Združenie EPS SR

Chystáte sa na prestavbu svojho rodinného domu? Nezabudnite na zateplenie, ktorým môžete významne znížiť výdavky za energie a ročne ušetriť niekoľko stoviek eur. Navyše dokáže správna tepelná izolácia udržať v dome tepelný komfort. Nielen v zime, ale aj počas horúcich letných dní.

„Spolu s výmenou okien viete svoje náklady znížiť až o 50 %. Výška úspor, ktorú prinesie zateplenie, je závislá od konkrétneho domu, jeho dispozičného riešenia, od veku stavby a, samozrejme, tiež od kvality jeho vyhotovenia,“ hovorí Marta Strapková, predsedníčka Združenia výrobcov a spracovateľov expandovaného polystyrénu.

Ako ochladiť príbytok počas horúcich dní

Leto v našich končinách začína v poslednom období skôr. Tento trend rekordne vysokých teplôt má v budúcnosti naďalej pokračovať. Dokonca sa očakáva, že nás čakajú oveľa intenzívnejšie horúčavy ako v minulých rokoch. Slnko vyhrieva domy a spôsobuje zvyšovanie vnútornej teploty a ich prehrievanie, čo znižuje aj kvalitu bývania. Udržať príbytok v chlade počas horúcich dní, nie je jednoduché. Ako s týmto problémom bojovať? Jednou z možností je dokonalé vonkajšie či vnútorné tienenie okien, použitie ventilátora alebo klimatizácie. Klimatizácia je síce účinná, ale môže spôsobiť zdravotné ťažkosti súvisiace s rozdielom medzi vonkajšou a vnútornou teplotou. Svoj príbytok možno ochladiť aj správnym vetraním, ideálne v noci či skoro ráno, keď je teplota vonkajšieho vzduchu nižšia ako v interiéri. Otvoriť okná by ste mali aspoň na hodinu, aby sa interiér domu stihol ochladiť.

Komfort bývania zvyšuje aj zateplenie

„Účinným spôsobom, ako sa prehrievaniu domu možno vyhnúť, je tiež prostredníctvom zateplenia. Ide o trvalú ochranu príbytku proti vysokým teplotám počas letnej sezóny a možno tým efektívne zvýšiť komfort bývania. Zateplenie pomáha udržovať v interiéri stabilnú teplotu počas celého roka,“ vysvetľuje Marta Strapková. Aby sa dosiahlo účinné zateplenie, je nevyhnutné zveriť jeho návrh do rúk skúseného projektanta. Ten navrhne najvhodnejší tepelnoizolačný materiál i jeho hrúbku. Použitím správnej hrúbky a správneho spôsobu zateplenia sa zabezpečia nielen tepelnotechnické, ale aj hygienické požiadavky. Nezabudnite na realizáciu zateplenia zvoliť overenú firmu a riešte rekonštrukciu domu komplexne. To znamená, že by ste mali myslieť aj na zateplenie strechy či výmenu starých okien. Zateplenie má viacero benefitov, nielen zníženie tepelných únikov. Patrí medzi ne aj vyššia požiarna bezpečnosť, lepšie akustické vlastnosti či predĺženie životnosti stavby. Zateplenie znižuje emisie skleníkových plynov, čím chráni životné prostredie. Má pozitívny vplyv aj na statiku domu.

Výhody zateplenia s použitím polystyrénu

Pri súčasnom vývoji cien energií predstavuje  najrýchlejšiu návratnosť investícií zateplenie s použitím polystyrénu. Použiť môžete biely, ale aj sivý polystyrén, ktorý v porovnaní s tým bielym dosahuje rovnaké izolačné vlastnosti pri menšej hrúbke. Polystyrén je materiál s nízkou hmotnosťou, s ktorým sa jednoducho manipuluje. Jeho aplikácia na dom je rýchla a môže sa robiť za každého počasia, pretože polystyrén je odolný proti vlhkosti. Má vynikajúce tepelnoizolačné i mechanické vlastnosti. Medzi jeho prednosti patrí vysoká pevnosť v tlaku. Tá  zaisťuje odolnosť zateplených fasád proti prerazeniu a umožňuje použitie polystyrénu aj na zateplenie základov, podláh či plochých striech. Výhodou je okamžitá pochôdznosť týchto konštrukcií. Polystyrén vyniká aj vysokou pevnosťou v ťahu, vďaka ktorej sú polystyrénové dosky mimoriadne odolné proti silnému vetru. „Vonkajšie zateplenie s použitím polystyrénu výrazne znižuje kondenzáciu vodnej pary vo vnútri konštrukcie. Pri použití dostatočnej hrúbky polystyrénu sa zabráni zvýšeniu vlhkosti na obvodových stenách a následnému vzniku plesní,“ dodáva Strapková. Zateplenie rodinného domu s použitím polystyrénu je pre človeka úplne bezpečné a nespôsobuje žiadne ochorenia. Navyše je 100 % recyklovateľný.

Dôvody, prečo zatepliť dom polystyrénom:

 • Ide o najúčinnejší spôsob znižovania spotreby energie.
 • Možnosť zníženia nákladov na vykurovanie až o 50 %.
 • Zvyšuje komfort bývania.
 • Aplikácia polystyrénu na dom je rýchla.
 • Polystyrén je odolný proti vlhkosti.
 • Tento materiál má výborné tepelnoizolačné a mechanické vlastnosti.
 • Zateplenie s použitím polystyrénu vás zbaví plesní.
 • Prispieva k ochrane proti vonkajšiemu hluku.
 • Predlžuje životnosť domu.
 • Je pre človeka úplne bezpečný.
 • Polystyrén je 100 % recyklovateľný.