Xella Slovensko, s. r. o.

Pani Kamila s rodinou hľadala pozemok na stavbu nového rodinného domu mimo Brno, kde do tej doby bývala. Obec Šitbořice a pozemok v nej sa im páčil a dom z pórobetónu Ytong, pre ktorý už bola rozhodnuta, sa svojpomocou rozhodli stavať práve tu. Argumentom pre Ytong bola aj komplexná ponuka sortimentu Ytong. Z pórobetónu tak nie sú v dome iba obvodové a vnútorné nosné steny, ale aj preklady, priečky, schody, stropy a strecha.

Pani Kamila mala ako človek z oboru od počiatku jasno ako vo voľbe stavebného systému Ytong, tak aj v produktoch, ktoré chcela na nový rodinný dom použiť. Na stavebnom veľtrhu v Brne preto navštívila expozíciu spoločnosti Xella a kontaktovala Ing. Elenu Lukáčovú, technickú poradkyňu firmy Xella so žiadosťou o pomoc pri riešení projektu. Dom si chcela navrhnúť sama, ale svojpomocná výstavba domu so stropom a masívnou strechou Ytong už vyžadovala premyslený projekt, ktorý hneď od začiatku zohľadní použitie jednotlivých stavebných prvkov.

V prvej fáze potrebovala pani Kamila naceniť projekt a konzultovať celú stavbu poschodového rodinného domu. Už v tom čase uvádzala, že chcú stavať svojpomocne, že budú chcieť na obvodové murivo použiť tvárnice Ytong Lambda YQ 500 mm a že súčasťou stavby bude aj náš strop a masívna strecha,“ spomína na začiatok spolupráce Ing. Elena Lukáčová. „Bolo zrejmé, že pani Kamila dobre pozná výhody pórobetónu Ytong, nášho systému aj jednotlivých prvkov vrátane masívnej strechy a že nemá obavy ani z výstavby svojpomocne. O to jednoduchšia potom bola naša spolupráca, keď sme spoločne odladili niektoré detaily projektu tak, aby zodpovedal po statickej stránke a súčasne plne rešpektoval úvodné zadanie pani majiteľky a jej manžela.“ Obvodové murivo je z pórobetónových tvárnic Ytong Lambda YQ 500 mm, takže novostavba je aj bez zateplenia energeticky veľmi úsporná. Absencia dodatočného zateplenia tiež znížila náklady na výstavbu a urýchlila a výrazne uľahčila svojpomocnú realizáciu.

Jednovrstvové murovanie prináša výhody nielen v rýchlosti výstavby

Pohľad na efektivitu tohto riešenia je oveľa komplexnejší, pretože pozitívne ovplyvňuje aj otázku ekológie a zdravia. Pórobetón Ytong tvoria čisto prírodné suroviny a vďaka svojej poréznej štruktúre napomáha vytvárať aj zdravú klímu v dome. Všetko, z čoho sa pórobetón skladá, je zo zeme a patrí do zeme, je teda ekologicky recyklovateľným materiálom. Stavba z pórobetónu tiež dobre dýcha a nedochádza v nej ku kondenzácii vodných pár. Ytong je pre stavbu domu dostatočne pevný, tvárnice sú presné a pri jednovrstvovom murovaní sa znižuje aj prácnosť celej hrubej stavby. Pórobetón sa tiež ľahko reže, opracováva a ľahko sa v ňom robia drážky pre inštalačné rozvody.