HORNBACH - Baumarkt SK spol. s r.o.
Medzi najpraktickejšie materiály pre zhotovenie terasy patria praktické dosky z kompozitného materiálu. Vďaka kombinácii dreva a plastu nadobúdajú vlastnosti, ktoré ich priam predurčujú na vonkajšie použitie.
Dosky z WPC (Wood-Plastic-Composites) predstavujú kompromis medzi drevom a technickým materiálom. Vďaka drevu má terasa prírodný vzhľad, plastová zložka zasa zabezpečuje materiálu vysokú odolnosť. Sú odolné voči UV žiareniu, poveternostným vplyvom a tiež vlhkosti. Vyznačujú sa dlhou životnosťou pri nízkej náročnosti na údržbu.
Úspora času a starostí
Starostlivosť o kompozitnú terasu je veľmi jednoduchá a nezaberie veľa času. „Kompozitný materiál nepotrebuje žiadne špeciálne ošetrenie ako napríklad drevo. Keďže nejde o plne drevený povrch, vyhnete sa pravidelnej impregnácii, olejovaniu či lakovaniu. Postačí pravidelné čistenie dvakrát za rok. Na očistenie terasy sa môže použiť vysokotlakový čistič. Pri menších nečistotách si vystačíte aj s vlažnou vodou s pridaním saponátu,“ radí Richard Klička, odborník z oddelenia stavebnín v projektových marketoch Hornbach.
Dlhá životnosť a odolnosť materiálu
Tradičné drevené terasy môžu vyzerať nádherne, no pri nedodržiavaní správnej a pravidelnej starostlivosti to tak nemusí byť na dlho. Pôsobenie počasia, škodcov a roky užívania sa časom podpíšu na vzhľade drevenej terasy.
Kompozitný materiál je vyrobený z drevenej múčky s pridaním plastu. Vďaka tomu je odolný proti vplyvu počasia a ani škodcovia si na ňom nepochutia.
Zásadným faktorom, ktorý ovplyvňuje životnosť kompozitnej terasy, je kvalita zvoleného materiálu. Tá je určená pomerom dreva a plastu. Vhodný pomer dreva a plastu v kvalitných kompozitných materiáloch je zhruba 50:50. Optimálna kombinácia týchto dvoch zložiek zaručuje, že sa dosky nelámu a nie sú náchylné k napadnutiu hubami a parazitmi. Kvalitnejší materiál vám zabezpečí tiež vysokú nosnosť, a to až 1 400 kg/m2.
Počas celej životnosti si kompozitná terasa zachováva svoj tvar bez lámania či vydúvania. Treba ale spomenúť, že po určitom čase od montáže sa kompozitná terasa mierne zosvetlí. Potom sa však farba ustáli a viac sa už nemení. Povrch je tiež odolný proti vode, a preto je vhodné tento materiál použiť aj v okolí bazénu, ktorý sa ošetruje klasickou bazénovou chémiou.
Šetrnosť k životnému prostrediu a bezpečnosť
Kompozitný materiál vzniká recykláciou drevených pilín s prímesou polyméru. Výhodou kvalitných kompozitných materiálov je ich recyklovateľnosť, ktorá umožňuje opätovné využitie materiálu bez straty kvality. Keďže na údržbu nie sú potrebné žiadne chemikálie, nevzniká tým riziko kontaminácie okolitej pôdy. To robí kompozit ekologicky prijateľnou alternatívou. Okrem toho je materiál protišmykový a nehrozí ani záder triesok do bosého chodidla. Niektoré kompozitné dosky dokonca spĺňajú európsku normu pre materiály používané na výrobu hračiek, čiže sú zdravotne nezávadné a bezpečné aj pre deti.
Jednoduchá manipulácia
„Montáž kompozitnej terasy z WPC nie je vôbec zdĺhavá, za jeden deň ju máte hotovú. Najskôr sa nainštaluje podkladová konštrukcia a na ňu sa potom ukladajú na mieru narezané palubové dosky,“ vysvetľuje Richard Klička z Hornbachu. Na manipuláciu a montáž tohto materiálu si vystačíte s bežne dostupným náradím na opracovanie dreva. Základom montáže je pevná podkladová vrstva – to môže byť napríklad pôvodná dlažba, betónový základ, makadam alebo aj pilóty nad povrchom okolitej záhrady.