Pokiaľ je technický stav bytového domu nevyhovujúci a je nutná rekonštrukcia, tak nie je rozumné čakať a odkladať to. S pribúdajúcim časom sa stav domu len zhoršuje, a tým sa zvyšuje nasledovná náročnosť oprav a aj samotná cena.

Bolo by chybou pri plánovaní opráv zabudnúť na balkóny, ktoré zvyšujú komfort bývania a môžu byť aj tam, kde predtým nikdy neboli. Je ideálne zrealizovať celú rekonštrukciu naraz aj s montážou balkónov alebo lodžií. A to či sa už jedná iba o opravu alebo o výmenu starých balkónov za nové, poprípade dodanie úplne nových balkónov.

Nie každý byt má lodžiu alebo balkón. Je to jediná možnosť ako si plochu bytu rozšíriť a spríjemniť si tak bývanie. Nový balkón alebo lodžia je investícia navyše, ktorá zvýši hodnotu bytu o viac než len o samotnú cenu za balkón alebo lodžiu. Môžeme povedať, že zadovážením nového balkónu určite nič nestratíme, práve naopak, iba získame.

Ak nemáte žiadny balkón, alebo je váš súčasný balkón príliš malý, potom tu je možnosť to napraviť. Závesný balkón je technicky možné dodať na každý bytový dom. Novým balkónom si z panelákového bytu viete vytvoriť krásne bývanie aj s malou záhradkou, kde sa budete cítiť skvelo, či už pri odpočinku alebo záhradníčení. Balkón môže byť vaša malá vonkajšia obývačka, kde si doprajete krásny rozhľad a čerstvý vzduch. Rozmer závisi na statickom posúdení únosnosti muriva. Čiže aj rozmer 6 x 1,5 m nie je výnimkou pre dnešné moderné závesné balkóny.

Pri zatepľovaní panelových domov, kde sú betónové lodžie, dochádza k výraznému zmenšeniu úžitkovej plochy lodžie a je dôležité si to uvedomiť a hľadať tak možné riešenia, ako o ten priestor neprísť. Jednou z možností zväčšenia plochy lodžie je predsadenie zaskleného systému. Predsadená presklená časť pôsobí elegantným a moderným dojmom. Dodáva lodžií vzdušnosť a pri nepriaznivom počasí chráni pred dažďom a vetrom. Zasklenie taktiež výborne izoluje a bráni únikom tepla z vyhriateho bytu. Ďalším variantom je predsadenie novej balkónovej konštrukcie – balkóna, kde sa hĺbka jestvujúcej lodžie môže zväčšiť až o neuveriteľných 150 cm!!!

Moderným trendom v bývaní sú samonosné lodžie, ktoré nezaťažujú konštrukciu domu a poskytujú ešte väčšie rozmery.

Pri plánovaní opravy a zatepľovacieho systému domu sa zároveň vypracuje statické posúdenie a hľadá sa najvhodnejšie riešenie pre každý dom. Či je lepšie zvoliť balkón alebo lodžiu a aký typ kotvenia závesného balkónu je vhodný. Závesné balkóny majú vlastnú nosnú konštrukciu, ich povrch je nutné upraviť žiarovým zinkom, aby sa balkóny stali bezúdržbové a čo je hlavné, takáto povrchová úprava žiarovým zinkovaním poskytuje dlhodobú protikoróznu ochranu. V prípade požiadavky je možný nasledovný komaxitový nástrek farbou v rôznom odtieni podľa výberu. Výsledný vzhľad balkóna závisí nielen od tvaru konštrukcie, ale predovšetkým na zvolenom materiáli výplne.

Variantov možností riešenia a prevedenia je mnoho, odporúčame obrátiť sa na odborníkov a profesionálnych výrobcov, kde je istota záruky certifikovanej kvality výroby a odbornej montáže, za ktorými stoja stovky realizácií. Pokiaľ plánujete rekonštrukciu, využijte servis a poradenstvo českého výrobcu balkónov a lodžií Pekstra spol. s r.o., ktorého výhradným zástupcom pre Slovensko je firma Kaczer s.r.o.

Viac informácií nájdete na www.kaczer.sk