Túžite po vlastnej záhradke, ale bývate v byte? S našimi radami sa pôžitku zo záhradkárčenia nemusíte vzdať. Ak si chcete vypestovať vlastnú úrodu alebo si iba skrášliť balkón či terasu kvetmi, prinášame vám odborné rady, s ktorými to hravo zvládnete.
„Bylinky alebo zelenina nepotrebujú bezpodmienečne záhon alebo veľkú záhradu, aby sa im darilo. Mnoho odrôd sa výborne hodí na výsadbu na balkón alebo na terasu. Siahnuť môžete po pestovateľských hrantíkoch alebo kvetináčoch, vedierkach na kvety alebo vysokých záhonoch. Pri vyberaní jednotlivých typov rastlín treba zvážiť veľkosť balkóna či terasy a jej orientáciu na svetovú stranu,“ radí Daniel Brychta z oddelenia záhrada projektového marketu Hornbach.
Dostatok priestoru
Na veľký balkón alebo priestrannú terasu si môžete dovoliť umiestniť takmer všetky druhy rastlín. Odporúčame vyskúšať napríklad niektoré druhy pajazmínu, ktorý dorastá až do výšky pol metra a v máji a júni kvitne do biela a krásne vonia. „Ak vlastníte strešnú terasu, zadovážte si hortenzie alebo bielo kvitnúci ibištek. Oceníte nielen ich výšku, ale aj záplavu kvetov,“ odporúča Daniel Brychta. A čo olivovník? Doprajte mu veľký kvetináč a dočkáte sa stromu vysokého dva až tri metre. Na balkónoch sa taktiež dobre vyníma citrónovník alebo durman.
Každý centimeter sa počíta
Pri nedostatku miesta je usporiadanie plochy ešte dôležitejšie. Ak potrebujete miesto ušetriť, zaveste hrantíky na stenu alebo na zábradlie. Nebudú vám zasahovať do priestoru určeného pre stôl a stoličky. Rastliny je tiež možné zavesiť na stenu alebo na strop. V súčasnosti sú na trhu dostupné rôzne odrody v miniatúrnych podobách, ktoré sa zmestia aj na malý balkón. Napríklad, ak túžite po olivovníku, zaobstarajte si jeho miniatúrnu podobu. Pri pravidelnom zastrihávaní zostane malým stromčekom.
Balkón zaliaty slnkom
Na južne či západne orientovaný balkón sa výborne hodia stredomorské rastliny, ktoré majú radi prudké slnečné svetlo. Z byliniek naňho môžete vysadiť šalviu, tymian, rozmarín či levanduľu. Južanskú atmosféru si jednoducho vykúzlite pomocou oleandra či olivovníka. Oleander je stále zelený krík, ktorý kvitne od júna do septembra. Na výber máte z rôznych farebných možností – bielej, červenej alebo žltej. Z okrasných rastlín sa na slnečnom balkóne bude dariť aj zvončekom, begóniám a petúniám.
Tienistý balkón/tienistá terasa
Na východnú či severnú stranu sa hodia sezónne kvitnúce rastliny v kombinácii s viacročnými rastlinami. Absolútnou klasikou sú fuchsie. Kvitnú a darí sa im tam, kde iné balkónové kvetiny chradnú. Ďalej môžete vyberať z rastlín ako je netýkavka, prilbica, zvonček, hortenzia, srdcovka nádherná alebo begónia. Z byliniek sa bude dariť mäte či pažítke, ale nemusíte sa báť ani južanských typov.
Dbajte na veľkosť nádoby
Na trhu nájdete široký výber ovocných drevín, ktoré sú vhodné aj na balkón či terasu. „Keď sa rozhodnete pre vlastnú záhradku, je dôležité zvoliť správne nádoby na pestovanie, substráty a prísady. Pre bylinky a zeleninu sú vhodné plastové kvetináče alebo prútené nádoby vystlané vrstvou igelitu. Ovocným drevinám sa dobre darí v terakotových a keramických truhliciach,“ radí odborník z Hornbachu.
Zoznam byliniek, druhov zeleniny a ovocia, ktoré sa hodia na balkónovú alebo na terasovú záhradku:
Bylinky na balkón
bazalka, pažítka, petržlen, žerucha, trebuľa, kôpor, ligurček, stredomorské bylinky, šalvia, rozmarín, tymian, oregano, estragón, mäta, levanduľa, medovka lekárska
Zelenina na balkón
paradajky, reďkovky, fazuľa, rôzne druhy šalátov, paprika, baklažán, čili papričky
Ovocie na balkón
jahody, ríbezle, černice, egreš, kivi, stĺpovitá jabloň
Nezabudnite na dostatok vlahy
Aby sa vašim rastlinkám darilo, potrebujú pravidelnú dávku vody. Ideálnou voľbou sú preto samozavlažovacie kvetináče, ktoré sa postarajú o dostatok vlahy, aj keď ste pár dní mimo domova. Oceníte aj počas viac dní trvajúcich horúčavách. Tipy, ako vybrať samozavlažovací kvetináč sa dozviete tu: