Baumit, spol. s r.o.

Napriek tomu, že sa situácia v oblasti obnovy bytových domov postupne mení a niektoré doteraz komunikované témy postupne strácajú aktuálnosť, jedna ostáva. Ľudia stále chcú pekné a čisté fasády – fasády bez fľakov, rias a húb, trhlín či odlupujúcich sa náterov. Je pochopiteľné, že ich najviac zaujíma to, čo je viditeľné na povrchu: znečistenie a drobné poškodenia fasády.

Faktom je, že aj fasáda, o ktorú sa pravidelne staráte, bude časom potrebovať obnovu. A nezáleží na tom, či ide o fasádu zateplenú alebo len omietnutú, ani na tom v akom prostredí sa nachádza. Možností, ako obnoviť fasádu, je niekoľko a závisia od stavu jej znečistenia alebo poškodenia. Pri renovácii fasády sa takmer na všetkých podkladoch dajú použiť fasádne farby, ktoré oživia farebnosť a prekryjú optické nedostatky podkladu. Aby však nová povrchová úprava vydržala čo najdlhšie, je pred jej aplikáciou dôležitá správna príprava podkladu, a to s ohľadom na existujúce znečistenie či poškodenie.

Keď stačia dva kroky k novej fasáde

V praxi sa najčastejšie stretávame s fasádou znečistenou, s fasádou extrémne nasiakavou alebo s fasádou, na ktorej sú viditeľné malé trhliny (do 0,5 mm). V takýchto prípadoch je obnova fasády pomerne jednoduchá. Pred realizáciou novej fasádnej farby je potrebné znečistenú fasádu očistiť pomocou čistiaceho prostriedku Baumit ReClean. Usadené nečistoty totiž na fasáde tvoria deliacu vrstvu pre nový náter fasádnou farbou, a jeho priľnavosť je potom veľmi nízka. V prípade silno alebo nerovnomerne nasiakavého podkladu, ktorý môže za vznik fľakov na novo nanesenej fasádnej farbe, tomu môžeme predísť ošetrením fasády hĺbkovým základom Baumit MultiPrimer pred realizáciou konečnej povrchovej úpravy. A ani drobné vlásočnicové trhliny so šírkou maximálne 0,5 mm by sme nemali ignorovať. V priebehu času môžu trvalo poškodiť fasádu. Aplikovaním základného náteru vystuženého vláknami Baumit FillPrimer pred realizáciou novej fasádnej farby tomu zabránime.

Riasy a huby na fasáde

Riasy na fasáde môžu pokaziť radosť zo zateplenej fasády. Vznikajú ako dôsledok zvýšenej vlhkosti na slabo oslnených plochách fasád. Patria medzi mikroorganizmy a v extrémnych prípadoch sa ich „susedmi“ môžu stať aj huby. V oboch prípadoch však ide o povrchovú záležitosť, s prípadným zásahom až do armovacej vrstvy. Nemajú však potenciál „prerásť“ celý tepelnoizolačný systém a cez murivo sa dostať až do interiéru. V prípade, že z nejakého dôvodu bol starší tepelnoizolačný systém demontovaný, rubová strana tepelnoizolačných dosiek mala pôvodný vzhľad aj farbu a niesla len stopy lepidla, nie pôsobenia rias a húb.

Čo teda s riasami a hubami na obvodovom plášti budov, ktoré predstavujú nielen estetický nedostatok, ale aj vážne znečistenie? Je ich potrebné vhodným spôsobom odstrániť. Odporúča sa použiť vodné roztoky s obsahom fungicídnych látok, napríklad protiplesňový náter Baumit FungoFluid, ktorý sa nanáša v dvoch vrstvách.

Stierky pre obnovu fasády

Keď si na ceste k novej fasáde nevystačíme s jednoduchým oživením vzhľadu náterom (samozrejme aj so správnou prípravou podkladu) – pomôže nám realizácia novej stierkovacej vrstvy. Ide napríklad o situáciu, kedy sa na fasáde objavia trhliny väčšie ako 0,5 mm. Vtedy je potrebné okamžite konať, pretože prenikajúca vlhkosť môže viesť k veľkým poškodeniam fasády. V prípade poškodenia povrchu staršieho zateplenia je potrebné pôvodný povrch dôkladne očistiť a celoplošne prestierkovať renovačnou stierkou Baumit MultiWhite s vložením sklotextilnej mriežky, čo zabezpečí ideálne pevný, pružný a dostatočne vodeodolný podklad pre nanesenie novej povrchovej úpravy. Táto stierka je jednoducho spracovateľná, s možnosťou dosiahnuť štrukturovaním vzhľad bežnej omietky a následne aplikovať náter fasádnou farbou. Pre obnovu starších, výhradne minerálnych povrchov s dostatočnou súdržnosťou (napr. brizolit), je možné použiť renovačný štuk Baumit MultiRenova. Jemný zrnitý vzhľad je ideálny pre následné nanesenie ľubovoľnej fasádnej farby.

Kvalitná farba, krásna fasáda

Výbornou voľbou povrchovej úpravy fasádnou farbou je Baumit StarColor. Je to silikónová farba prémiovej kvality s vysokou krycou schopnosťou a vynikajúcimi spracovateľskými vlastnosťami, vysoko paropriepustná, s extrémnou vodoodpudivosťou a odolnosťou voči zašpineniu, pre všetky oblasti použitia. Obzvlášť vhodná je ako povrchová úprava pre fasády s extrémnym zaťažením poveternostnými vplyvmi alebo nadštandardnými požiadavkami na ich ochranu. Je vhodná na všetky minerálne podklady a omietky, na staré a nové fasádne omietky a farby, ale tiež na sanáciu a renováciu starých stavieb, ako aj na obnovu farebného náteru na tepelnoizolačných systémoch. Fasádny náter Baumit StarColor je obzvlášť vhodný aj na plochy namáhané odstrekujúcou vodou (napríklad sokle), príp. na časti fasády extrémne namáhané poveternostnými vplyvmi (náveterné strany budov v extrémnych poveternostných podmienkach, šikmé a vodorovné plochy fasád a pod.).

Viac informácií na www.baumit.sk