Prvá stavebná sporiteľňa, a. s.

Žijete v bytovom dome, ktorý potrebuje obnovu? Jeho rekonštrukcia však nezahŕňa len estetické hľadisko. Ak sa so susedmi dohodnete na komplexnej obnove, vaše úspory na platbách za energie môžu presiahnuť aj 50 % súčasných výdavkov. Pri takomto čísle určite stojí za to vyhľadať odborníkov z Prvej stavebnej sporiteľne a vyriešiť otázku – ako na to. Spravili tak aj vlastníci bytového domu v Rimavskej Sobote, ktorí vďaka stavebnému sporeniu a výhodným úverom mohli svoj dom rekonštruovať špeciálnou škandinávskou technológiou ScanRock.

Oprava balkónov, zateplenie a vysoké platby za energie, toto trápilo obyvateľov bytového domu na uliciach gen. Ludvíka Svobodu a Laca Novomeského v Rimavskej Sobote asi najviac. A keďže veľký bytový dom v tvare písmena L má 232 bytov, bolo jasné, že ich čaká náročná rekonštrukcia. O jej výhodách však nikto nepochyboval. V prvom rade je to zdravšie bývanie. Klasické kontaktné zatepľovanie totiž patrí k najčastejším, no po zateplení sa v bytových domoch okrem úspory energie na vykurovanie môžu v niektorých prípadoch objaviť plesne. Dôvodom je uzavretosť systému, ktorý bráni odvetrávaniu vlhkosti zo samotnej stavby a budova prestane dýchať. V tomto bytovom dome na to teda išli inak a rozhodli sa pre špeciálnu technológiu zo Škandinávie – ScanRock. „Obrovskou výhodou tohto prevetrávaného zatepľovacieho systému je vysoká úspora nákladov na údržbu fasády. Ak by si daný bytový dom zvolil na zateplenie klasickú kontaktnú fasádu, museli by sa o ňu dlhodobo naďalej starať. S prevetrávanou fasádou im tento problém odpadá. Jej ďalšou veľkou výhodou sú akustické vlastnosti. Vzduch medzi vrstvami pôsobí ako dodatočná akustická izolácia,“ hovorí špecialista z firmy I.Mar Rastislav Ďalog s tým, že ide o fasádny systém budúcnosti, ktorého funkčná životnosť je dimenzovaná na 100 rokov.

Úspora energií

Vlastníci a obyvatelia bytov bytového domu v Rimavskej Sobote sa teda rozhodli dať rekonštrukcii zelenú. Tento bytový dom bol však nezateplený od svojej výstavby v druhej polovici 80. rokov, preto sa predpokladalo, že práce budú trvať viac ako rok. Napriek tomu sa základ spravil prekvapivo rýchlo. „Momentálne prebiehajú takzvané dokončovacie práce. Samotná prestavba bude trvať približne 17 mesiacov, čo je pri takejto veľkej stavbe krátka doba,“ hovorí Pavel Gábor, územný riaditeľ PSS. Čo je však dôležité – už počas tohtoročnej zimy boli všetky byty zateplené a nastala aj citeľná úspora energií, ktorú si obyvatelia a vlastníci bytov nevedia vynachváliť. Oceňujú však aj to, že väčšina prác sa robila z takzvaných lávok, nie z lešení, čím stavbári len minimálne zasahovali do súkromia obyvateľov.

Obráťte sa na špecialistov

Je jasné, že rekonštrukcia bytového domu si vyžiada vstupnú investíciu. Preto je dôležité obrátiť sa na odborníkov. Už viac ako 27 rokov sa oblasťou financovania bývania zaoberá Prvá stavebná sporiteľňa, ktorá ponúka aj niečo naviac. Náš obchodný zástupca vás rád navštívi aj priamo u vás doma, na schôdzi vlastníkov bytov vo vašom bytovom dome a okamžite tak odpovie na všetky vaše otázky.

Ako na to?

Odporúčame vám začať energetickým posúdením vášho bytového domu. Na základe toho sa dá naplánovať rozsah prác, ktoré umožnia zníženie nákladov na energie. PSS vám túto službu poskytne zadarmo.

Náš tip

Viac informácií vám poskytnú obchodní zástupcovia PSS. Prídu za vami kamkoľvek, aj na schôdzu vlastníkov bytov vo vašom bytovom dome. Ich zoznam nájdete na www.pss.sk alebo zatelefonujte na 02/58 55 58 55.