Euroclean s.r.o.

Naši severný susedia v zakarpatskej oblasti bojujú s výskytom baktérie Legionella. Jedná sa o „tichého zabijaka“, keď sa zanedbá prevencia a problémy sa smetú pod koberec!

Na web stránke www.legionella.sk sme informovali verejnosť, že medzi najzraniteľnejšie patria starší ľudia s pridruženými chorobami (oslabená imunita, onkologické problémy). Medzi obeti z Polska sú pravé z tejto skupiny. O správe informoval aj český Rádiožurnál o v ranných správach o 10:00. Krátky reportáž začína o 10:02 (https://program.rozhlas.cz/zaznamy#/radiozurnal/58/2023-08-28) a poľské média:(https://wiadomosci-onet-pl.translate.goog/kraj/zakazenia-legionella-w-kolejnym-regionie-11-zgonow-w-calym-kraju/el1yp89?_x_tr_sl=pl&_x_tr_tl=sk&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=wapp).

Je dôležité poznamenať, že poľská legislatíva (aj tá česká) je roky pred slovenskou legislatívou. Slovenský parlament tento rok schválil novú legislatívu (91/2023) a podľa toho môžu hygienici rýchlejšie a efektívnejšie riešiť pandemické stavy. Je ale potrebné poznamenať, že Úrad verejného zdravotníctva je na začiatku cesty ochrany ľudí proti legionárskej chorobe! Boli sme posledný v EÚ ktorý sme nemali zakotvenú Legionellu v legislatíve, preto zmena zákona bola vítaná a nevyhnutná!

Je to ďalší prípad toho, že Legionellu nájdeme všade a určite aj slovenských rozvodoch vody! Ohrozené sú nemocnice, veľké sídliská, fabriky, domovy sociálnych služieb, obchodné centrá!  Je vo verejnom záujme aby sme naďalej informovali obyvateľov o objektívnych správach o nákaze o prevencií a možnosti eliminácií baktérií Legionella z rozvodného systému! Ako firma Euroclean, prinášame rýchle a efektívne riešenia v boji proti tejto zákernej baktérie.

Vo štvrtok 17.8. podľa serveru onet.pl informoval riaditeľ Ríšovskej fakultnej nemocnice Grzegorz Materna o výskyte legionárskej choroby u niekoľkých pacientov. V piatok 18.8. zverejnila hlavná hygienická stanica v Réšove (Sanepid) informáciu o 15 potvrdených prípadov nákazy Legionellou u hospitalizovaných osôb v nemocnici v Réšove.
Dnešným dňom však bola nákaza potvrdená už u 113 pacientov. 7 ľudí legionárske choroby podľahlo. AKTUALIZÁCIA 28.8.2023: mŕtvych je už 11 ľudí!

Medzi mŕtvymi sú tri ženy a štyria muži vo veku 64 až 95 rokov. Všetci zosnulí boli dlhodobo chorí ľudia s oslabenou imunitou. Jeden 86-ročný muž sa už vyliečil. Nakazení sú hlásení v Rzešove a okrese Réšov, ďalej sú zasiahnuté Dębica, Přemyšl, Kolbuszowa, Łańcut a Sędziszów Małopolski .

Starosta mesta Rzeszów Konrad Fijołek a prezident Mestskej vodárenskej a kanalizačnej spoločnosti v Rzeszówe Robert Potoczny na tlačovej konferencii

Kvôli rastúcemu počtu nakazených ustanovilo vedenie mesta krízový štáb a prijímajú preventívne opatrenia. Cez víkend prebehne dezinfekcia mestskej vodovodnej siete.

Zdroj infekcie Legionellami sa zisťuje

Hygienici pátrajú po zdroji nákazy, ale ten zatiaľ zostáva neznámy. Po rokovaní ministerstvo zdravotníctva na sociálnych sieťach oznámilo, že variant obecného vodovodu ako zdroja nákazy sa overuje.

Prebieha epidemiologické šetrenie na zistenie zdroja nákazy a ďalšie protiepidemické aktivity vrátane kontrol a odberu vody pre laboratórne vyšetrenie. Sanepid informoval, že doteraz bolo odobratých 56 vzoriek vody na testovanie z vodovodného systému v Réšove, okrese Réšov a Ropczyce-Sędziszów. Najprv boli odobraté vzorky na všeobecných odberných miestach v meste a potom boli odobraté vzorky z domovov infikovaných ľudí.

Výsledky rozborov vzoriek vody majú byť k dispozícii v pondelok.

Čo je baktéria Legionella a ako sa chrániť?

Legionelly môžeme bežne nájsť vo vodnom prostredí, v pôde av systémoch, ktoré pre svoju funkciu používajú vodu. Najčastejšie sa množia v klimatizačných zariadeniach, vzduchotechnike av potrubných systémoch s nedostatočnou cirkuláciou vody, ktorá umožňuje rast biofilmom.

Legionella je vnútrobunkovým parazitom, ktorý vniká do ľudských buniek kde sa naďalej množia. Legionella napáda dýchacie cesty a spôsobuje akútny zápal pľúc, ktorý môže pretrvávať týždne (1. Legionárska choroba). Miernejším variantom infekcie je chrípkové ochorenie sprevádzané bolesťami hlavy a svalov, ktoré sa ale zaobíde bez postihnutia pľúc a spravidla je vyliečené do týždňa (2. Pontiacká horúčka).

K nákaze dochádza vo väčšine prípadoch vdýchnutím vzduchu, obsahujúceho legionelly v drobných kvapôčkach vody (aerosól). Ten sa tvorí všade tam, kde tečie alebo sa mieša voda, prípadne je generovaný mechanickými zariadeniami. Viac na >> Legionella a zdravie.

Prípad ako je táto epidémia Legionelly v Podkarpatskom vojvodstve dokazuje zlý systém kontrol kvality vody a nedostatočnú dezinfekciu vody.

K nákaze Legionellou dochádza pomocou kvapôčok