Spestrite si bývanie a premeňte svoj balkón na malú záhradku. Mnohým druhom byliniek, zeleniny či ovocia sa tu bude dariť. Postačia vám pestovateľské hrantíky, alebo vedierka na kvety či kvetináče.

Pre malý priestor ako balkón je ideálne vertikálne pestovanie. „Vyberte stenu natočenú k slnku a na ňu upevnite kvetináče smerom do výšky. Využite závesné systémy alebo si záhon vyrobte z europaliet. Sú lacné, ľahké a dostupné. Stačí ich obrúsiť a nalakovať. Môžete si kúpiť aj hotovú paletu Buildify,“ radí David Benda, odborník na záhradu v projektových marketoch Hornbach.

Ako na to

Už máte paletu, a čo ďalej? „Vyrazte kladivom nepotrebné stredové dosky a schovajte si ich na zakrytie bokov. Do dvoch vzniknutých „záhonovvložte netkanú textíliu a pripevnite ju sponkovačkou. Na vytvorenie vertikálneho záhona opäť vyrazte nepotrebné stredové dosky, ale tentoraz ich pribite na paletu tak, aby po vztýčení europalety vznikli hrantíky. A možno začať vysádzať,“ vysvetľuje Benda.

Bylinky, zelenina aj ovocie

K balkónovému pestovaniu sa skvele hodí bazalka, pažítka, petržlen, žerucha, trebuľka, kôpor, ligurček, stredomorské bylinky, šalvia, rozmarín, tymián, oregano, estragón, mäta, levanduľa či medovka lekárska. „Bylinky sa dajú všeobecne rozdeliť na jednoročné (bazalka, kôpor, kapucínka väčšia) a dvojročné alebo viacročné mrazuvzdorné bylinky (napríklad potočnica lekárska, pažítka, tymián, mäta pieporná). Pokiaľ si chcete balkónové bylinkové záhradky dlho užívať, dajte prednosť druhej kategórii,“ odporúča špecialista.

Zo zeleniny sú pre tento typ pestovania vhodné paradajky, reďkovky, fazuľa, rôzne odrody šalátu, paprika, baklažán alebo chilli papričky. Z ovocia aj na malom priestore hravo vypestujete jahody, ríbezle, černice, egreše, kivi či stĺpovitú jabloň.

Na čo nezabudnúť

Kvôli dostatku slnečného svetla sú pre záhradku ideálne južné balkóny. Tmavé kvetináče priťahujú slnečné lúče a nádoba sa tak zahrieva rýchlejšie, čo môže rastline uškodiť. Vhodnejšie sú svetlé alebo hlinené nádoby. Ak sa váš balkón nachádza na severnej strane, vyberte porasty nenáročné na slnko – napríklad kapustu alebo hrach.

Na veľkosti záleží

Pri zariaďovaní balkónovej záhradky dbajte na správnu veľkosť kvetináča a sadeníc vhodných na tento druh pestovania. „Je to rovnaké ako pri topánkach, v prípade pochybností je lepšie zvoliť o číslo väčšie ako menšie. Pri nádobách na pestovanie nezabudnite na otvory pre odvod vody. Korene rastliny potrebujú vody vždy dostatok. Zvlášť ovocie a zelenina vyžadujú každodenné zavlažovanie, ktoré musí byť najintenzívnejšie v horúcich letných mesiacoch. Dobre poslúžia samozavlažovacie hrantíky,“ hovorí odborník z Hornbachu.

S pestovaním začnite až keď nebude hroziť žiadna zima. Chlad a mráz môžu mladým rastlinkám uškodiť. Vhodnou dobou na pestovanie býva spravidla máj. V lete domáci zber určite oceníte.