Znižovanie energetickej náročnosti vetrania v budovách s takmer nulovou spotrebou energie

ELEKTRODESIGN ventilátory SK s.r.o.
Smernica EP a Rady 2010/31/EÚ o energetickej náročnosti budov. Je zrejmé, že hlavným cieľom je teda znižovanie spotreby energie na prevádzku budov, a teda sa týka aj technických systémov budov na úpravu tepelno-vlhkostného stavu prostredia (vykurovanie, vetranie, klimatizácia).
Je zrejmé, že hlavným cieľom je teda znižovanie spotreby energie na prevádzku budov, a teda sa týka aj technických systémov budov na úpravu tepelno-vlhkostného stavu prostredia (vykurovanie, vetranie, prípadne klimatizácia). Tým je stanovená aj jedna z hlavných úloh výrobcov všetkých zariadení – vyrábať zariadenia, ktoré sú oveľa efektívnejšie, zariadenia so znížením spotreby energie bez obmedzenia výkonu.
Zvyšovaním nárokov na tepelnú ochranu budov sa čoraz viac ukazuje nutnosť primárne udržať požadovanú kvalitu vnútorného prostredia a chrániť zdravie ľudí. Preto sa tvorba legislatívnych zmien prispôsobuje aj tejto požiadavke. Predpisy a normy týkajúce sa vetrania sa tvorili a vyvíjali niekoľko rokov a vychádzajú hlavne z empirických údajov. Sú síce schopné zaistiť prijateľnú kvalitu vzduchu v interiéri, vylúčiť problémy s kondenzáciou, ale súčasne môžu viesť k nadbytočnému vetraniu. Na riadenie vetrania na základe požiadavky, aby rýchlosť výmeny vzduchu vyhovovala aktuálnym potrebám, čím by sa značne znížili energetické straty aj množstvo energie na pohon ventilátorov, bol vyvinutý energeticky efektívny vetrací systém.
Koncepcia systému je zameraná na úspory energie vo vetracích zariadeniach a bola už v minulosti predstavená svetovým lídrom vo výrobe vzduchotechniky, firmou Soler & Palau Ventilation Group. V českej a slovenskej republike sa jej vývojom a použitím zaoberá spoločnosť ELEKTRODESIGN, člen skupiny Soler & Palau Ventilation Group.
Všetkým požiadavkám na efektívny vetrací systém vyhovuje zariadenie DCV (Demand Control Ventilation, teda riadené vetranie podľa okamžitej potreby). DCV systém umožňuje užívateľovi riadiť výkon vetracieho zariadenia tak, že ho upraví na skutočnú potrebu podľa momentálneho použitia alebo podľa okolitých podmienok vetraných priestorov. Na dosiahnutie tohto cieľa sú použité ventilátory s nízkou spotrebou energie spolu so širokou škálou inteligentných prvkov:
- ovládacie prvky, regulátory otáčok, frekvenčné meniče
- detektory prítomnosti osôb (PIR)
- čidlá CO 2 , teploty, vlhkosti
- tlakové senzory
- motorické klapky
- polohovo nastaviteľné prívodné (odvodné) ventily

Účelným výberom a zložením ventilátorov s elektrickými a mechanickými prvkami vznikol rad riešení vetracích systémov, použiteľných vo verejných budovách, bytových domoch, priemysle a pod. Koncept DCV zaručuje, že vetrací systém využíva iba energiu potrebnú na vetranie na základe obsadenosti priestoru, je vysoko efektívny, zodpovedá dokonale potrebám vetrania, vylúči nadmerné vetranie a zabráni nevhodnému používaniu. To všetko znamená obrovskú úsporu energie počas životnosti zariadenia.


DCV systémy sú kombináciou prvkov pre optimálne a energeticky efektívne vetranie, ktoré ponúkajú mnoho možností riešenia. Systémy môžu byť zložené ako jednoduché zariadenia s jedným ventilátorom cez zariadenie na prívod a odvod, až po zložité zónové zariadenie s jednotkami so spätným získavaním tepla. Všetky systémy môžu byť nastavené na minimálne trvalé (hygienické vetranie).
Ako príklad použitia, môže byť napríklad DCV systém s funkciou detekcie prítomnosti osôb (snímač PIR). Systém pracuje tak, že na základe prítomnosti jedného alebo viacerých ľudí v miestnosti čidlo aktivuje alebo zvyšuje otáčky ventilátora, v prípade prázdnej miestnosti sa systém vráti do predchádzajúceho stavu (napr. príležitostne využívaná kancelária).


Obdobne môže byť pre riadenie použitý snímač CO 2 (tu je možnosť regulovať otáčky ventilátora variabilne – podľa stupňa obsadenosti sa mení koncentrácia CO 2 v miestnosti a tým sa mení množstvo vzduchu pre vetranie. Tento systém DCV je vhodný pre veľkopriestorové kancelárie, konferenčné miestnosti, obchody reštaurácie, kiná a pod.

V prípade, že vetranie je podmienené zmenou vlhkosti (bazény, telocvične, športové centrá, apod.), sa použije systém DCV so snímačom relatívnej vlhkosti.
Pri viaczónových DCV systémoch, so zložitejším rozvodom potrubia, s osadením elektricky ovládaných klapiek v potrubí (priestory s premennou prítomnosťou, bytové domy, väčšie kancelárie, hotely, konferenčné sály, väčšie reštaurácie), sa použije systém s kombináciou čidiel PIR, CO 2 a navyše osadeným snímačom tlaku, ktorý detekuje tlakovú nerovnováhu.
Riadeným vetraním podľa okamžitej potreby (DCV) je možné dosiahnuť až 55% úspory energie na vetranie a tiež významné zníženie emisií CO 2 , so súčasným zlepšením vnútorného prostredia. Ako jediná možná cesta do budúcnosti pre dosiahnutie minimálnych nákladov, maximálnych úspor energie je kombinácia DCV systému s jednotkou so spätným získavaním tepla s vysokou účinnosťou ZZT.
Pre bližšie informácie a pomoc s návrhmi DCV systémov prosím kontaktujte technické oddelenie ELEKTRODESIGN ventilátory SK s.r.o.
