Columbus Energy Slovensko s.r.o.

Columbus Energy S.A., líder v oblasti fotovoltaických inštalácií v Poľsku, po úspešnej minuloročnej expanzii v Českej republike pôsobí od mája už aj na Slovensku. Spoločnosť vidí na slovenskom trhu veľký potenciál pre rozvoj obnoviteľných zdrojov energie. Plánuje tu zaviesť svoj osvedčený biznis model a urýchliť zelenú transformáciu.

10 rokov skúseností na trhu s obnoviteľnými zdrojmi energie (OZE), 28% podiel na poľskom fotovoltaickom trhu (podľa správy IEO z roku 2020), takmer 70 000 realizovaných inštalácií v Poľsku – to sú hlavné prednosti Columbus Energy S. A, poľskej spoločnosti kótovanej na Varšavskej burze.

V roku 2022 sa Poľsko umiestnilo na druhom mieste v Európe z hľadiska nárastu inštalovaného výkonu vo fotovoltaike. „Koncom minulého roka sme už mali 1,2 milióna „prosumerských“ inštalácií, z ktorých každá šestnásta pochádza z Columbusu,“ uviedol Michał Gondek, viceprezident správnej rady Columbus Energy a predseda správnej rady Columbus Energy SK. „Naša spoločnosť si za 10 rokov vytvorila obrovskú konkurenčnú výhodu založenú nielen na vládnych dotačných programoch pre fotovoltaiku, ale predovšetkým na naozaj kvalitnom zákazníckom servise. Sme priekopníkmi „prosumerských“ riešení („Abonament na Słońce“, „Prąd jak Powietrze“, systém riadenia pre distribuovanú energiu a maximalizáciu úspor – PowerHouse), používame produkty najvyššej kvality, poskytujeme najdlhšie záruky a servisnú starostlivosť. Vďaka tomu sme dnes najčastejšie vyberaným dodávateľom fotovoltaiky v Poľsku, čo potvrdil aj spotrebiteľský prieskum. V súlade s prijatou stratégiou prinášame naše know-how na nové trhy, kde vidíme veľký rozvojový potenciál. A takto vnímame aj slovenský trh,“ dodal Michał Gondek.

Columbus Energy minulý rok predstavila svoj osvedčený obchodný model v Českej republike, kde sa rýchlo zaradila medzi top spoločnosti na fotovoltaickom trhu. V Českej republike došlo v rokoch 2021 a 2022 k výraznému nárastu fotovoltaických inštalácií po prudkom zvýšení cien energií. Bol to dôsledok vypuknutia vojny na Ukrajine a závislosti od ruského plynu. „Fotovoltaické elektrárne sú prítomné v približne 4 % českých domácností a do roku 2030 ich môže byť 3- až 4-krát viac,“ uviedol Petr Vaverka, člen dozornej rady Columbus Energy.

„Slovensko by malo v energetickej transformácii nasledovať Poľsko a Česko. V dôsledku energetickej krízy v Českej republike vzrástli ceny energií medziročne až o 300 %. Treba však pripomenúť, že aj za normálnych podmienok by sa ceny medziročne zvýšili o 30 – 40 %. To, že sú dnes ceny energií na Slovensku regulované, neznamená, že o dva, tri roky zostanú na rovnakej úrovni. Ich cena sa rokmi zvyšuje, kým náklady na fotovoltaiku klesajú. Solárna energia sa preto stáva oveľa výnosnejšou ako v minulosti. A aj to sú dôvody, prečo sa oplatí rozhodnúť sa pre inštaláciu fotovoltaických panelov,“ zdôraznil Jiří Koudela, CEO spoločnosti Columbus Energy Slovensko s.r.o.

Rozvoj fotovoltaiky a FVE inštalácií v rezidenčnom segmente by mala vláda Slovenskej republiky podporovať nielen finančne, prostredníctvom Plánu obnovy, ale aj legislatívne. „V prvom rade by sa mal zjednodušiť proces pripojenia FVE a vytvoriť rámec pre prevádzkovateľov distribučných sústav. Domácnostiam je tiež potrebné umožniť, aby mohli stavať zdroje väčšie ako 10 kWp. Napríklad v Poľsku je už roky limit do 50 kWp a k podobnej zmene došlo aj v Českej republike. A v neposlednom rade, domácnosti by mali mať možnosť predávať prebytočnú energiu do siete,“ dodal Jiří Koudela. Takáto podpora zo strany štátnych a verejných inštitúcií by podľa neho viedla k väčšej energetickej sebestačnosti domácností a znížila by ich závislosť od štátnej regulácie cien energií.

O Columbus Energy Slovensko s.r.o.

Spoločnosť Columbus Energy Slovensko bola založená v máji 2023 s väčšinovým podielom poľskej materskej spoločnosti Columbus Energy S.A. Vďaka moderným a kvalitným komponentom, rýchlej montáži, nadštandardným zárukám a komplexnému zákazníckemu servisu má Columbus Energy Slovensko ambíciu stať sa kľúčovým hráčom na slovenskom fotovoltaickom trhu. Viac informácií nájdete na www.columbusenergy.sk.

 

O Columbus Energy S. A.

Columbus Energy S.A. je poskytovateľom služieb na modernom energetickom trhu. Ponúka komplexné riešenia v oblasti obnoviteľných zdrojov energie pre domácnosti a podniky. Realizuje dlhodobé investície do fotovoltaických fariem a veľkokapacitných energetických zásobníkov. Spoločnosť stanovuje štandardy kvality, zameriava sa na moderné technológie a stará sa o zákazníka vo všetkých fázach implementácie. Columbus Energy je spoločnosť kótovaná na Varšavskej burze cenných papierov a je jedným z najväčších akcionárov trhu s fotovoltaickými inštaláciami v Poľsku.