Prvá stavebná sporiteľňa, a. s.

 

Bývajú v ňom len štyri rodiny, ale ich bytový dom na Podmájskej ulici vo Vrábľoch prešiel ukážkovou obnovou. A možno práve preto, že obyvateľov tu nie je veľa, dokázali oveľa rýchlejšie nájsť spoločnú reč a dohodnúť sa, do akej rekonštrukcie sa spoločne pustia.

 

 

Príbeh obnovy tohto bytového domu sa začal pred dvomi rokmi, keď si v ňom kúpila byt mladá rodina Flekovcov. Za domom nechýbal altánok, kde sa v lete grilovalo, hojdačky a lavičky. Tento raj však netrval dlho. „Múry boli stále studené a na stenách sme mali kvôli streche v katastrofálnom stave aj pleseň. Pre malé dieťa to boli naozaj nevyhovujúce podmienky na život,“ povedala nám Ing. Barbora Fleková, ktorá po predchádzajúcej majiteľke bytu zdedila aj funkciu predsedníčky bytového spoločenstva. „Zrekonštruovali sme teda strechu, obvodové múry, dali sme si zatepliť suterén, garáže a pivničné priestory, aby sme mali teplo aj na spodných poschodiach,“ prezradila.

 

 

Pomohla im PSS

Rekonštrukčné práce sa vo Vrábľoch začali na jar v roku 2018 a v júli sa už mohli tešiť z výsledkov svojej snahy. „Všetky práce prebehli pomerne rýchlo a bez problémov. Počujeme teraz oveľa menej hluku, zmizla pleseň a máme tu teplejšie. Dokonca náklady za kúrenie plynom nám vďaka tomu klesli asi o polovicu,“ povedala nám pani Fleková s tým, že na obnovu využil bytový dom ponuku od Prvej stavebnej sporiteľne. „Obyvatelia sa spoločne dohodli, že si založia stavebné sporenie, aj keď sa na začiatku báli splátok. Ale práve tých pár eur naviac, ktoré teraz platia, sa im postarali o to, že bývajú oveľa lepšie a krajšie,“ dodala obchodná zástupkyňa PSS Erika Szabóová.