Viega s.r.o.

Rýchlosť a jednoduchosť výstavby, vysokú pevnosť, flexibilitu a univerzálne použitie ponúka rokmi osvedčený stavebnicový predstenový systém spoločnosti Viega pod názvom Prevista Dry Plus. Systém nahrádza pôvodný koľajnicový systém Steptec, ktorý Viega predstavila už pred 18 rokmi. Systém pre suchú výstavbu sa skladá len z dvoch hlavných prvkov – montážnych koľajníc a spojok. S nimi je možné rýchlo postaviť pevné a stabilné predsteny alebo priečky všemožných tvarov a rozmerov. Priamo do konštrukcie priečok je potom možné jednoducho inštalovať ďalšie rôzne prvky Prevista, ktoré sú potrebné pre vybavenie kúpeľní, toaliet, wellness zón, a to vrátane bezbariérovej montáže. Hodí sa nielen pre privátne, ale aj pre rozsiahle komerčné objekty.

Systémom Prevista Dry Plus je možné realizovať polovysoké predsteny, priečky na celú výšku miestnosti, konštrukcie s bezbariérovými prvkami, montáž rohových prvkov a voľne stojace steny, a to s priamym napojením (kotvením) na nosnú konštrukciu alebo podlahu. Inštalovať ho je možné nielen v štandardných miestnostiach, ale aj do strešných priestorov. Tu sa odporúča použitie montážnych kĺbov, ktoré umožňujú plynulé nastavenie ľubovoľného uhla, napríklad podľa sklonu strešnej roviny.

Systém je kompatibilný so závesnými modulmi pre WC (vrátane WC modulov so sprchou), bidetmi, umývadlami a pisoármi. Výsledné steny môžu byť zaťažiteľné podľa nosností jednotlivých závesných modulov, ktoré sú pri WC a bidetoch 400 kg, pri umývadlách a pisoároch 150 kg a pri oporných a prídržných držadlách 100 kg. Keďže Prevista Dry Plus spĺňa aj všeobecné požiadavky pre požiarnu ochranu a akustiku budov, neexistuje projekt, ktorý by systém nezvládol. Bez problémov ho tak možno použiť pri rekonštrukciách alebo do novostavieb rodinných domov, administratívnych budov, škôl, wellness centier, štadiónov, nákupných centier, retail parkov, pamiatkovo chránených objektov a mnohých ďalších.

Flexibilným systémom Prevista Dry Plus je možné realizovať polovysoké predsteny, priečky na celú výšku miestnosti, konštrukcie s bezbariérovými prvkami, montáž rohových prvkov a voľne stojace steny. (foto: Viega)

Nemecký modulárny systém pre suchú výstavbu Prevista Dry Plus (pôvodne pod názvom Steptec) sa skladá z montážnych koľajníc a spojok. (foto: Viega)

Základným stavebným prvkom systému sú koľajnice s profilom 40 x 40 mm vyrobené z pozinkovanej ocele. Dodávané sú v dĺžke 5000 mm a každých 300 mm majú vyrazené pozdĺžne otvory na upevnenie k stene, podlahe alebo stropu. Rohová spojka po zacvaknutí do koľajnice a utiahnutí fixačnej skrutky automaticky vyrovná na milimeter presne koľajnice alebo stavebné moduly do pravého uhla (prípadne do 45°, podľa orientácie osadenej spojky). Nie je teda nutné používať uholníky. Rovnako zaisťuje celkovú pevnosť konštrukcie. Súčasťou balenia sú aj praktické prvky ako vyrovnávací materiál pre nerovné steny a podlahy.

Pomocou koľajnicovej sekačky je možné jednoducho a rýchlo celý systém Prevista Dry Plus inštalovať priamo na stavbe jednou osobou. Nie je potrebné si nič nechávať doviezť alebo vymeriavať, všetko zvládne inštalatér alebo šikovný domáci majster podľa návodu sám, rýchlo, bez ďalších viacnákladov za dopravu a bez špecializovaného náradia.

Pri obkladaní je nutné rešpektovať montážne návody daných obkladových materiálov. (foto: Viega)

Pri opláštení sadrokartónom alebo inými obkladovými doskami je nutné iba rešpektovať montážne návody daných obkladových materiálov. Všeobecne platia zaužívané pravidlá suchej výstavby. Vždy je potrebné dodržiavať rohové dilatačné medzery, aby nedochádzalo k zvýšenému pnutiu a praskaniu. Doskové spoje musia byť kladené na väzbu s dostatočným presahom a nikdy sa nesmú stretnúť štyri ani tri rohy naraz. Rovnako by sa pri výbere typu obkladu a spôsobu vrstvenia malo prihliadnuť na podmienky priestoru, kde sa konštrukcia inštaluje.

Potrebný počet koľajníc a spojok je možné ľahko vygenerovať pomocou konfigurátora, ktorý má Viega na svojich webových stránkach: www.viega.sk/Prevista/Konfigurator

S koľajnicovou sekačkou je možné celý systém Prevista Dry Plus inštalovať jednoducho a rýchlo priamo na stavbe jednou osobou. (foto: Viega)