Ak vaša kuchyňa nevyzerá po rokoch už veľmi dobre, nemusíte ju hneď renovovať celú. Niekedy stačí, keď vymeníte kuchynský drez alebo pracovnú dosku, lebo každodenné používanie na nej zanecháva najväčšie stopy. Odborníci z Hornbachu si pripravili niekoľko praktických tipov, ako vymeniť kuchynskú dosku, drez či vodovodnú batériu.

 Ako vymeniť kuchynskú dosku

1. Odstránenie starej pracovnej dosky

Prvým krokom pri výmene kuchynskej dosky by malo byť odstránenie pôvodnej. Tú odstránite jednoducho uvoľnením príslušných skrutiek. „Pracovnú dosky si môžete zakúpiť v určitých rozmeroch alebo si ju môžete nechať u nás odrezať. Budete tak mať záruku, že veľkosťou vyhovuje presne vašim potrebám,“ radí Adéla Kadlečíková, odborníčka na kuchyne v projektových marketoch Hornbach. „Často sa stáva, že dosku je potrebné na mieste  prispôsobiť napríklad šikmej streche. V takom prípade preneste jednoducho nepravidelný priebeh steny pomocou dreveného kolíka a ceruzky na kuchynskú dosku, zrežte ju pozdĺž vyznačenej linky a prisuňte presne k stene,“ dodáva.

2. Výrez na drez a varnú dosku

Pokiaľ pracovná doska sedí na svoje miesto, stanovte si presnú polohu výrezu na drez a varnú dosku. Pred rezaním si ešte raz overte rozmery. Pre správne nasadenie pílového listu vyvŕtajte v jednom rohu požadovaného výrezu otvor s veľkosťou 10 mm. Teraz mierne pritlačte na priamočiaru pílu a ostrým pílovým listom vyrežte potrebný otvor. Dbajte pri tom na to, aby horné okraje kuchynskej dosky nepraskli. „Pre prevedenie okrúhlych výrezov použite špeciálne zariadenie na kruhové výrezy, ktoré patrí k príslušenstvu priamočiarej píly. Pílu potom môžete viesť v požadovanom priemere ako kružidlo,“ vysvetľuje Adéla Kadlečíková z Hornbachu. Ak máte všetky potrebne výrezy hotové, ošetrite ich proti vlhkosti. Naneste na reznú plochu prúžok silikónu a rozotrite ho japonskou stierkou.

3. Inštalácia pracovnej dosky

Pred položením pracovnej dosky zarovnajte presne spodné skrinky a spojte ich. Teraz položte kuchynskú dosku a upevnite ju kovovými uholníkmi, či ešte lepšie špeciálnymi spojkami, zloženými z horného a dolného dielu, na spodné skrinky. Dolnú časť spojky pripevnite na spodnú stranu kuchynskej dosky a hornú časť na bočnú stenu spodnej skrinky. Potom oba diely na seba nasaďte a zaskrutkujte. Toto spojenie je možné kedykoľvek opäť povoliť.

4. Ukončovacie lišty

Po položení a priskrutkovaní kuchynskej dosky a montáži drezu opatrite prechody medzi kuchynskou doskou a stenou nástennými ukončovacími lištami. Nosné a krycie profily prirežte na presnú dĺžku. Na vnútorné i vonkajšie rohy existujú špeciálne profily. U tejto metódy nie je potrebné používať šikmý rez. Nosný profil priložte tesne k stene.

Pracovná doska buk
Pracovná doska masív

Na upevnenie vopred vyvŕtajte do kuchynskej dosky otvory na skrutky (pre skrutky 3 x 20 mm použite vrták 2 mm). Po priskrutkovaní upevnite krycí profil a konce uzavrite tvarovanými profilmi.

Ako namontovať kuchynský drez

V prípade ak vymieňate iba drez, dbajte na to, aby mal nový rovnaké rozmery ako pôvodný. V opačnom prípade je potrebné na pracovnej doske upraviť alebo vyrezať otvor.

Podľa pracovného návodu namontujte na drez odtok. Do otvoru na batériu zasuňte pripojovacie hadice a nohu batérie, nasaďte stabilizačnú dosku a všetko dohromady napevno priskrutkujte matkou. „Priebežne kontrolujte správne vyrovnanie batérie, aby sa pri uťahovaní nepretočila. Na utlmenie hluku pri náraze vody na spodnú stranu odkvapkávacej plochy nalepte priložené tlmiace dosky a na okraj drezu pripevnite dodané upevňovacie svorky,“ radí Adéla Kadlečíková z Hornbachu. Takto pripravený drez sa celý zasadí do výrezu a svorky sa zospodu priskrutkujú k okraju.

Granitový drez
Nerezový drez

Ako namontovať kuchynskú batériu

Pri montáži kuchynskej batérie sa ako prvé pripevňujú rohové ventily do steny. Pred zaskrutkovaním ich pomocou izolačného konope a tesniacej pasty utesnite. „Existujú aj rohové ventily s tesniacim krúžkom, ktoré už nie je potrebné dodatočne utesňovať. Do batérie naskrutkujte obidve pripojovacie hadice. Dbajte pritom na správne priradenie teplej a  studenej vody. Hadice zaskrutkujte pevne iba rukou a potom prevlečte batériu spolu s hadicami do otvoru na kohútik,“ radí odborníčka z Hornbachu. Podľa návodu sa zospodu priskrutkujú pripevňovacie súčiastky ako stabilizačná doska, kovový krúžok a prevlečená matica. Pripojovacie hadice spojte s rohovými ventilmi a namontujte sifón. Po montáži nezabudnite odskrutkovať hlavný vodovodný kohútik a otvoriť obidva rohové ventily. Pustite vodu a ohmatajte jednotlivé spoje rukou. Tak skontrolujete, či všetko dôkladne tesní.