Vaillant Group Slovakia, s.r.o.

Leen and Koen Wildemeerschovci žijú s ich dvojročnou dcérou Zoé v obci Aalter v Belgicku, medzi Gentom a Bruggami. Ich postoj k životu je zelený – čo je viditeľné aj na ich dome.

Nízkoenergetický dom Leeny a Koena Wildemeerschovcov má veľmi čistý a moderný vzhľad. Vo vnútri je presvetlený a otvorený priestor s veľkými oknami vedúcimi do záhrady. Leen a Koen sú obaja inžiniermi v stavebníctve a snažia sa žiť ekologicky. Myšlienka ich trvalo udržateľného a efektívneho domu im napadla, kým bývali v centre Gentu, v byte s rozlohou 85 m2.

Trvalo udržateľný život

„Obaja sme vyrastali na vidieku a chceli sme, aby naše deti mali rovnakú výchovu. Trvalo udržateľný život je pre nás dôležitý, chceli sme preto nájsť také riešenie bývania, ktoré by odrážalo naše presvedčenie,“ priznáva Leen. Keď sa s Koenom zhodli na prvom návrhu domu, konzultovali ho s architektmi a inžiniermi z realizačných firiem s cieľom premietnuť ich víziu do reality. Výsledkom je novostavba, ekologicky šetrný dom s rozlohou 200 m2. Okná, obvodové múry i strecha sú dobre izolované, čím sa minimalizovali tepelné straty objektu. Nízkoenergetický dom má vykurovací systém, ktorý tvorí tepelné čerpadlo Vaillant flexoTHERM exclusive (11 kW) typu voda/voda s hĺbkou geotermálneho vrtu 125 m. A to v kombinácii so zásobníkom teplej vody geoSTOR s objemom 400 litrov. Koncept je doplnený centrálnym ventilačným systémom s rekuperáciou tepla a fotovoltickými panelmi.

,,Odporučili nám konkrétne tepelné čerpadlo. Po porovnaní s inými produktmi sme si uvedomili, že kombinuje všetky funkcie, ktoré sú pre nás dôležité,“ hovorí Koen a dodáva: „Je ekologicky šetrné, efektívne a systém vykurovania môžeme ovládať cez aplikáciu multiMATIC a smartfón, aj keď nie sme doma.“

Pár si vedome zvolil tepelné čerpadlo s geotermálnym vrtom, aj keď to znamenalo vyššiu investíciu. „V dlhodobom horizonte je tam lepšia návratnosť. Presvedčilo nás aj to, že systém neprodukuje žiadne emisie hluku, nie je na prvý pohľad viditeľný a v priebehu roka vyžaduje minimálnu údržbu,“ hovorí Leen. Rodina žije v novom dome od februára 2016 – čo bolo perfektne načasované, keďže malá Zoé podnikla svoje prvé kroky krátko po tom, ako sa nasťahovali.

www.vaillant.sk

Energetická koncepcia

  • nízkoenergetický dom
  • tepelné čerpadlo Green iQ flexoTHERM exclusive VWF 117/4 typu voda/voda s geotermálnym vrtom hĺbky 125 metrov a výkonom 11 kW
  • zásobník teplej vody geoSTOR VIH RW s objemom 400 litrov
  • modul pasívneho chladenia
  • inteligentný regulátor multiMATIC 700, komunikačný modul VR 900 a aplikácia multiMATIC app
  • fotovoltický systém – 14 panelov
  • centrálny ventilačný systém s rekuperáciou tepla