Aj staršie bytové domy môžu ponúknuť moderné a pohodlné miesto na bývanie. Stačí, ak sa o ne ich obyvatelia dobre starajú. Túžba po krajšom a modernejšom bývaní motivuje každý rok ľudí k tomu, aby investovali čas a peniaze do obnovy bytových domov, v ktorých bývajú. Stále aktuálnejšia je tiež potreba zlepšovať energetickú efektivitu budov na bývanie a znižovať ich spotrebu tepla či elektriny. Najlepšie projekty obnovy hodnotí každoročne odborná porota v súťaži Najlepšie obnovený bytový dom. Jej v poradí 14-ty ročník už pozná svojich víťazov.

Cieľom súťaže o Najlepšie obnovený bytový dom je poukázať na najlepšie projekty obnovy v uplynulom roku, ktoré zlepšili úroveň bývania, ale aj inšpirovať ku kvalitnej a zodpovednej modernizácií obytných budov tých, ktorých rekonštrukcia ešte iba čaká. „Kvalitná rekonštrukcia totiž dokáže nielen zvýšiť estetickú hodnotu domu, ale aj predĺžiť jeho životnosť a výrazne znížiť spotrebu energie. Práve zvyšovanie energetickej efektivity je v poslednom období stále dôležitejší faktor, kvôli ktorému sa obyvatelia bytových domov do rekonštrukcie púšťajú,“ hovorí Jozef Plško, vedúci odboru komunikácie PSS.

Na prvom mieste sa opäť umiestnil bytový dom z Popradu, tentokrát na Štefánikovej ulici 3 a 5. Jeho obyvatelia sa do rekonštrukcie pustili skutočne dôsledne a vďaka obnove je ich bývanie nielen krajšie, ale aj výrazne energeticky efektívnejšie. Predpokladaná úspora energií by po obnove mala dosiahnuť až 79,6 percenta.

Druhé miesto patrí bytovému domu na Závodskej ulici 60 v Žiline. Po rozsiahlej rekonštrukcii sa dom zmenil na estetickú budovu, ktorá spĺňa nároky na moderné bývanie. Tento projekt získal tiež cenu verejnosti od čitateľov vydavateľstva V.O.Č. Slovakia.

1. miesto

2. miesto

Tretie miesto patrí bytovke v obci Malý Čepčín s popisným číslom 112. Menšia budova po zateplení a zaizolovaní strechy zmenila nielen svoju estetickú úroveň, ale bývanie v nej bude aj výrazne úspornejšie. Obdobný projekt na vedľajšej budove, Malý Čepčín 111, získal cenu Združenia pre podporu obnovy bytových domov.

3. miesto