Xella Slovensko, s. r. o.

Stavebný systém Ytong je pre svoju jednoduchosť jedným z najžiadanejších materiálov pri výstavbe rodinných domov. Jeho výrobca, spoločnosť Xella, sa preto rozhodla zviditeľniť nápaditosť jednotlivých projektov a vypísala súťaž pre stavebníkov, ktorí v posledných 4 rokoch kolaudovali svoj dom z Ytongu alebo Silky. Z desiatich stavieb, ktoré získajú najviac hlasov verejnosti, odborná porota vyberie prvé tri. Tie potom získajú finančnú odmenu.

Od októbra až do konca decembra sa môžu všetci tí, ktorí dokončili a skolaudovali v rozmedzí od 1. 1. 2016 do 30. 9. 2020 stavbu pre súkromné bývanie a použili produkty značiek Ytong alebo Silka, prihlásiť na webe súťaže YQ stavba. Web bude prepojený so sociálnymi sieťami, súťažiaci tak môžu ľahko zdieľať svoj projekt a získavať svojich fanúšikov. Cieľom súťaže je zapojiť tak čo najširšiu verejnosť, aby tu vyjadrila svoje názory a vymieňala si svoje skúsenosti s rôznymi typmi výstavby. Prvých desať miest určia hlasy publika. Víťazné tri miesta z nich vyberie odborná porota, prvé miesto získa 2 000 €, druhé miesto 800 € a tretie 400 €.

Prvý ročník YQ stavby prebehol pred tromi rokmi a prihlásilo sa do neho viac ako 80 projektov rodinných domov. Stavebníci tu zdieľali svoje osobné skúsenosti s výstavbou – významná časť projektov bola postavená svojpomocne alebo kombinovane s pomocou murára či stavebnej firmy. Pre budúcich súkromných investorov do rodinného bývania tak vznikla cenná inšpirácia.

Trendom posledných rokov je zvýšená obľuba projektov postavených bez zateplenia, teda z tepelnoizolačných tvárnic Lambda YQ. Častejšie sa tiež môžeme stretnúť s použitím masívneho stropu či strechy. Tieto produkty posledné tri roky oveľa viac získavajú obľubu svojpomocných stavebníkov. Všetky podrobnosti a podmienky záujemcovia nájdu na https://yqstavba.ytong.sk/.