Zatuchnuté pivnice, zbytočný krik a hádky a riziko, že znechutení odídete skôr, než dosiahnete rozumný posun v prospech spoločného „baráku“. Domové schôdze vnímajú mnohí ľudia ako zbytočnú stratu času a energie. V čase, keď sa vracia covid, sú navyše rizikové pre zdravie ich účastníkov.

Viaceré správcovské spoločnosti preto v období pandemických obmedzení hľadali spôsob ako domové schôdze preniesť do bezpečného online prostredia. Jedným z nich je elektronické hlasovanie na diaľku – cez mobil, tablet či počítač. Vďaka elektronickému hlasovaniu môže o upratovaní spoločných priestorov, zavedení optického internetu do domu či stavebných úpravách budovy rozhodnúť každý vlastník jednoducho z pohodlia svojej obývačky či kancelárie.

Ako to funguje? Najpoužívanejším portálom na Slovensku, ktorý umožňuje elektronicky hlasovať o veciach, ktoré sa týkajú spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov je portál poschodoch.sk. Od spustenia v lete minulého roka – po vypuknutí pandémie – elektronické hlasovanie už využili správcovia spravujúci viac ako 150-tisícov bytov. Portál vyvinula spoločnosť Anasoft, ktorá na Slovensku pôsobí takmer tridsať rokov.

Vlastník dostane do e-mailu link, na ktorý klikne a na obrazovke sa mu zobrazí téma alebo viaceré témy hlasovania. Súčasne vidí termín, v ktorom je potrebné poslať hlas a tiež podiel na spoločných priestoroch bytového domu. Následne označí svoje rozhodnutie v danej veci a odošle. Hlasovanie je chránené pred zneužitím alebo nesprávnym zakliknutím dvojstupňovým zabezpečením – esemeskou a e-mailom. Po ukončení hlasovania príde vlastníkovi potvrdzovací e-mail s informáciou o hlasovaní. „Elektronické hlasovanie sme sa snažili prispôsobiť potrebám hlasujúcich vlastníkov tak, aby bolo pre nich prehľadné a rýchle,“ vysvetľuje Jaroslav Hanúsek, ktorý je v spoločnosti Anasoft zodpovedný za vývoj portálu poschodoch.sk.

Podmienkou elektronického hlasovania je, aby správca bytového domu či spoločenstvo vlastníkov používal informačný systém Domus spoločnosti Anasoft. Cena za elektronické hlasovanie bola nastavená tak, aby užívatelia platili len v prípade, že ho použijú a nie mesačný paušál, pričom jeden hlas stojí dvanásť centov.

Elektronické hlasovanie bolo spustené v júli 2021 po schválení novej legislatívy, ktorá tento spôsob rozhodovania umožnila. Podľa štatistík spoločnosti Anasoft prebieha elektronické hlasovanie cez portál poschodoch.sk v priemere každý deň a profesionálne správcovské spoločnosti, ktoré túto možnosť vyskúšali ho následne využívajú opakovane.

Správcovia bytových domov okrem iného oceňujú fakt, že elektronické hlasovanie zvýšilo záujem účastníkov rozhodovať o spoločnom osude bytového domu a posúvať tak veci k lepšiemu. „Najmä staršia generácia je zvyknutá hlasovať na papieri a to asi nezmeníme. Ale vďaka elektronickému hlasovaniu sa nám darí pri hlasovaniach dosiahnuť dostatočný počet hlasov požadovaný zákonom,“ uzavrel Pavol Hlušek, riaditeľ Stavebného bytového družstva v Púchove, ktoré používa hlasovanie cez portál poschodoch.sk a stálo aj pri jeho vývoji.