TREVA, s.r.o.

Rovnako ako pri kúpe auta má každý svoje vlastné preferencie, tak aj pri výmene výťahu je dobré vedieť, čo od nového zariadenia očakávame a podľa toho si nastaviť podmienky súťaže.

Dôležité pri výbere správneho dodávateľa výťahov je nastaviť podmienky súťaže tak, aby boli položky jasne viditeľné a dali sa ľahko porovnať v rámci jednotlivých ponúk. Najnižšia cenová ponuka nemusí znamenať použitie iba lacných komponentov a najvyššia cena nie je vždy garanciou najvyššej kvality. Z tohto dôvodu je dobré pozerať sa nielen na výslednú cenu, ale najmä na technické parametre nového výťahu, jeho dizajn a použité materiály.

Netreba zabúdať ani na cenu záručného a pozáručného servisu, či je zahrnutá v prvotnej cenovej ponuke. Vo výslednom porovnaní môže odhaliť dôvod veľmi nízkej počiatočnej ceny výťahu, ktorú však časom zvýši vysoká cena servisu.

V tomto článku sa pokúsime zhrnúť tie najpodstatnejšie parametre – technické, dizajnové, či iné – ktoré majú vplyv na výber dodávateľa.

Bezpečnosť, spoľahlivosť, rozmery a nosnosť novej kabíny, či komfort jazdy. Parametre, ktoré by mali byť základom pri výbere dodávateľa.

Bezpečnosť prevádzky je to najdôležitejšie, čo musí spĺňať každý výťah. Pred spustením nového výťahu do prevádzky je povinné zo zákona vykonať tzv. Overenie zhody. Toto Overenie zhody vykonáva vždy nezávislá skúšobná organizácia ako TUV SUD alebo TISR. Tá posúdi, či výťah spĺňa všetky potrebné bezpečnostné štandardy, aby mohol byť uvedený do prevádzky.

Dobrej výťahovej spoločnosti záleží na tom, aby bola skúška vykonaná bez problémov a na prvýkrát, bez dodatočných návštev inšpektora a zbytočného predlžovania montáže. Preto robí aj sama rôzne kontrolné skúšky počas montáže výťahu, napr. kontrolu vodidiel, osadenia dverí na poschodiach alebo finálnu kontrolu výťahu pred Overením zhody. Nebojte sa preto opýtať rôznych firiem aj na to, ako majú zabezpečenú kontrolu montáže a jej kvality.

Rozmery a nosnosť kabíny

Jednou zo základných vecí, ktoré očakávame od nového výťahu, je väčší rozmer kabíny a s tým spojená aj jeho vyššia nosnosť.

Pri výťahoch v betónovej šachte je zhotoviteľ limitovaný priestorom šachty, no aj tu je možné kabínu zväčšiť a tým pádom zvýšiť jej nosnosť napr. z 250kg na 400-450kg.

Pri pletivových šachtách možno hĺbku kabíny zväčšiť výrazne –  až po podestu schodiska. Vždy, keď je to možné, odporúčame zväčšiť hĺbku kabíny na maximálny možný rozmer.

Náklady na toto zväčšenie v porovnaní s celkovou cenou výťahu a tým, aký to bude mať prínos do budúcna, sú minimálne. Nový výťah bude slúžiť desiatky rokov a treba mať na zreteli priestorové pohodlie pri jeho používaní.

Výťahový stroj

Ako jeden z najpodstatnejších komponentov výťahu ovplyvňuje komfort jazdy, bezpečnosť, ale aj náklady na servis výťahu v budúcnosti. V súčasnej dobe rozlišujeme dva základné typy výťahového stroja. Prevodový bezprevodový stroj. Aké sú medzi nimi rozdiely?

Prevodové stroje sú klasické/pôvodné stroje, ktoré sa nachádzajú prevažne v starých výťahoch. Prevodovka, trakčné koleso, dvojčinná brzda, olejové náplne – to všetko sú súčasti prevodových strojov. Tento typ stroja sa vyrába čoraz menej. Ide o zastaranú technológiu, pri ktorej neobstojí argument o jednoduchosti jej údržby, pretože vyžaduje o to častejší servis (t.j. viac nákladov). Postupne ju nahrádza efektívnejšia a novšia technológia.

Bezprevodový stroj, na druhej strane, zabezpečuje plynulejší chod výťahu, nižšiu spotrebu elektrickej energie (efektívny chod, nestráca sa energia v prevode) a nižšiu hlučnosť (žiadne búchanie brzdy). Podstatným rozdielom je minimálny servis bezprevodových strojov, keďže odpadá starostlivosť o olejové náplne, dvojčinnú brzdu alebo prevodovku.

Značnou výhodou je kvalita a inovácie týchto strojov. Pomer výroby prevodových a bezprevodových strojov je približne 5% ku 95% v prospech bezprevodových strojov. Do vývoja a výroby prevodovej technológie sa už neinvestuje, technológia nenapreduje, ba naopak, stagnuje. Aj naše skúsenosti potvrdzujú, že bezprevodové stroje vysoko predbehli v kvalite prevodovú technológiu.

Samozrejme, vždy na konci záleží na zákazníkovi, akú technológiu si zvolí. Možno si pomôcť prirovnaním ku starým Škodám 120L. Starší vodiči radi spomínajú na to, ako sa toto auto dalo ľahko a opakovane opravovať, hoc aj kdesi na parkovisku. Porovnávajú to s novými autami, v ktorých je viac elektroniky a ich servis musia vykonávať iba profesionálne strediská. Faktom však je, že po našich cestách už tieto Škody 120L nejazdia a sú skôr raritou a koníčkom pre ich vlastníkov. Prečo? Bezpečnosť, spotreba, komfort.

Šachtové dvere

Rozlišujeme dva typy šachtových dverí. Ručné a automatické.

Šachtové dvere ručné

Výhody:

  • Nižšia cena
  • Menšie prevádzkové náklady po uplynutí záruky
  • Väčšia hĺbka kabíny (nezaberajú priestor v šachte výťahu)

Nevýhody:

  • Menej pohodlné otváranie (napr. ak idete s nákupom alebo kočíkom)
  • Pri otváraní zaberajú priestor na poschodí

Šachtové dvere automatické

Výhody:

  • Pohodlné otváranie
  • Pri otváraní nezaberajú priestor na poschodí

Nevýhody:

  • Vyššia cena
  • Vyššie prevádzkové náklady po uplynutí záruky
  • Menšia hĺbka kabíny (zaberajú priestor v šachte výťahu)

Pri výbere rozhoduje preferencia zákazníka, na základe ktorej sa môže rozhodnúť pre jeden z vyššie uvedených typov šachtových dverí. Každý typ má svoje výhody aj nevýhody. U niekoho zaváži nižšia cena, u iného pohodlie a komfort.

Na dizajne záleží

Bezpečnosť, spoľahlivosť, či komfort jazdy sú naozaj významné parametre nového výťahu.

Avšak tak ako v našich bytoch alebo priestoroch vchodu a okolia bytového domu, si okrem ich technickej/úžitkovej  stránky, ešte viac potrpíme na to, ako sa v týchto priestoroch cítime a ako vyzerajú. Kto by sa chcel dvadsať či tridsať rokov voziť v šedej plechovej kabíne s minimom svetla?

Áno, aj na dizajne záleží. Nie je len čerešničkou na torte, ale pre bežného používateľa výťahu aj niečo, s čím sa stretáva denno-denne. Kabínu výťahu a jej vzhľad vníma svojimi zmyslami najintenzívnejšie.

Steny kabíny: luxusný vzhľad a praktickosť v jednom

Stroj je najdôležitejší technologický komponent výťahu, no najviditeľnejšou časťou kabíny sú steny. Definujú celkový dizajn výťahu, to, ako ho vnímame a ako sa v ňom cítime. Na trhu existuje viacero možností ich prevedenia.

Úplne najjednoduchšie a základné prevedenie je plech nastriekaný RAL farbou. Väčšine z nás pri predstave plechovej kabíny napadne nevzhľadný, starý, nemocničný výťah v béžovej farbe. Veru, nie príliš lákavá predstava! Navyše, každý plech podlieha jednému nepríjemnému neduhu – korózii. Tá sa môže začať ukazovať spod odlúpnutej farby už po pár rokoch používania výťahu.

Aký plech však nekoroduje? Ak ste tipovali nehrdzavejúcu oceľ, bežne nazývanú nerez, tipovali ste správne. Pre niekoho známka luxusu, pre iného gýč. Nerez rozdeľuje ľudí podobne ako politické názory.

Možno povedať, že jej použitie definuje typ budovy, v ktorej sa výťah nachádza. Svoje opodstatnenie má napríklad v nemocniciach, úradných budovách či v hoteloch, kde nerezová kabína vynikne svojím formálnym/reprezentatívnym vzhľadom. Menej sa hodí do bežných bytových domov na sídliskách a navyše jej údržba je o čosi náročnejšia.

Je tu však jeden materiál, ktorý spĺňa všetky predpoklady na luxusný vzhľad a zároveň ľahkú údržbu. Vysokotlaký-laminát je odolný, spája luxus a praktickosť do jedného celku. Na výber existuje množstvo farebných prevedení a motívov, či dokonca možno použiť vlastný vzor alebo fotografiu. Ako nás raz požiadal jeden náš zákazník, do vybraného obrázka sme zakomponovali jeho kocúra. Toto milé prekvapenie pre manželku zákazníka sa navyše náramne vydarilo.

Nadstavbou laminátu je tvrdené sklo. Pri jeho dizajnovom prevedení sa kreativite nekladú žiadne medze. Na výber sú rôzne vzory, abstraktné obrazy, fotografie, či maľby. Záleží len na prianí a vkuse zákazníka. Treba však dodať, že ide o niečo drahší variant ako vysokotlaký-laminát.

Podlaha, ktorá sa ľahko udržiava

Každý deň na ňu vkročí množstvo ľudí a za každého počasia. Voda, blato, sneh. Nikto sa, samozrejme, nebude prezúvať, keď vstupuje do výťahu. Preto je podlaha kabíny a výber materiálu niečím, na čo treba dbať vo zvýšenej miere.

Mala by byť pevná, odolná, v ideálnom prípade aj dobre vyzerať a dotvárať vzhľad výťahu. Klasikou je staré, dobré, šedé linoleum. Nikoho neurazí, no ani neohúri. Tak či onak je potrebné ho vždy po pár rokoch vymeniť. Linoleum sa lepí zospodu na drevenú dosku a tá časom môže začať hniť.

K odolným a čoraz častejšie používaným materiálom podlahy patrí žula, ktorá sa pomaly stáva štandardom. Žulová podlaha spĺňa vysoké nároky na odolnosť, pevnosť, je jednoducho udržiavateľná, nehovoriac o estetickej stránke. Nezhnije, neošúcha sa a pravdepodobne „prežije“ celý výťah.

Aby podlaha vynikla v celej svojej kráse, nemenej dôležité je doplniť ju vhodným stropom/podhľadom kabíny a s tým spojeným osvetlením. Správne osvetlenie by malo byť celoplošné, ako napríklad LED pás. Pri klasických bodových svietidlách sa len ťažko dosiahne pekné osvetlenie celého priestoru kabíny. Navyše hrozí aj časté odcudzenie či poškodenie týchto svietidiel.

Podhľad kabíny by mal byť vyrobený z trvácneho a zároveň estetického materiálu. Preto je najlepšie zvoliť nerezový podhľad so vzorom, cez ktorý difúzne presvitá LED svetlo. Ide o detaily, ktoré dotvárajú celkový dojem z nového výťahu.

A prečo sa necítiť každý deň vo výťahu vo vašom bytovom dome ako v 5 hviezdičkovom hoteli?