LOMAX & Co s.r.o.

Príjemné ochladenie, úspora nákladov aj zdravotné benefity. To sú najčastejšie dôvody, prečo Slováci čím ďalej tým častejšie siahajú po exteriérovom tienení v letných mesiacoch. V tropickom počasí tak ľudia hľadajú spôsoby, ako sa schovať pred horúcimi slnečnými lúčmi. Zvýšený dopyt po vonkajších roletách či žalúziách trvá aj vďaka tomu, že ich ceny napriek inflačnej kríze zostávajú rovnaké. Exteriérovú techniku ľudia najčastejšie obstarávajú v súvislosti so stále vysokými cenami energií.

Faktor cien energií pri obstarávaní vonkajšieho tienenia hrá u Slovákov stále svoju úlohu. Okrem snahy o príjemnejšiu klímu v interiéri či zdravší spánok sa domácnosti stále snažia o sebestačnosť a nižšiu energetickú náročnosť svojho domu. Ľudia zháňajúci vonkajšie tienenie spomínajú v poslednom roku vysoké ceny energií výrazne častejšie. V prípade vonkajších žalúzií je to spravidla spojené s letným obdobím a snahou ušetriť za energeticky náročnú klimatizáciu, pri predokenných roletách je to potom snaha lepšie tepelne zaizolovať interiér v zimnom období,“ potvrdzuje Petr Přichystal, marketingový manažér spoločnosti Lomax, ktorá je popredným výrobcom tieniacej techniky.

Samotná inflácia ceny vonkajšieho tienenia podľa neho prakticky neovplyvnila. Ľahké zdraženie malo na svedomí prudké zdražovanie materiálov v roku 2022. „Typicky išlo o hliník, ktorý je kľúčový na výrobu žalúzií či vchodových dverí. Vplyvom tejto skutočnosti došlo k zvýšeniu cien naposledy v máji minulého roka, pri vonkajších žalúziách to bolo o 2,5 %, pri vonkajších roletách o 7,5 %.,“ vysvetľuje Přichystal.

Okrem ochrany pred letnou páľavou predstavujú vonkajšie žalúzie alternatívny variant, ako v lete ochladiť interiér. Kombinujú extrémne vysokú účinnosť, a oproti klasickej klimatizácii tiež zdravotnú neškodnosť. V tomto aspekte prekonáva exteriérové tienenie aj klimatizácie, ktoré sú náročné na údržbu aj na prevádzku. Modernou alternatívou k bežným vonkajším žalúziám sú screenové rolety, ktoré pomáhajú udržať optimálne tepelné podmienky v miestnosti. „Ich hlavnou prednosťou je svetelná priepustnosť, ale zároveň zachovanie vizuálneho kontaktu s okolím. Aj za tropických dní sa ľudia nemusia vzdať prirodzeného denného svetla,“ vysvetľuje Přichystal.

Klimatizácia môže spôsobiť zdravotné komplikácie

Vonkajšie rolety či žalúzie zaistia v kombinácii s kvalitnými oknami príjemné ovzdušie v interiéri. Vďaka svojej konštrukcii zvládnu zadržať až 96 % slnečného svitu, najmä počas prázdninových mesiacov pasívne chladia a vnútornú teplotu dokážu znížiť dokonca až o 10 stupňov. To všetko bez prúdenia studeného vzduchu, ktoré podľa odborníkov môže spôsobiť problémy pre ľudský organizmus. Pri väčšom rozdiele teplôt, ktoré klimatizácia spôsobuje, sa podľa odborníkov zvyšuje riziko vzniku teplotného šoku. Potom sa môžu spustiť procesy, ktoré potom môžu vyústiť do ochorení ako napríklad angína, bolesti v krku alebo ťažkosti s močovými cestami. „Organizmus v takýchto prípadoch kolíše medzi tepelnými extrémami a nie je v rovnováhe. Hneď ako v klimatizovanej miestnosti pocítite, že je vám zima a studené prúdenie vzduchu je vám nepríjemné, je to zle. Znamená to totiž, že miestnosť je prechladená. Dôsledky pôsobenia studeného vzduchu však často podceňujeme,“ stojí na webových stránkach Úradu verejného zdravotníctva . Rovnaký problém potom podľa expertov nastáva aj pri klimatizáciách v aute. Vychladené vozidlo sa síce môže zdať príjemné, avšak pri vystupovaní sa telo teplotnému šoku nevyhne, rovnako ako možným zdravotným následkom.

Vzduch prúdiaci z klimatizačnej jednotky je totiž suchý, pri menšom príjme tekutín tak ľuďom vysychajú sliznice, čo môže mať za následok škriabanie či bolesť v krku. Aj keď chorôb v lete všeobecne ubúda, sú to práve klimatizácie, ktoré bývajú jednou z hlavných príčin vzniku letných viróz či angín. „Pasívny spôsob chladenia interiéru, ktorý je typický pre vonkajšie žalúzie, možnosť vzniku týchto rizík eliminuje. Zároveň je vďaka tomuto riešeniu možné aj v miestnosti orientovanej na západ v najparnejších letných dňoch docieliť príjemnú teplotu,“ doplňuje Přichystal.

Jednoduché ovládanie pre lepší spánok

Ďalším zdravotným benefitom, ktorý si zákazníci od obstarania exteriérového tienenia sľubujú, je zdravší spánok. V kombinácii s prvkami inteligentnej domácnosti môžu dosiahnuť kvalitnejší odpočinok. „Predokenné rolety je možné nastaviť tak, aby sa samé zatiahli vtedy, keď sa spustí verejné osvetlenie a roztiahli zasa pri úsvite. Cez mobilnú aplikáciu sa dá vonkajšie tienenie ovládať takmer odkiaľkoľvek, ale tiež dopredu naprogramovať,“ upozorňuje Přichystal. Napriek tomu v domácnostiach stále existujú oblasti, v ktorých ľudia volia skôr konzervatívnejšie riešenie. „Zákazníci najčastejšie volia diaľkové ovládanie pri vonkajšom tienení, garážových vrátach a bránach. Aj napriek obrovskej miere automatizácie má tradičné diaľkové ovládanie stále svoje miesto,“ tvrdí Jan Hrnčíř, produktový manažér spoločnosti Somfy, ktorá sa zaoberá technológiami pre inteligentnú domácnosť.

Je to ale práve automatizácia a možnosť napojenia na inteligentnú domácnosť, čo robí z vonkajšieho tienenia zaujímavú voľbu pre modernú domácnosť. Vďaka bohatým možnostiam programovania je tak možné využívať výhody inteligentných technológií v niekoľkých oblastiach. Jednou z nich je aj oblasť bezpečnosti. „V čase, keď je domov opustený, je možné lamely vonkajších žalúzií nastaviť tak, aby sa v určitom čase zatiahli alebo naopak pustili do miestnosti viac svetla. Pre potenciálneho zlodeja to môže znamenať signál, že sa vnútri nachádzajú ľudia, a on si tak radšej vyberie inú lokalitu,“ upozorňuje Přichystal.