Prvá stavebná sporiteľňa, a. s.

 

Bývanie vašich snov môže byť moderné, krásne, štýlové, romantické… ale môže byť napríklad aj energeticky úsporné. Touto poslednou vlastnosťou možno neulahodíte svojim mnoho­ra­kými inšpiráciami nabudeným zmyslom, ale o to viac ho ocení vaša peňaženka. Presnejšie, váš či rodinný rozpočet.

V súčasnosti sa pojmy ako energetická efektívnosť, respektíve energetická úspornosť, stávajú popri ­estetike a funkčnosti kľúčovými faktormi pri riešení bývania. Recept je pritom jednoduchý. Dôležité je, aby vaše bývanie vyžadovalo čo najnižšiu spotrebu energií. Pri akejkoľvek realizácii opatrení, ktoré napomáhajú energetickej efektívnosti, je vhodné poradiť sa s odborníkom. Či ide o zvolenie orientácie bytu alebo rodinného domu na tie správne svetové strany, optimálne zateplenie obvodových múrov, základov aj strechy, osadenie kvalitných okien a vchodových dvier, použitie moderného systému vykurovania a iných technologických inovácií, alebo zabezpečenie energetického certifikátu pre vaše bývanie.

 

pss text

 

Aj pre bytové domy

Tieto opatrenia sa týkajú nielen rodinných ale aj bytových domov. Tri štvrtiny z bytových domov, v ktorých mimochodom žije približne polovica obyvateľov Slovenska, sú staršie ako 20 rokov. Vyžadujú si permanentné sledovanie technického stavu a následné odstraňovanie nedostatkov. Zároveň sa zvyšujú nároky na tepelnú odolnosť vonkajších obalových konštrukcií a energetickú náročnosť budov. Nie, dnes už nie je úlohou štátu zabezpečovať sladký a bezstarostný spánok vlastníkom bytov v bytových domoch tak, ako v minulosti. Kvalita života v bytovom dome je teraz záležitosťou každého, kto v ňom žije. Preto je nevyhnutnosťou obnovovať aj bytové domy, pričom prác, ktoré je potrebné vykonať, nie je málo, a vôbec nie sú lacné. Ale ak sa obnova urobí komplexne, vlastníkom jednotlivých bytov prinesie viacero benefitov. Rozhodujúcou je významná úspora na platbách za energie. Presnejšie na vykurovaní, ohreve teplej vody, elektrine v spoločných priestoroch prípadne na plyne alebo inom palive. Dosiahnuté úspory obyčajne umožnia splácanie prostriedkov požičaných na obnovu aj bez navýšenia vkladov do fondu údržby a opráv bytového domu.

 

pss foto

 

Obráťte sa na špecialistov

Je na vás, pre aké bývanie sa rozhodnete. Je však viac ako isté, že na dosiahnutie zásadnej úspory na energiách je potrebné zvoliť komplexné riešenie, čo si vyžiada „určitú“ vstupnú investíciu.

 

pss text2

 

Rovnako, ako pri stavebných úpravách, aj pri tejto príležitosti je vhodné obrátiť sa na odborníkov, v tomto prípade na špecialistov zaoberajúcich sa financovaním bývania. Jednými z najrenomovanejších sú tí z najväčšej a najúspešnejšej stavebnej sporiteľne – Prvej stavebnej sporiteľne. A buďte poriadne zvedaví! Obchodní zástupcovia PSS prídu za vami domov alebo hoci aj na schôdzu vlastníkov bytov vo vašom bytovom dome. Ich zoznam nájdete na www.pss.sk, prípadne zatelefonujte na 02/58 55 58 55.