Xella Slovensko, s. r. o.

Spoločnosť Xella Slovensko, so značkou Ytong najväčší výrobca pórobetónu na Slovensku, pokračuje v znižovaní svojej uhlíkovej stopy a ešte viac podporuje ekologickosť a recyklovateľnosť Ytongu. Recyklácia pórobetónu prináša zaujímavé a nečakané príležitosti, napr. pri výrobe stelív pre domáce zvieratá.

Xella Slovensko, známa na Slovensku predovšetkým ako výrobca Ytongu, sa zaviazala do roku 2030 znížiť svoju uhlíkovú stopu minimálne o 30 %. „Zároveň pomáhame znižovať spotrebu energie a dopady na životné prostredie pri budovách projektovaných z našich materiálov. Pórobetónové murovacie prvky patria medzi ekologické materiály, teraz sme sa ešte viac zamerali na inovácie a zároveň využitie a recykláciu zvyškov a kazových produktov,“ vysvetlil generálny riaditeľ Xella pre Českú republiku a Slovensko Peter Markovič.

„Pórobetón je zložený z piesku, vápna, cementu a vody, preto je jeho výroba citlivá k životnému prostrediu“ uviedol s tým, že dôraz kladie Xella aj na recykláciu a využitie zvyškového a kazového materiálu. Ten sa spracováva v špeciálnych drtičkách, výsledná zmes sa potom používa napr. ako tzv. podstielka, teda stelivo pre domáce zvieratá.

„Naša sesterská spoločnosť v Rakúsku takto vlani spracovala 1000 m3 nami zaslanej suroviny, tento rok to bude minimálne o 20 % viac,“ dodal Peter Markovič. Väčšiu ekologickosť výroby podľa neho podporujú aj inovácie, ktoré napr. v tomto roku viedli k vzniku veľkoformátových murovacích prvkov, umožňujúcich jednoduchšiu a rýchlejšiu výstavbu. Dôležitým prvkom sociálnej zodpovednosti spoločnosti Xella je aj efektívne zvládnutá logistika vďaka dvom výrobným závodom v SR.

Spoločnosť Xella bola hodnotená v oblasti trvalej udržateľnosti renomovanou ratingovou agentúrou ESG Sustainalytics s hodnotením 18,3, čo z nej robí číslo 1 zo všetkých spoločností v sektore stavebných materiálov, hodnotených touto agentúrou.

Veľkou témou sa aj v konzervatívnom stavebníctve stáva digitalizácia. Xella v čase koronavírusu predstavila koncept služieb Blue.sprint založený na digitálnom plánovaní. Xella digitalizáciou prepojí všetky subjekty na stavbe a je potom schopná zabezpečiť výrobu na mieru a prispôsobiť logistiku potrebám stavby. Výsledkom je optimalizovaný stavebný proces, skrátenie doby výstavby, úspora pracovníkov a materiálu vedúca k vyššej ziskovosti projektu. „Vďaka tomu sme schopní pri niektorých projektoch znížiť náklady až o 20 % a ušetriť až 30 % času,“ uzavrel Peter Markovič.

Xella Slovensko je dcérskou spoločnosťou nemeckej Xella Baustoffe GmbH, na slovenskom trhu pôsobí pod značkami Ytong, Silka a Multipor. Na Slovensku má dva výrobné závody, a to v Šaštíne-Strážoch a v Zemianskych Kostoľanoch, v ktorých celkovo zamestnáva viac ako 100 ľudí.