Prvá stavebná sporiteľňa, a. s.

Veľa poschodí, veľa bytov, veľa rodín, veľa názorov. Dosiahnuť, aby sa v jeden deň a dokonca v jednu hodinu všetci stretli a dohodli, ako im bude ich spoločný dom ďalej slúžiť a ako sa oň budú starať, je niekedy doslova nemožné. Našli sa však aj takí, ktorí to dokázali a dnes z toho profitujú naozaj všetci.

Kde je vôľa, je i cesta. Schôdza bytového domu nemusí vždy vyzerať ako bojovné pole, kde si každý potrebuje presadiť svoj názor. Dôležité je nájsť niekoľko tém, ktoré trápia väčšinu obyvateľov bytovky a na ktorých sa vedia zhodnúť. Ak už obyvatelia nemajú možnosť zúčastniť sa schôdze osobne, existujú sociálne siete či maily. Prostredníctvom nich sa dostanú k základným informáciám a budú sa môcť k jednotlivým témam vyjadriť. Zo skúseností vieme povedať, že jednou z pálčivých tém každej bytovej schôdze je úspora.

Kľúč k úsporám

Odpoveďou na otázku, ako sa dá vo veľkom bytovom dome spoločne ušetriť, je jednoznačne jeho obnova. Teplo v starších bytových domoch uniká cez strechu, spojmi panelov či cez vstupné dvere. A tak kúrime do vzduchu a ešte za to aj platíme. Pritom stačí eliminovať tepelné straty a výsledok sa obratom dostaví. Ak sa už rozhodnete pre obnovu bytového domu, spravte ju hĺbkovo. Len tak to bude mať zmysel. Určite nebude stačiť, keď v mene šetrenia financiami zateplíte napríklad len severnú stenu domu. Teplo vám bude unikať aj naďalej. Dajte si radšej vypracovať energetické posúdenie bytového domu. Napríklad Prvá stavebná sporiteľňa ho záujemcom o obnovu poskytuje zdarma. Vďaka nemu budete presne vedieť, kde sú najväčšie úniky. Stavebným firmám dajte vypracovať cenovú ponuku na zateplenie celej bytovky, na opravu strechy i výmenu okien a vstupných brán. Nemali by ste opomenúť balkóny či lodžie, ktoré, ak sú v dezolátnom stave, vedia narobiť veľa škody. Nuž a do hĺbkovej obnovy neodmysliteľne patrí tiež výmena a zaizolovanie vnútorných rozvodov, či už tepla, vody, alebo elektriky, vyregulovanie vykurovacej sústavy a inštalácia termostatických ventilov na radiátory. Platí pravidlo, že čím viac do obnovy bytového domu investujete, tým viac vďaka nej získate.

Modernizácia výťahov

Už sa vám stalo, že ste sa zasekli vo výťahu? Určite to nebolo nič príjemné, navyše, ak bol ešte z čias výstavby bytového domu. Odporúčame vám preto, aby ste do obnovy zahrnuli aj výmenu výťahu. Stavebné práce sa urobia naraz, len sa budete musieť jeden až dva mesiace bez neho zaobísť. Odmenou však bude novší, bezpečnejší, rýchlejší, tichší, krajší, spoľahlivejší a úspornejší výťah.

 

PSS vyrieši financovanie

Prvá stavebná sporiteľňa obnovu bytových domov financuje už 20 rokov. Úroková sadzba úverov, určených práve na obnovu bytových domov od PSS je mimoriadne nízka. Vedeli ste, že takýto úver netreba zakladať nehnuteľnosťou? Stačí len vinkulovať 3 mesačné splátky úveru, alebo zriadiť záložné právo k pohľadávkam fondu údržby a opráv bytového domu. Ak v súčasnosti obnovu len plánujete, využite výhodné zhodnotenie vkladov prostredníctvom stavebného sporenia pre bytové domy.

Čo získali tí, ktorých bytový dom už prešiel obnovou?

  • Predĺžili životnosť budovy.

  • Znížili náklady na energie o 50 % aj viac.

  • Zvýšili bezpečnosť svojho bývania.

  • Eliminovali zatekanie do bytového domu.

  • Odstránili hygienické nedostatky – plesne.

  • Zatraktívnili architektonický vzhľad budovy.

  • Zvýšili trhovú cenu bytov.

  • Znížili emisie CO

  • Bývajú zdravšie, lacnejšie a ekologicky.

Pokojne sa pýtajte!

Viac informácií vám poskytnú obchodní zástupcovia PSS. Prídu za vami kamkoľvek, hoci aj na schôdzu vlastníkov bytov vo vašom bytovom dome. Ich zoznam nájdete na www.pss.sk alebo zatelefonujte na 02/58 55 58 55.