Výber tepelnej izolácie je jedným z najdôležitejších krokov v boji proti zvyšovaniu nákladov za ceny energií. Odborník z Hornbachu radí, ako vybrať vhodný izolačný materiál na fasádu.

Bez ohľadu na to, či staviate novostavbu alebo sa chystáte rekonštruovať, vašim cieľom bude dosiahnuť dostatočné tepelnoizolačné parametre obálky domu.

Nedostačujúca tepelná izolácia sa prejavuje rýchlym prehrievaním interiéru počas letných mesiacov, a stratou tepla v zime. „Cez vonkajšie steny môže v domácnostiach unikať 30 až 40 % tepla. Izolácia fasády tak významne zlepší nielen kvalitu bývania v dome, ale súčasne zabráni úniku tepla a zvyšovaniu spotreby energií,“ vysvetľuje Richard Klička, odborník z oddelenia stavebnín v projektových marketoch Hornbach.

Dobre zateplená fasáda zabraňuje úniku tepla z domu a súčasne v lete pomáha vytvárať príjemné vnútorné prostredie, pomáha predchádzať problémom s vlhkosťou v interiéroch, odstraňuje tepelné mosty a spevňuje štruktúru samotného obvodového plášťa. Na trhu nájdete širokú škálu izolačných systémov, no výber bude závisieť aj od konštrukčných vlastností stavby. S výberom vhodného materiálu vám najlepšie poradí skúsený projektant.

Vybrané druhy fasádnych tepelných izolácií

  • Fasádny polystyrén

Expandovaný (EPS) polystyrén dlhodobo patrí pre svoje výborné tepelnoizolačné vlastnosti, nízku hmotnosť a vysokú odolnosť  medzi obľúbené materiály na zateplenie fasád. Stavebník si môže vybrať z dvoch druhov expandovaného (EPS) polystyrénu: tradičný biely alebo sivý s prímesou grafitu. „Sivý polystyrén dosahuje až o 20 % lepšie tepelnoizolačné vlastnosti pri rovnakej hrúbke ako biely polystyrén. Pri jeho aplikácii je však nevyhnutné dodržať správny postup a použiť iba lepidlá určené na aplikáciu sivých dosiek,“ vysvetľuje Richard Klička.

Extrudovaný polystyrén (XPS) je pre svoju vysokú tvrdosť vhodný najmä na zateplenie soklov alebo základov domov.

  • Minerálna vlna

Okrem výbornej tepelnej izolácie zabezpečí aj dobrú ochranu pred hlukom. Je vhodná na kontaktnú ale aj odvetranú fasádu, kde sa medzi obvodovou stenou a tepelnou izoláciou ponecháva vzduchová medzera. „Absorpčná schopnosť minerálnej vlny zaistí vysokú akustickú pohodu. V porovnaní s penovými materiálmi dokáže zlepšiť nepriezvučnosť obvodových múrov až o 10 dB. Najväčšou prednosťou je výborná požiarna odolnosť,“ hovorí odborník z Hornbachu.

  • Sklená vlna

Vyrába sa kombináciou sklenených črepov a piesku. Má výborné tepelnoizolačné vlastnosti, nízku tepelnú vodivosť a jednoducho sa s ňou pracuje. Používa sa zvyčajne pri zateplení odvetranej fasády alebo na zateplenie šikmých striech. „Sklená vlna sa zvyčajne pri mechanicky zaťažovaných miestach nepoužíva. Je obľúbená pri zateplení povalových priestorov, stropov či vnútorných priečok, pretože sa výborne prispôsobí vypĺňanému priestoru,“ vysvetľuje Richard Klička.

  • PIR dosky (polyisokyanurát)

V súčasnosti ide o izoláciu s najvyšším tepelným odporom dokonca aj pri najmenšej hrúbke. Ide o dosky vyrábané z polyuretánovej peny, ktoré sú na povrchu upravené vrstvou nataveného plastu alebo plechu. Môžu sa použiť na zateplenie celej obvodovej obálky domu. Pre vysokú cenu sa skôr  hodia na izoláciu šikmých a plochých striech. Materiál je odolný voči hubám, chemickým látkam a hlodavcom.

  • Drevovláknitá izolácia

Ide o prírodnú alternatívu k bežne používaným izolačným materiálom. Dosky sa vyrábajú z dreva ihličnanov. Drevovláknité materiály patria medzi difúzne otvorené materiály, čo znamená, že dovolia domu dýchať a zabránia kondenzovaniu vodných pár. Fasádne dosky majú vysokú objemovú hmotnosť a výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Možno ju tiež použiť aj do strešných konštrukcií.

  • Konopná izolácia

Ekologický izolačný materiál, ktorý sa v našich končinách ešte príliš nepoužíva, sa Dodáva vo forme flexibilných rohoží, tvrdších dosiek alebo ako konopná plsť. Izolácia je vhodná na zateplenie ako murovaných stavieb, tak aj drevostavieb. Má výborné tepelnoizolačné a akumulačné vlastnosti, dobre reguluje vlhkosť a dlho vydrží. Keďže ide o 100% prírodný materiál, neobsahuje škodliviny ani alergény.