrenia na úsporu energií v podobe zateplenia fasády a výmeny okien, strata by sa podľa výpočtu znížila až o 29,2 %. Naopak pri realizácii opatrení na úrovni súčasných technických noriem by so zasklením lodžie dosiahlo zníženie mernej tepelnej straty o 18,9 %.

Na čo si dať pozor pri realizácii

Zasklenie by sa ideálne malo riešiť už v rámci projektu, čo uľahčí aj všetku administratívu. Pri výbere zábradlia si totiž treba uvedomiť, že inštalácia horného zasklenia predstavuje výrazné zaťaženie. Popri nosnosti zábradlia tu zohráva úlohu aj jeho technické riešenie a tesnosť celej konštrukcie. Aj keď o zasklení ešte nie je rozhodnuté, vyplatí sa už pri realizácii zábradlia vykonať prípravu na uchytenie konzol pre zasklievací systém. Kedykoľvek neskôr sa potom majiteľ bytu môže rozhodnúť pre dodatočné zasklenie a veľmi jednoducho ho realizovať.

Pokiaľ investor so zasklením nepočíta už vopred a všetko chce riešiť až dodatočne, nie je to efektívny spôsob a ani výsledok spravidla nie je optimálny. Očakávaný efekt v podobe úspory energií potrebných na vykurovanie sa bez systémového riešenia vôbec nemusí dostaviť. Dodatočné utesňovanie bočných medzier medzi fasádou a konštrukciami totiž nie je také dokonalé, aby zaručilo zníženie energetických strát. Dotesňovanie konštrukcií zároveň investíciu do zasklenia zbytočne predražuje. Také nesystémové riešenie navyše nie je ani estetické a výsledný vzhľad tak môže byť pre majiteľa bytu sklamaním.

V každom prípade je potrebné nepodceniť fázu prípravy a starostlivo vyberať dodávateľa. Pri rekonštrukcii balkónov či lodžií by si investor mal dať pozor, aby od dodávateľa dostal kvalitný tovar vrátane kvalitnej montáže. Solídny dodávateľ neukazuje ponuku len na obrázku, ale privezie vzorky v reálnej podobe a umožní prehliadku referenčných stavieb s rovnakou alebo podobnou realizáciou. Na overenie správneho výberu je možné tiež realizovať jeden vzorový balkón, ktorý je možné dodatočne demontovať alebo upraviť.

Ďalšie dôvody, prečo sa zasklenie oplatí

Popri úsporách energie zasklievacie systémy prinášajú obyvateľom bytových domov aj množstvo ďalších výhod. Zvyšujú hodnotu nehnuteľnosti a rozširujú byt o ďalší obytný priestor využiteľný po väčšinu roka. Balkóny či lodžie sú so zasklením chránené pred nepríjemným vetrom i dažďom. Zasklenie tiež posilňuje ochranu proti zlodejom a tlmí hluk prichádzajúci zvonku.

Základom všetkého je však voľba balkónového zábradlia zodpovedajúcej konštrukcie a vhodného nadväzujúceho zasklenia, ktoré spolu budú tvoriť systémový celok. Firma Alumitr SE ponúka niekoľko variantov systémových riešení pre zasklenie balkónov či lodžií. Riešenie je možné prispôsobiť rôznym typom bytových domov. Voľbu toho správneho je vždy potrebné konzultovať s odborníkmi.