Xella Slovensko, s. r. o.

Priečky z pórobetónu Ytong a vápenno-piesku Silka sú ideálnym materiálom na členenie vnútorných priestorov domu. Skvele sa dopĺňajú a kombinujú, v ponuke sú aj prefabrikované oblé priečky Ytong. Napriek tomu, že sa s nimi dobre pracuje a sú ideálne pre stavby svojpomocne, splnia aj požiadavky veľmi náročných stavebníkov.

Silnou stránkou spoločnosti Xella sú aj služby, takže ak potrebujete získať detailné informácie, k dispozícii sú videá na youtube kanáli Ytong, ktoré vám ukážu, ako pri murovaní priečky z Ytongu a Silky postupovať a na čo si dať pri práci pozor.

Priečkovky Ytong sú ľahké a ľahko sa s nimi murujú veľmi presné steny

Než sa pozrieme na potrebné náradie, pripomeňme si základné vlastnosti priečok z pórobetónu Ytong. Rýchlosť, presnosť a jednoduchosť murovania s priečkovkami Ytong vám potvrdí každý, kto niekedy priečkovku Ytong Klasik držal v ruke. Veľkou prednosťou je aj samotný materiál – priečky z Ytongu majú rovnaké vlastnosti vo všetkých smeroch, navyše sú vyrobené z prírodných surovín a v dome pomáhajú vytvoriť príjemnú a zdravú klímu. Veľkou výhodou je aj ľahké rezanie a opracovateľnosť Ytongu. Vďaka tomu as bežne dostupným náradím môžete jednotlivé priečkovky veľmi rýchlo a ľahko prirezať a upraviť ich tvar a veľkosť. Nepotrebujete tak žiadne špecifické rozmerové varianty. A propos náradie: na rezanie priečkoviek Ytong odporúčame obstaranie ručnej píly na pórobetón. Po skončení práce určite oceníte minimum odpadu pri rezaní – okrem času ušetríte financie za likvidáciu odpadu.

Na čo si dať pozor pri murovaní priečky z Ytongu

Na začiatku murovania priečky určite dbajte na zvislosť. Pomocou vodováhy a ceruzky vyznačte na nosnej stene obe hrany priečky. Dôležitou pomôckou pri uchytení budúcej priečky pre vás budú nerezové spojky muriva. Tieto spojky môžete vtlačiť do nanesenej malty a umiestniť ich tak, aby polovica vyčnievala, alebo ich do muriva upevníte pomocou klincov s protikoróznou úpravou. Aj v tomto prípade dbajte, aby polovica spojky z muriva vyčnievala. Okrem zvislosti priečky je dôležité aj správne založenie prvého radu budúcej priečky. Aj tu vám pomôže vodováha a gumová palička na urovnanie jednotlivých priečkoviek. Pri samotnom murovaní potom nanášajte murovaciu maltu na celú šírku priečkovky. Pamätajte tiež na dilatačné medzery – medzi nosnou stenou a priečkou by mala byť táto medzera najmenej 10 mm široká. Pružný styk by mal byť aj medzi horným radom priečok a stropom – tam by šírka medzery mala byť minimálne 20 mm. Výplňou môže byť minerálna vlna alebo montážna pena.