Pri výbere svietidiel na terasu, záhradu alebo na stenu domu ste určite zistili, že ponuka sortimentu je skutočne bohatá a nie je ľahké sa v nej zorientovať. Rozhodovanie vám uľahčí prehľad toho, čo v súčasnej dobe pri vonkajšom osvetlení frčí najviac.

Vonkajšie osvetlenie predĺži pobyt na záhrade a zároveň zvýši bezpečnosť okolo domu. Do exteriéru môžete umiestniť reflektory, na stenu domu je možné nainštalovať vonkajšie nástenné a stropné osvetlenie. Drevenú terasu môžu lemovať vstavané svetlá a temný kút alebo jazierko rozjasní vonkajšie bodové osvetlenie. Cestu od bránky ku vchodovým dverám zvýrazní stĺpikové osvetlenie. Na balkón či terasu sa hodia kampáše a ďalšie modely vonkajšieho závesného osvetlenia. Energiu a peniaze ušetria solárne svetlá. Pokiaľ však chcete, aby všetko dobre svietilo, nezabudnite premyslieť rozmiestnenie záhradných zásuviek. Potom budú systémy záhradného osvetlenia svietiť tak, ako si prajete.

Reflektory

Sú vyrobené tak, aby boli chránené pred vniknutím cudzích telies, prachu a striekajúcej vody. Preto majú všetky vonkajšie reflektory vysoký stupeň ochrany IP. „Reflektory môžete rôzne natáčať a rozmiestniť ich po záhrade, garáži, stavenisku, terase alebo v pivnici. Niektoré typy majú navyše zabudovaný senzor pohybu. Módne sú tiež LED reflektory, ktoré je možné prepojiť so sieťou inteligentného osvetlenia v celej domácnosti. Napríklad Philips Hue disponuje až 16 miliónmi farieb a pri osvetlení exteriéru sa tak môžete dokonale vyhrať s atmosférou,“ vysvetľuje Zlatko Slebodník, odborník na osvetlenie z projektových marketov Hornbach.

Vonkajšie nástenné a stropné osvetlenie

Tieto svetlá sú vyrobené z odolných a kvalitných materiálov, paleta sortimentu je neuveriteľne pestrá. Dajú sa tak dokonale ladiť ako s celkovým štýlom priestoru, tak aj s kompletným systémom exteriérového osvetlenia. Vonkajšie nástenné a stropné osvetlenie musí mať vysoký stupeň krytia, takže pri jeho výbere hľadajte IP44 a vyššie. „Pohybové čidlá a LED svetelné zdroje sú súčasťou mnohých typov vonkajšieho a stropného nástenného osvetlenia. Nielen, že ušetríte za elektrinu, ale navyše získate naozaj účinný bezpečnostný prvok,“ radí špecialista.

Stĺpiky

Sú nesmierne efektným lemovaním chodníkov v záhrade a cestičiek k domu či k záhradnému domčeku. Štýlové nižšie svietidlá, napríklad v tvare lampášov či malých pouličných lámp, dodajú nádych romantiky bohatým kvetinovým záhonom. Pomocou trendy otočného stĺpikového osvetlenia rozjasníte najkrajšie zákutia vašej záhrady. Tieto svetlá môžete zapojiť aj do systému nízkonapäťového záhradného osvetlenia – postačí na to trafo, záhradná zásuvka, stĺpové osvetlenie a dobrý plán, ako a kam svetlá umiestniť.

Vstavané a bodové osvetlenie

Najčastejšie sa montujú do drevených terás. Do terasovej dosky sa vyvŕta otvor veľkosti krytu svietidla a elektrický kábel vstavaného osvetlenia sa potom vyvedie po strane. Vstavané osvetlenie je vhodné najmä na balkóny, terasy a záhrady. Niektoré typy disponujú aj funkciou stlmovania svetla.

Vonkajšie bodové osvetlenie dokonalo nasvieti záhradu, detské kútiky, bazény, jazierka aj terasy. Tento typ svietidiel môžete zapojiť do svojho systému nízkonapäťového záhradného osvetlenia. „Vonkajšie bodové osvetlenie, stĺpiky, zapichovacie svetlá a reflektory ľahko pripojíte k zásuvke a transformátoru, ktoré zredukuje napätie na požadovaných 12/24 voltov. Vďaka LED vonkajšiemu bodovému osvetleniu a ďalším typom svetiel bude potom spotreba oveľa nižšia,“ upozorňuje odborník z Hornbachu.

Závesné vonkajšie osvetlenie

V súčasnosti vládne trend takzvaných exteriérových obývačiek a jedální – terasy, verandy alebo altánky zariadené rovnako plnohodnotne ako interiérová obývacia izba či jedáleň dopĺňajú závesné svietidlá pripomínajúce moderné lustre, štýlové továrenské lampy alebo romantické lampáše. Svetlá by vždy mali korešpondovať s celkovým zariadením priestoru a byť pomyselnou čerešničkou na torte. Na záhradu si ale môžete zaobstarať aj veľké žiarovky a svetelné reťaze v módnom retro štýle a zavesiť ich na spodné vetvy stromov v blízkosti domu alebo záhradného domčeka, či ozdobiť nimi detský kútik podľa vašich predstáv.

Solárne svietidlá

Solárne osvetlenie predstavuje veľmi lacnú a úspornú variantu, ako rozjasniť exteriér. V sortimente solárneho osvetlenia môžete siahnuť po zapichovacích stĺpikoch, nástennom osvetlení alebo napríklad po solárnych pásikoch. Zapichovacie stĺpiky oceníte okolo chodníkov aj záhonov, ale efektne zvýraznia aj zaujímavé miesta akými sú fontány, umelé vodopády či jazierko. Solárne pásky skvele poslúžia na schodoch, okolo bazéna alebo ako lemovanie terasy. „Dizajnové solárne svietidlá spoľahlivo plnia aj rolu dekoratívnych predmetov, takže môžu byť užitočným a zároveň aj okrasným doplnkom exteriéru. Nezabúdajte, že solárne osvetlenie poslúži iba do doby, než sa vybije batéria, ktorá sa vonku počas dňa nabíjala. Túto dobu však nemožno ovplyvniť,“ dodáva Zlatko Slebodník.