Kdesi som čítal citát: „Pokrok v našich zariadeniach, našej kariére a širšom zastavanom prostredí si vyžaduje, aby sme mali oči dokorán otvorené novej ére FM založenej na údajoch, zameranej na ľudí, klíme a zdrojom.“ Pokrok si vieme predstaviť rôzne.  V správe budov obzvlášť…

Pozvanie na medzinárodnú konferenciu „Týden Facility Managementu“ v Kampusu ČSOB v Prahe prišlo neplánovane a náhle. Správa budov je úzko spätá s facility managementom,  ani sami správcovia  si niekedy neuvedomujeme, že služby, ktoré poskytujeme, sú z „kuchyne FM“. Nezriedka sme v minulosti zdôrazňovali, že práve ten správca, ktorý bude poskytovať nadštandardné služby navyše, bude vyhľadávaný a žiadaný. Sú správcovia, ktorí okrem bytových domov spravujú aj iné nehnuteľnosti – obchodné centrá, letiská alebo administratívne budovy.  Tak sme sa vybrali do Prahy pozrieť na  to, čo všetko môžeme pri správe budov klientom ponúkať. Čakali nás tam mnohé prekvapenia a informácie, ktoré by mohli pomôcť aj nám na Slovensku.

Ako funguje facility management v Českej republike? Odpovede som sa dočkal v úvodnom príhovore prevádzkovateľov KAMPUSU z úst predstaviteľa predstavenstva ČSOB, pána Hutla:

„Posledních pár let je facility management na raketovém vzestupu. Nečekané události roků minulých zásadním způsobem urychlily rozvoj v oblasti digitalizace, změny pracovního prostředí a změnily i pohled na údržbu a správu budov. Inflační tlaky v ekonomice nás ženou k vyšší efektivitě. Motto letošního ročníku proto znělo: „EFEKTIVNĚ A BEZPEČNĚ“. Odborný program přichystala IFMA.CZ, jejímž členem představenstva je Daniel Rubricius, ředitel #FAM budov ČSOB. Zároveň se  ČSOB stala i generálním partnerem celé akce. Účastníky v jedné z nejudržitelnějších budov v České republice přivítal Petr Hutla, člen představenstva ČSOB, dalšími hosty byli například Lara Paemen z IFMA EMEA, Jiří Knap (prezident #IFMA CZ), Radek Nehoda (Letiště Praha) nebo Jan Šámal (KONE). Hosté konference se také zúčastnili workshopu, kde vystoupil Jan Zubíček s tématem: Kate ČSOB – jak měníme pomocí konverzační #AI zákaznickou zkušenost.  Nejen díky našim moderním budovám jsme mezi tuzemskými firmami v oblasti udržitelnosti na špici, ale orientace na chování šetrné k přírodě se projevuje v každé činnosti, kterou vyvíjíme“ … ukončil privítanie účastníkov pán Hutla z ČSOB.

Petr Hutla (ČSOB)

Ing. Jiří Knap, prezident IFMA CZ

Jan Šámal (KONE)

Aký bol program, čo zaujalo účastníkov konferencie?

Ako bolo spomenuté, téma konferencie sa niesla v duchu motta: „Efektivně a bezpečně“ . Program bol neskutočne bohatý. Vyberáme z neho len niektoré prednášky, podrobnejšie sa im budeme venovať v nasledujúcich číslach nášho časopisu.

Po úvodnom slove hostiteľa z ČSOB nasledovala prednáška pani  Lary Paemen, šéfky IFMA Europe. Témou prednášky bol rozvoj facility managementu v Európe. Nakoľko pani Lara Európe šéfuje, informácie z prvej ruky sú na nezaplatenie.  Po nej predniesol svoj prejav pán Ing. Jiří Knap, prezident IFMA Czech Republic Chapter. Po jeho úvodnom slove nasledovala téma digitalizácií noriem, po ktorej nasledovala neskutočne zaujímavá prednáška  p. Radka Nehody zo spoločnosti Letiště Praha na tému „CAFM – Digitalizace údržby Letiště Praha“.

Krásne 3D digitálne bola spracovaná vízia letiska, ako (by mohlo – alebo bude) letisko vyzerať v roku 2030. O nič menej pútavá bola prednáška spracovaná z poznatkov vyšetrovateľa pražského hasičského zboru – „Rizika vzniku požárů a představení práce hasičského vyšetřovatele“ s pestrými fotkami a poznatkami z praxe.

Lara Paemen, IFMA Europe

Zaujímavé boli aj nasledujúce prednášky. Jakub Bican z Arkance Systems CZ + SK sa venoval téme „Optimalizace dat pro FM“. Služby a podpora spoločnosti Arkance Systems zahŕňajú implementáciu riešení CAD, CAM, BIM, PDM, GIS a FM, či už ide o produkty spoločnosti Autodesk, aplikácie z vlastného vývoja spoločnosti Arkance Systems alebo softvér tretích strán, bonusové nástroje CS+, poradenstvo, školenia a nezabudnime na vývoj aplikácií na zákazku. Aj na Slovensku známy generálny riaditeľ spoločnosti KONE a.s. pán Šámal sa venoval téme „Jak digitalizace výtahu pomáhá s efektivním a bezpečným provozem budovy“.  Vieme všetci, že táto téma sa týka isto iste aj bezpečnosti výťahov v bytových domoch. Z firmy DEZADATA, spol. s r. o., sa venoval téme „BIM, facility management a dodavatelé“ pan Kývala. Na záver by som spomenul ešte prednášku „Bezpečný provoz a údržba budov a technických zařízení, nejčastější nedostatky, chyby, mýty a omyly…“ od pána Baletku zo spoločnosti eFACILITY consulting, s.r.o. Nedá mi vymenovať všetkých, ale verím, že o rok bude v Prahe  pribudnú aj nejakí prednášajúci zo Slovenska. Verte mi, stojí to za to….

Každoročný „Týden Facility Managementu 2023“ pod taktovkou IFMA CZECH REPUBLIC CHAPTER  v Prahe bol veľkým úspechom. Približne 260 profesionálov z FM sa stretlo v pôsobivom sídle spoločnosti ČSOB na celodenné prezentácie o efektívnosti, udržateľnosti a bezpečnosti a mnohých príležitostiach na vytváranie sietí. Deň sa skončil slávnostným odovzdávaním cien v krásnej pražskej Starej radnici.

Mgr. Eugen Kurimský