Často sa stáva, že už len pri pomyslení na výmenu okien a dverí sa nám v hlave vynárajú myšlienky o možných nepríjemnostiach. Aké okná vybrať? Kde nájdem skúseného špecialistu? Odborník z Hornbachu prináša niekoľko rád, ako sa vyhnúť možným problémom.

Škáry medzi okenným rámom, vchodovými dverami a obvodovým murivom bývajú často zodpovedné za únik tepla z domácnosti. Okrem toho staré okná dnes už ani zďaleka nespĺňajú súčasné požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti otvorových konštrukcií. Výmena starých okien nielenže zlepší estetiku a komfort bývania, ale aj zníži náklady na údržbu a zvýši energetickú účinnosť vášho domova. „Či už rekonštruujete nehnuteľnosť alebo staviate nový dom výber správnych okien je z hľadiska udržiavania príjemnej vnútornej klímy počas celého roka kľúčový. Predovšetkým kvôli súčasnej energetickej kríze a astronomickým cenám je dôležité zaistiť, aby teplo z domu zbytočne neunikalo,“ hovorí Richard Klička, odborník z oddelenia stavebnín v projektových marketoch Hornbach

Prečo vymeniť staré okná za nové?

Kúpa nových okien je dôležitým rozhodnutím. Napriek vyšším počiatočným nákladom je výmena starých okien z nové vynikajúcou investíciou, ktorá sa rýchlo vráti. Medzi hlavné výhody výmeny okien a dverí patrí:

 • lepšie tepelnoizolačné vlastnosti
 • zníženie účtov za energie
 • lepšia akustická izolácia
 • väčšia bezpečnosť
 • nový vzhľad vášho domova

Aké možnosti existujú?

Prvým krokom pri výbere nových okien je dôležité zhodnotiť prostredie, v ktorom sa budova nachádza a tiež parametre stavby. „Pri výbere profilového systému je potrebné zohľadniť, či sa  dom nachádza na mieste, kde sú náročné poveternostné podmienky alebo väčšia hluková či prachová záťaž. Ďalej je dôležité myslieť aj na normové požiadavky, ktoré sa neustále zvyšujú. Možností je dnes ale viac než dosť a vhodné okná si z ponuky určite vyberiete,“ vysvetľuje odborník z Hornbachu.

 • Plastové okná

Predstavujú najpredávanejšiu voľbu, pretože poskytujú vynikajúci pomer ceny a kvality. Výhodou okien z plastu je ich nenáročná údržba, výborná tepelná izolácia a odolnosť voči vonkajším podmienkam. „Najčastejšie sa stretnete s klasickými bielymi oknami, ktoré patria medzi najlacnejšie. Moderné plastové okná ale nájdete aj v dekore imitujúcom drevo, ktoré je prakticky na nerozoznanie od toho pravého. Sú obľúbené nielen kvôli dizajnu, ale na rozdiel od pravého dreva nie je potrebná žiadna špeciálna údržba a ošetrovanie,“ hovorí Richard Klička.

 • Drevené okná

Ľudia, ktorí uprednostňujú prirodzenosť a útulnosť, si zvyčajne vyberajú drevené okná, známe tiež ako eurookná. Drevo má výborné zvukovo a tepelnoizolačné vlastnosti. Je to ekologický a stabilný materiál, ktorý má u nás dlhú tradíciu. Menšou nevýhodou je potreba pravidelnej údržby. Nepopierateľnou výhodou drevených okien v porovnaní s inými materiálmi je ale možnosť ich opravy povrchovej úpravy a mimoriadne dlhá životnosť. Za tieto vlastnosti si ale pri drevených oknách priplatíte, často až o tretinu viac.

 • Drevohliníkové okná

Ak chcete priestor oživiť esteticky dokonalými oknami, ale zároveň sa nechcete zaoberať starostlivosťou o ne, ideálnou voľbou sú drevohliníkové okná. Okná sú doplnené o vonkajšie hliníkové opláštenie, ktoré ich chráni pres vyčíňaním počasia.

 • Hliníkové okná

V súčasnosti veľmi obľúbené okná, ktoré dodajú čistý a moderný charakter každému domu. Sú správnou voľbou všade tam, kde chcete veľké presklené plochy. Sú mimoriadne odolné, tvarovo stále a spomedzi dostupných materiálov majú najdlhšiu životnosť. Ich cena je však vyššia.

Podľa čoho si vybrať

 • Priestupnosť tepla (Uw)

Tepelnoizolačné vlastnosti okna sú najdôležitejším ukazovateľom, ktorý treba pri ich výbere sledovať. Udávajú sa prostredníctvom súčiniteľa prechodu tepla vyjadreného koeficientom Uw. Čím je číslo Uw menšie, tým lepšie sú tepelnoizolačné vlastnosti okna. Na výsledok Uw vplýva kvalita profilu (označovaná Uf = frame), kvalita zasklenia (označované Ug = glass) a tiež kvalita dištančného rámika.

 • Zasklenie

Izolačné dvojsklo bolo na našom trhu dlhé roky zlatým štandardom. Narastajúce ceny energií a boj proti klimatickej zmene tento štandard ale nahradili izolačným trojsklom, ktoré zníži tepelné straty domácnosti na približne polovicu. Medzi sklami je veľmi dôležitý tiež dištančný rámik, ktorý bráni roseniu okien. Okrem toho môžete vyberať pri zasklení aj termoizolačné alebo protihlukové sklá.

 • Profil a komory

Profil, alebo tiež rám, je základom každého okna. Najdôležitejšou časťou rámu je tesnenie, ktoré môže byť dorazové (štandardné), alebo stredové (nadštandardné). Komory tvoria výstužovú časť rámu a udávajú statické vlastnosti plastového alebo hliníkového okna. Súčasným štandardom pri plastových oknách je 5-komorový profil, pri hliníkových 3-komorový.

Nepodceňujte dodávateľa

Aby boli vaše okná kvalitné a vydržali čo najdlhšie, neprehliadajte kvalitu ich dodávateľa. „Oslovujte známe a preverené spoločnosti, ktoré na trhu pôsobia dlhodobo. Investícia do okien a vchodových dverí nie je malá, no na ich kvalite sa určite nesnažte ušetriť. Môže sa vám to vypomstiť aj po niekoľkých mesiacoch,“ dodáva Richard Klička z Hornbachu.