Za rok 2020 sa redakčná rada časopisu Správca bytových domov rozhodla udeliť prestížne ocenenie Firma časopisu spoločnosti PEKSTRA, spol. s r.o., Třeboň, ktorá sa dlhodobo špecializuje na poradenstvo, dodávku a servis spojený s výrobou a inštaláciou závesných oceľových balkónov a samonosných oceľových lodžií v bytových domoch. Počas svojho dvadsaťročného pôsobenia na českom, slovenskom i európskom trhu firma neustále skvalitňuje a rozširuje svoje technické a výrobné zázemie vrátane zvyšovania odbornej spôsobilosti vedúcich pracovníkov a technikov. Vďaka tomu spĺňajú balkóny a lodžie nielen požiadavky a najprísnejšie kritéria dnešného moderného trhu, ale aj požiadavky vlastníkov bytov v mnohých bytových domoch v Čechách aj na Slovensku. Pri tejto príležitosti sme sa opýtali Pavla Kršku, konateľa spoločnosti a Miroslava Fefka, zástupcu pre Slovensko, niekoľko otázok v súvislosti so spoločnosťou PEKSTRA.

Čomu vďačí vaša spoločnosť za svoj obchodný úspech a obľúbenosť u svojich zákazníkov?

Vyrábame balkóny už viac ako 20 rokov a vždy sme sa snažili načúvať želaniam a požiadavkám klienta. Samozrejme, začiatky neboli jednoduché. Tvorili sme nielen technológie, výrobu a dizajn našich balkónov, ale museli sme vytvoriť aj spoľahlivý a kvalitný tím odborníkov.

Myslíme si, že za našimi úspechmi stojí predovšetkým to, že sme sa snažili vždy o ústretovosť voči klientom a ich potrebám. Tým, že sme boli už od začiatku v úzkom kontakte s obyvateľmi bytov, stali sme sa aj my jedni z nich. Preto vieme, že balkón je dôležitou súčasťou bývania. Podarilo sa nám vybudovať firmu na výrobu balkónov, kde si klienti môžu nakonfigurovať balkón aj lodžiu podľa svojich predstáv. My vysvetlíme, odporučíme a navrhneme veľkosť, prevedenie, varianty výplní, varianty madiel, uchytenia balkónov, možnosti prechodových líšt a klient si vyberie, čo mu najviac vyhovuje.

Naša úspešná stratégia spočíva aj v komplexnosti dodávky, kedy vyriešime s klientom vhodné prevedenie balkóna alebo lodžie, pripravíme cenovú ponuku, zaistíme technickú dokumentáciu, balkóny alebo lodžie vyrobíme a dodáme s montážou na bytový dom.

20 rokov úspešnej práce a výsledkov…. čomu za to vďačíte?

Ako sme už uviedli, prvoradý je pre nás klient. Kvalitu našich balkónov potvrdzujú a deklarujú certifikáty kvality výroby. Jedinečnosť technických a výrobných postupov potvrdzuje, okrem iného, aj Osvedčenie o zápise priemyselného vzoru.

Balkóny a lodžie firmy Pekstra sú vhodné nielen pre staršie panelové a tehlové domy, ale i pre novostavby alebo pre bytové domy, kde balkóny doposiaľ neboli.

Zo začiatku sme najčastejšie vymieňali iba staré nevyhovujúce balkóny za nové, ale postupom času si ľudia chceli užiť balkón aj ako priestor pre odpočinok. Pre majiteľov bytu je však prakticky nemožné zväčšiť si priestor bytu vnútri domu. Nový balkón alebo lodžia je tak jedinou možnosťou, ako byt zväčšiť a získať tak ďalší zaujímavý priestor. A v neposlednom rade je tu i skutočnosť, že firma ponúka najväčšie rozmery závesných balkónov a oceľových lodžií v ČR.

Aké technologické riešenia balkónov považujete za nosné pre vašu spoločnosť? 

Základom našej výroby sú závesné oceľové balkóny a samonosné oceľové a hliníkové lodžie. Všetky balkóny sú vyrobené z obojstranne žiarovo pozinkovanej oceľovej konštrukcie, vďaka ktorej je životnosť povrchovej úpravy v našich klimatických podmienkach viac ako 60 rokov, a jej prevádzka si nevyžaduje žiadne ďalšie náklady.

Klient si vyberie prevedenie, pôdorys, rozmer, použitú výplň, zasklenie, doplnky. Priestor, ktorý môžete získať, vás prekvapí svojou veľkosťou. Výplň je možné zvoliť z viacerých druhov materiálu ako je napríklad: pozinkovaný plech s polyesterovým povrchom v rôznych odtieňoch RAL, perforovaný pozinkovaný plech, vrstvený hliníkový kompozit NEOBOND, rovnako tak v rôznych odtieňoch RAL a vrstvené bezpečnostné sklo Connex vo farbách bronz, mliečna a číra.

Naše oceľové a hliníkové lodžie vám svojimi rozmermi zaistia ďalšiu „miestnosť“ na bývanie alebo malú záhradku. Rozmer pre nás nepredstavuje žiadne obmedzenie. Bežne dodávame lodžie, ktoré majú 2 až 2,5-metrovú hĺbku a šírku 2,5 až 4 m. Oproti betónovým lodžiám sú tieto lodžie vzdušnejšie, majú lepší tok svetla a, samozrejme, je tu menšie zaťaženie budovy a pozemku. To je naša kľúčová výroba – balkóny a lodžie.

Aké výhodné novinky ponúkate pre bytové domy, ktoré sa rozhodli pri obnove pre vaše produkty?

Nejde priamo o novinky, ale o inovácie vo vývoji balkónov a lodžií. Naše hliníkové balkóny majú moderný vzhľad, ktorý je docielený novým hliníkovým opláštením konštrukcie balkóna. Je to štandardná žiarovo pozinkovaná oceľová konštrukcia v kombinácii s hliníkom.

Po dlhodobom vývoji a testovaní prichádzame s ďalšou, dúfame úspešnou, novinkou v oblasti kotvenia balkónov, kedy je balkón prisadený priamo k fasáde bez medzery, čím sa nám podarilo docieliť celistvý vzhľad fasády a balkóna a vyšší komfort. Pri zatepľovaní panelových domov s betónovými lodžiami dochádza k zmenšeniu úžitkovej plochy lodžie a výmenou konštrukcie zábradlia a renováciou podesty nevyriešite plochu lodžie. My však máme riešenie, kedy zväčšíme pôdorys lodžie predsadením zaskleného systému alebo montážou novej balkónovej konštrukcie. Rozšírenie pôvodnej betónovej lodžie predsadením balkónového systému umožňuje rozšírenie lodžie až o 150 cm!!! Záleží iba na statickom vyhodnotení možného zaťaženia.

Čomu všetkému sa venujete mimo samotnej výroby balkónov?

Neustále sa snažíme pre našich zákazníkov rozširovať naše služby. V kooperácii s firmou ALUMISTR, ktorá sa špecializuje na zasklievanie balkónov a lodžií, najnovšie ponúkame možnosť zasklenia našich balkónov PEKSTRA. Spoločne sme vybrali najvhodnejší systém zasklievania pre balkóny PEKSTRA, ktorý klientom ešte viac zvyšuje komfort bývania. Zasklenie balkóna spolu so zasklením lodžie vytvára tiež priestor, ktorý zároveň slúži aj ako ochrana pred hlukom, prachom, exhalátmi, dažďom a extrémnymi teplotami. Zasklenie predstavuje taktiež úsporu nákladov na vykurovanie bytu.

Prečo by sa mal bytový dom rozhodnúť pre vaše produkty?

Našou hlavnou prioritou sú realizácie stavieb s dodávkou kvalitných balkónov bez reklamácií, a preto ponúkame iba kvalitu rokmi overenú a fungujúcu. Vždy sa snažíme nájsť ideálny kompromis medzi želaniami a predstavami zákazníka a technickými a bezpečnostnými možnosťami. Pri výbere dodávateľa balkónov je dôležité, aby zákazníci venovali zvýšenú pozornosť certifikovaným výrobkom. Nemali by hľadieť iba na cenu, ale predovšetkým na kvalitu. Niekedy býva problém s firmami s krátkou dobou pôsobnosti na trhu bez preukázateľných a vykonaných realizácií v tejto oblasti. Predsa len ide najmä o bezpečnosť bývania.

Aké máte ciele a plány do budúcna?

V minulom roku sme postavili novú výrobnú halu s moderným vybavením. Chceme stále držať krok s Európou, preto sa neustále snažíme inovovať a zlepšovať naše výrobky. Taktiež chceme, aby mali naši zamestnanci dobré podmienky pre svoju prácu a vyrábali kvalitné balkóny a lodžie PEKSTRA. Dúfame, že dnešnú situá­ciu s pandémiou koronavírusu všetci čoskoro zvládneme a budeme vyrábať a dodávať balkóny a lodžie do celej Európy. Snažíme sa zlepšiť a spríjemniť kvalitu bývania.

Ďakujeme vašej redakcii za ocenenie našej firmy, ktoré si veľmi vážime.