LOMAX & Co s.r.o.

Letné počasie sa čoraz dôraznejšie hlási o slovo a s ním aj ostré slnečné lúče. Ľudia sa proti nim v domácnostiach chránia pomocou tienenia, nie všetci však využívajú jeho najefektívnejšie varianty. Najmä v starších bytoch sa ešte pomerne často stretávame s vnútornými žalúziami. Aké sú ich parametre v porovnaní s vonkajším variantom? A ako sú na tom obe riešenia z hľadiska efektívnosti, ovládania, komfortu či bezpečnosti? Porovnanie ponúka nasledujúci článok.

Základným rozdielom medzi vonkajšími a vnútornými žalúziami je hranica, za ktorú sa dostane teplo zo slnečných lúčov. V prípade vonkajších sa dá zjednodušene povedať, že teplo zostane ešte pred samotnými oknami. Toto riešenie totiž zadrží až 94 percent tepelnej energie, a slnko tak do interiéru v podstate nepustí. Zároveň vďaka umiestneniu pred oknami miestnosť pasívne chladí.

Vnútorné žalúzie sú na tom z hľadiska zadržania tepelnej energie násobne horšie. Teplo totiž cez okno vstúpi do miestnosti a postupne ju ohrieva. Žalúzie síce interiér zatienia a zabránia, aby ho slnečné žiarenie ohrievalo ešte rýchlejšie, no teplota v ňom aj pri ich maximálnom zatiahnutí stúpa. Dôvodom je nielen ohrievanie samotných lamiel, ale aj ich tvar, pre ktorý nie je zatienenie také dokonalé, ako v prípade vonkajších žalúzií. Lamely vonkajších žalúzií do seba väčšinou veľmi dobre zapadajú a do interiéru vpustia menej svetla.

„Vonkajšie žalúzie sú oproti vnútorným žalúziám oveľa modernejším a funkčnejším riešením. Slováci sú v tejto oblasti pomerne konzervatívni a tak sa najmä v starších panelových a bytových domoch s interiérovým tienením stretávame. Dopyt po vonkajších žalúziách však z roka na rok stúpa, medziročne sme počas poslednej sezóny zaznamenali nárast o 8 percent. V niektorých z minulých rokov býval ešte vyšší,“ hovorí Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax, ktorá sa na tuzemskom trhu špecializuje okrem iného aj na produkciu tieniacej techniky.

Hoci pri cenovom porovnaní základných modelov vychádzajú z oboch variantov výhodnejšie vnútorné žalúzie, daňou za to sú zastaralejšie technológie a najmä nižšia účinnosť. Používateľ si tak na dostatočné ochladenie interiéru musí spolu s nimi zaobstarať aj klimatizáciu, čo vo finále znamená vyššie náklady ako pri vonkajšom tienení. Dôvodom nižšej ceny vnútorných žalúzií je aj ich jednoduchšia montáž či menšie nároky na výrobu a materiál. V prípade vonkajšieho tienenia sa ho spotrebuje násobne viac – má však vyššiu odolnosť pri zrážkach či silných nárazoch vetra. Vonkajšie žalúzie odolajú vetru až do rýchlosti 90 km/h, teda až do deviateho z dvanástich stupňov Richterovej škály.

Aj z hľadiska ovládania ponúkajú vonkajšie varianty modernejšie spôsoby. Interiérové žalúzie sa v základnom variante ovládajú väčšinou manuálne alebo pomocou šnúrky, retiazky alebo kľuky a elektrické ovládanie je za príplatok, vonkajšie žalúzie bývajú používateľsky komfortnejšie. Oveľa častejším variantom je prepojenie motora s vypínačom na stene alebo diaľkovým ovládačom. „Elektrické ovládanie je v prípade vonkajších žalúzií skôr štandardom, preto sa už pred inštaláciou odporúča zabezpečiť prívod elektriny do exteriéru. Šnúrky pri vnútorných žalúziách môžu dokonca pre malé deti predstavovať bezpečnostné riziko, pretože hrozí, že sa za ne nepríjemne zachytia alebo sa pri manipulácii s nimi zrania,“ dopĺňa Přichystal.

Výhodou vonkajšieho tienenia je aj jeho multifunkčnosť. Okrem už spomínaného zatienenia a tepelnej izolácie funguje aj ako bezpečnostný prvok. Vďaka širokým možnostiam programovania žalúzií je totiž možné v čase, keď je dom opustený, lamely nastaviť tak, aby sa po určitom čase zatiahli alebo naopak pustili do miestnosti viac svetla. Pre potenciálneho zlodeja to znamená signál, že sa vnútri nachádzajú ľudia, a on si tak radšej vyberie inú lokalitu. „Vonkajšie žalúzie v neposlednom rade fungujú aj ako výrazný dizajnový prvok, v podstate každá stavba vďaka nim vyzerá modernejšie, zároveň ich možno farebne zladiť aj s ďalšími časťami plášťa domu a vytvoriť jednotný dizajnový koncept,“ uvádza Petr Přichystal.

Vonkajšie žalúzie v porovnaní s vnútornými predstavujú modernejší a pokročilejší variant, ktorý navyše ponúka okrem tienenia aj dodatočné funkcie. Vynikajú predovšetkým schopnosťou zabrániť teplu, aby vo väčšom množstve preniklo do interiéru. Ten naopak pasívne chladia. Okrem toho prinášajú používateľovi vyšší komfort z hľadiska ovládania, zároveň fungujú ako bezpečnostný a dizajnový prvok. Vnútorné tienenie tak okrem nezávislosti od vonkajších poveternostných podmienok láka hlavne nižšou cenou. Tá je však vykúpená horšou funkciou, či už ide o intenzitu zatienenia alebo používateľský komfort.