Xella Slovensko, s. r. o.

Výnimočné miesto na rozhraní miest Prievidza a Bojnice pri rieke Nitra si vyžadovalo individuálny prístup pri výstavbe objektu. Stavba sa podriadila prírodným podmienkam a hmotovo–priestorovým možnostiam. Pozostáva z troch stavebných blokov, spojených jednou strechou. Výrazným prvkom je drevená ochodza, ktorá plní funkciu prístupu k jednotlivým ubytovacím jednotkám a zároveň je pobytovým priestorom vnútrobloku s biojazierkom. Okná izieb orientované von z rezortu sú doplnené drevenými okenicami. Tieto prvky spolu dodávajú stavbe charakteristický vzhľad a výnimočnosť.

Dôraz na kvalitu sa odrazil aj vo výbere materiálov pre výstavbu

Z množstva ponuky súčasných murovacích materiálov investor zvolil stavebný systém Ytong – hlavnými dôvodmi bola dostupnosť a optimálny pomer ceny a kvality. Obvodové tvárnice a preklady sú zo systému Ytong, v prípade ktorého ocenili rozmerovú presnosť a ľahkú opracovateľnosť, vďaka ktorej stavba postupovala rýchlo. Práve rýchlosť výstavby je v prípade komerčných objektov jedným zo zásadných faktorov, pretože napomáha čo najrýchlejšej návratnosti investície.

Silka pre nerušený pokoj v izbách

Vápenno-pieskové tvárnice Silka, ktoré boli použité pre priečky medzi jednotlivými izbami, majú rovnakého výrobcu a zloženie ako Ytong. Dopĺňajú celkové portfólio stavebných komponentov o diely, ktoré vynikajú výbornými akustickými vlastnosťami, únosnosťou a umožňujú stavať veľmi štíhle konštrukcie. Silka sa presadzuje pri stavbách so zvýšenými nárokmi na protihlukovú ochranu. Už tvárnice s hrúbkou 240 mm spĺňajú normu pre 55 dB, priečka hrúbky 100 mm potom zodpovedá útlmu pre akusticky chránenú miestnosť. Ďalším praktickým plus je protipožiarna odolnosť Silky. Radí sa medzi materiály A1, ktoré sú nehorľavé. Má tiež výborné tepelno-akumulačné vlastnosti.

Aj cez hmotnosť tvárnic (2000 kg/m3) je s nimi výstavba jednoduchá a praktická, pretože ich veľkosť je prispôsobená ľahkej manipulácii. Absolútna presnosť, systémovosť a možnosť prepojenia so systémom Ytong napomáha splneniu vysokých kritérií na rýchlosť výstavby.