Rovnako ako sa staráme o naše zdravie, je potrebné sa starať o zdravie nášho domu, v ktorom bývame a ktorý je našim domovom. V zdravom dome, zdraví ľudia. Nezáleží na tom, či bývate uprostred rušného sídliska alebo na samote pri lese – každá fasáda postupom času stráca svoje pôvodné vlastnosti a je potrebné ju dôkladne vyčistiť a potom natrieť.

Špinavá fasáda, ktorá má už svoje najlepšie roky za sebou, nie je problémom iba z estetického hľadiska, ale predovšetkým z hľadiska zdravotného. Okrem času, prachu a počasia má na fasádu vplyv taktiež usadzovanie organizmov. Riasy a plesne rovnako poškodzujú fasádnu omietku, pričom sa na nej môžu objaviť trhliny, a tak omietka stráca svoje ochranné vlastnosti. Praskliny sa navyše časom zväčšujú, v dôsledku čoho vlhkosť a spolu s ňou aj plesne začnú prenikať až dovnútra.

Väčšinu panelových domov v súčasnej dobe kryje tepelná izolácia, ktorá síce zamedzuje úniku tepla, ale taktiež zabraňuje prirodzenému obehu vzduchu, a tým podporuje množenie plesní a machov. Na fasáde sa tak začne tvoriť zelený povlak.

Spóry týchto organizmov sa neskôr dostávajú priamo do vášho domova. Plesne predovšetkým spôsobujú dýchacie problémy. Najväčšie riziko, samozrejme, vzniká pre seniorov a malé deti, u ktorých sa môžu vyvinúť i vážnejšie dôsledky. Pri dlhodobom pôsobení, plesne poškodzujú sliznice dýchacích ciest, dráždia oči i pokožku.

Hlavné dôvody, prečo sa riasy a plesne objavujú na fasádach:

Vlhkosť fasády

Hlavným dôvodom pre vznik a šírenie plesní a rias je vlhké prostredie. Vlhkosť vzniká predovšetkým na stranách fasády, kde nesvieti slnko, a teda povrch dostatočne nevysychá. Neskôr v noci potom dochádza k ochladeniu vonkajšej vrstvy zatepľovacieho systému a následkom toho sa vytvára rosa, ktorá opäť v priebehu dňa nestihne vyschnúť. Takéto miesto sa stáva ideálnym pre tvorbu a šírenie plesní.

Zlá kvalita omietky

Väčšina výrobcov na českom a slovenskom trhu používa staršie technológie výroby, aby dosiahli čo najnižšej ceny omietok, čo sa neskôr, samozrejme, prejaví na ich zlej kvalite a malej odolnosti a stálosti. Podľa najnovších zistení má na vznik riasového porastu vplyv najmä hrúbka izolačnej vrstvy a práve druh použitej omietky. Umyjem to poskytuje kvalitný náter fasády, vďaka ktorému budete mať na niekoľko rokov kľudnú hlavu, pretože používame farby, ktoré sú známe svojou vysokou odolnosťou a samočistiacimi vlastnosťami.

Nedostatočná starostlivosť o fasádu

Aby fasáda rodinného alebo bytového domu vydržala čo najdlhšie a v čo najlepšom stave, je potrebné sa o ňu starať. Pokiaľ dôjde k zanedbaniu starostlivosti a povrch fasády je značne znečistený, samotné umytie fasády nestačí, ale je potrebné urobiť nový náter. Na vznik plesní a rias môžu taktiež pôsobiť zlé klimatické podmienky, obzvlášť v priemyselných oblastiach s vyšším výskytom smogu, preto ak nedochádza k pravidelnej údržbe omietky, šírenie týchto mikroorganizmov je rýchlejšie.

S Umyjem to sa postaráme o kompletnú analýzu a potom o vyčistenie fasády vášho domu. Riasy a huby najskôr odstránime pomocou vysokotlakového čistenia. Ak je omietka silne znečistená, vykonáme taktiež nový náter fasády, aby vyzerala ako nová. Na náter fasád používame farby značky Kabe Farben, ktoré majú vysokú odolnosť a stálosť, čo vám zaručí ochranu pred znečistením. Pretože ide o investíciu na niekoľko rokov dopredu, ponúkame taktiež vizualizáciu náteru fasády. Môžete si tak poriadne popozerať konkrétny výber farieb na vašom dome.

Pred samotným umytím fasády a prípadným náterom k vám prídu naši experti a dôkladne skontrolujú stav vašej fasády a vykonajú ukážku čistenia. Pretože je každý dom a jeho stav individuálny, vytvoríme vám nezáväznú kalkuláciu ceny na mieru.

Po nátere