Xella Slovensko, s. r. o.

Vápennopieskové tvárnice Silka patria, rovnako ako stavebný systém Ytong a tepelnoizolačné dosky Multipor do portfólia spoločnosti Xella. Priečky z tvárnic Silka oceníte vďaka ich jedinečným zvukovo-izolačným vlastnostiam, vďaka Silke je možné ľahko splniť aj vysoké akustické požiadavky na medzibytové steny alebo na konštrukcie oddeľujúce priestory s nadmerným hlukom. Štíhle akustické priečky zo Silky navyše vedia vďaka svojej veľkej únosnosti preniesť aj extrémne statické zaťaženie. Navyše sú s prakticky identickým surovinovým zložením plne kompatibilné so stavebným systémom Ytong.

Ak riešite akustiku alebo únosnosť steny, priečkovky Silka sú správnou odpoveďou

Priečkovky Silka sú vďaka svojej pevnosti v tlaku a mimoriadnej únosnosti vhodné pre vnútorné nosné priečky, na ktoré je kladený veľký tlak. Priečkovky tak môžete použiť takmer v akejkoľvek murovanej konštrukcii pozemnej stavby, od extrémne staticky namáhaných nosných stien, cez výplňové murivo, až po nenosné priečky. Vysoká objemová hmotnosť materiálu sa priaznivo prejaví v možnosti použitia muriva Silka na akustické steny a priečky. Tieto priečkovky sa preto výborne uplatnia pri akustických priečkach s vysokou vzduchovou nepriezvučnosťou Rw, napríklad na stenách, oddeľujúcich miestnosti v rámci jedného bytu a rodinného domu.

Silka je 100% kompatibilná s Ytongom, ale pracuje sa s ňou inak

Kvôli vysokej pevnosti nemožno vápennopieskové priečkovky Silka skracovať rovnakým spôsobom, ako pórobetónové murivo Ytong. Na úpravu rozmerov odporúčame použiť diamantové kotúče v ručnom el. náradí, alebo kotúčovú, vodou chladenú pílu. Oproti Ytongu sa odlišne vykonávajú otvory a inštalačné drážky pre káble, energie, vodu a kanalizáciu. Namiesto ručnej frézovačky, ktorá sa využíva pri murive z pórobetónu Ytong, budete musieť siahnuť po elektrickom náradí. Iné je tiež kotvenie bremien. Je ľahké, a navyše na jeden kotviaci bod môžete zavesiť mnohokrát rovnako ťažké bremená, ako napr. v betóne. Pri vŕtaní však používajte vrtáky a hmoždinky, ktoré sú vhodné do betónu.

Vápennopieskové priečkovky Silka sú prednostne určené pre maltu na tenké škáry

Pre tenkovrstvové murovanie vápennopieskových priečok Silka je určená Silka murovacia malta s technickým označením Silka FIX N210. Malta je vhodná pre vnútorné aj vonkajšie použitie, nanáša sa celoplošne v rovnomernej vrstve Silka murárskou lyžicou na vodorovné, pri hladkých tvárniciach aj na zvislé škáry. Do malty kladieme prachu zbavené priečkovky a doklepávame gumovou paličkou tak, aby škáry mali rovnakú hrúbku 1–3 mm. Poloha priečkoviek sa dá upravovať do 5 minút.

Silka ponúka široké možnosti povrchových úprav

Najčastejšou vnútornou povrchovou úpravou priečok a stien z priečkoviek Silka je ručne či strojne nanášaná vápennocementová omietka. Pre steny zo Silky sú ideálne vnútorné systémové tepelnoizolačné omietky Ytong, ktoré boli vyvinuté špeciálne pre tvárnice Ytong a Silka.

Všetky podrobnosti o sortimente vápennopieskových tvárnic Silka a jeho vlastnostiach a možnostiach využitia nájdete na www.xella.cz.