ALUMISTR SE

Stále viac majiteľov lodžií a balkónov sa rozhoduje pre ich zasklenie. Je to elegantný spôsob ako rozšíriť úžitkovú plochu bytu, ochrániť jeho vonkajšiu časť proti hluku a prachu a ušetriť za vykurovanie. Na výber majú vlastníci rámový alebo bezrámový systém, pričom každý z nich prináša iné výhody.

Bezrámové zasklenie je vytvorené sklenenými tabuľami s transparentným tesnením, ktoré je umiestnené medzi sklami. Vytvára dojem celosklenenej plochy, pôsobí veľmi esteticky a umožňuje ničím nerušený výhľad. Ide o otočný a posuvný systém, ktorý zaisťuje ľahkú dostupnosť z vonkajšej strany skla a jeho pohodlné umývanie. Bezrámové riešenie si tak lepšie poradí s atypickými tvarmi vrátane zasklenia v oblúkoch.

Rámové zasklenie tvoria okná v hliníkových rámoch, ktoré sa posúvajú po koľajniciach a skladajú sa za seba. Tento systém lepšie odoláva nepriaznivému počasiu. Je tesnejší, takže pri daždi nehrozí zatekanie a je menej hlučný aj pri silnom vetre. Manipulácia s rámovým zasklením je jednoduchšia a rýchlejšia, poradia si s ním aj starší ľudia alebo fyzicky slabšie osoby. Používatelia rámového zasklenia ocenia túto prednosť aj za prívalového dažďa, kedy sa celý systém uzavrie jediným zatiahnutím. Na rámy sa lepšie montuje tieniaca technika, siete proti hmyzu a ľahšie sa montujú zabezpečovacie zariadenia proti zlodejom. Naviac tento systém pri manipulácii nezaberá žiadny priestor samotnej lodžie, nemusí sa brať na neho ohľad pri umiestnení sedenia alebo sušiaku na prádlo.

Podľa čoho vyberať?

Pri voľbe rámového alebo bezrámového systému je treba zvážiť umiestnenie ako domu, tak aj balkónu alebo lodžie. V lokalite so silnými nárazovými vetrami je vhodnejšie kvalitné tesnenie rámového zasklenia hlavne vtedy, keď je balkón situovaný na náveternej strane. Rámový systém s ľahkým otváraním je výhodný aj na slnečnej strane, kde sa uzavretý priestor rýchlo prehrieva. U frekventovanej križovatky sa doporučuje zvoliť rámové zasklenie s izolačným dvojsklom, ktoré zabezpečuje aj zvukovú izoláciu. V prízemnom byte zvažujeme tiež hľadisko bezpečnosti a vyberáme iba možnosti s uzamykateľnými systémami. Tieto sa dnes ponúkajú v rámovom aj bezrámovom prevedení. V neposlednom rade je treba zistiť všetky prípadné obmedzenia dopredu napr. pri rekonštrukcii pamiatkovej budovy, ktorá by mohla niektoré riešenia zakázať.

Ďalším dôležitým hľadiskom je priestrannosť balkónu alebo lodžie. Otočný bezrámový systém vyžaduje pri otváraní manipulačný priestor, do ktorého nemôžme umiestniť vyššie stoličky, sušiak na bielizeň, ani kvetináče. Pre menšie balkóny, kde je treba šetriť s miestom radšej volíme priestorovo nenáročný rámový systém. Platí to hlavne v prípade, kedy hlavným cieľom zasklenia je zvýšiť komfort bývania a rozšíriť celoročne obytnú plochu. Kto preferuje nerušený výhľad alebo potrebuje zaskliť väčší balkón s atypickým napr. oblúkovým pôdorysom, zvolí elegantný dizajn bezrámového systému.

Užívatelia, ale hlavne užívateľky sa často rozhodujú pre otočný bezrámový systém z dôvodu ľahkej údžby. Riadiť sa však týmto hľadiskom je chyba, pretože zasklievanie balkónu neriešime kvôli umývaniu okien, ktoré ani tak často nie je potreba umývať. Vždy je treba zvážiť všetky výhody a nevýhody, ale predovšetkým naše očakávania ako budeme zasklený priestor v budúcnosti využívať.

Či už budeme vyberať rámový alebo bezrámový systém, v každom prípade je dôležité zvoliť si prevereného dodávateľa, ktorý používa kvalitné silikónové tesnenia, nerezové spoje a zaručí správnu montáž pre bezúdržbovú prevádzku. Cieľom je, aby nové zasklenie nám prinášalo iba radosť.