Ak túžite po krásnej súvislej zelenej ploche na vašej záhrade, máte dve možnosti. Buď si položíte hotový trávny koberec, alebo si trávnik vysejete sami. Vypestovať trávnik výsevom je síce prácnejšie, ale aj lacnejšie. Poradíme vám ako na to.

Príprava pôdy

Prvým a mimoriadne dôležitým krokom je príprava podložia. Pokiaľ chceme, aby bol trávnik stále krásne zelený, musíme podniknúť dôležité kroky už v prípravnej fáze. Trávnik potrebuje k rastu živiny, vodu a slnko. Preto sa odporúča vytvoriť rôzne vrstvy pôdy, ktorých špecifické vlastnosti udržia vlahu v pôde. Dobre štruktúrovaná pôda pre pestovanie trávnika sa vyznačuje vyváženým zastúpením ílu, piesku a organických látok.

Terén možno vyrovnať vrstvou štrku, ktorá zároveň bude tvoriť drenážnu vrstvu. Podľa pomeru vlahy v pôde môžeme do tejto vrstvy vložiť drenážnu rúru alebo zavedieme niektorý zo závlahových systémov. Následne by sa na štrk mala naniesť vrchná vrstva pôdy s hrúbkou asi 20 cm. Každú vrstvu je potrebné niekoľkokrát zvalcovať trávnikovým valcom.

Pôdu treba kypriť minimálne do hĺbky rýľa. Dostatočný záber rýľa otvorí spodné vrstvy pôdy a pôda si vďaka tomu udrží vlhkosť. Prácu vám uľahčí aj kultivátor, ktorý pomôže s odstránením kameňov a zvyškov koreňov. V závislosti od druhu pôdy môžeme zapracovať aj prípravky na skvalitnenie pôdy.

Následne pôdu vyrovnáme pomocou hrablí tak, aby sme získali rovný povrch s drobnohrudkovitou štruktúrou. Takto pripravenú pôdu necháme približne 2 až 3 týždne odpočívať. Pôda sa opäť zhutní a nebude dochádzať k prepadávaniu jej povrchu.

Medzičasom môžu vyklíčiť odpočívajúce semená burín. Burinu sa odporúča odstrániť 2 až 3 dni pred osiatím trávnika. Keď odstránime všetku burinu, môžeme opäť do pôdy aplikovať prípravok na jej skvalitnenie (substrát) a hnojivo. „Substráty určené na zlepšenie kvality pôdy svojím zložením napomáhajú pôde zadržiavať vodu, dopĺňajú a viažu živiny, z ktorých môžu následne profitovať rastliny. Hnojivá zas súčasne likvidujú buriny, ktoré môžu prekážať trávniku v zdravom raste,“ hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.

Aby sme zabránili nadmernému skypreniu pôdy, je dobré ju pred výsevom trochu vyrovnať a spevniť, najlepšie pomocou záhradného valca.

Výsev osiva

Pri zakladaní trávnika hrá výber vhodného osiva kľúčovú úlohu. „Skôr ako vyberiete konkrétnu značku zamyslite sa nad tým, na aký účel bude trávnik slúžiť a v akých podmienkach bude rásť. Iný typ je vhodný, ak bude trávnik zaťažovaný napríklad hrou detí, alebo bude slúžiť len na reprezentatívne účely. Dôležité je aj to, koľko vlhkosti a svetla sa mu dostane. Napríklad na denne využívaný trávnik odporúčam trávne osivo Floraself šport a hra,“ upozorňuje David Benda z Hornbach.

Pred tým ako začnete s výsevom, odporúčame trávnu zmes premiešať, aby sa jednotlivé traviny rovnomerne rozdelili a budúci trávnik tak získal homogénny vzhľad. Pre dosiahnutie hustého a odolného trávniku na 1 štvorcový meter potrebujeme rovnomerne vysiať 20 až 25 g zmesi. S vytvorením ucelenej trávnatej plochy pomôže posýpací vozík. Osivo si rozložte v dvoch etapách a rozsievajte ho vozíkom do kríža.

Semená treba po vysiatí zatlačiť do zeme. Pomôže s tým záhradný valec. Tento úkon udrží semená vlhké a zároveň ich chráni ich pred odviatím alebo pred vyzobávaním vtákmi.

Sypací vozík

Starostlivosť o trávnik

Tráva vyklíči asi za týždeň. Pôdu s osivom však treba udržiavať vlhkú, najmä počas prvých 4 týždňov. Za bežného letného počasia stačí na pravidelné zalievanie približne 10 až 15 litrov vody na m2. „Ak neprší a je teplá jar, trávnik treba polievať aj trikrát denne. Najlepšie v ranných alebo večerných hodinách, priame slnko v spojení s kvapôčkami vody môže trávnik spáliť,“ upozorňuje David Benda. Pri polievaní odporúčame držať prúd vody nahor, aby sa trávne semeno neodplavilo a zároveň aby sa prehriala voda vo vzduchu.

Pokiaľ váš trávnik zaberá väčšiu plochu, odporúčame použiť zavlažovače. Na ich inštaláciu však treba myslieť ešte pred založením trávnika. Na zavlažovanie trávnika sú vhodné klasické postrekovače, ktoré striekajú vodu z malých trysiek a pritom sa otáčajú. Môžete si vybrať medzi automatickými zavlažovacími systémami, ktoré sú riadené automaticky pomocou rozvodov a zavlažovacieho počítača alebo poloautomatickými zavlažovacími systémami, ktoré sú riadené manuálne.

Keď sa vytvorí hustý koberec, trávnik je sebestačný. Čas na prvé kosenie nastane asi po 8 týždňoch.

Naše tipy:

Trávny valec for_q

Trávny valec for_q FQ-RW 57 by nemal chýbať v žiadnej záhrade. Ručný záhradný valec je vhodný na vyrovnávanie terénnych nerovností a valcovanie rôznych plôch na záhrade. Možno ho použiť aj na utlačenie čerstvo zasiateho osiva, aby sa semená dostatočne zatlačili do pôdy. Pre zvýšenie záťaže môžete valec pohodlne naplniť vodou alebo pieskom cez praktický bočný otvor.

Univerzálny sypací vozík for_q

Univerzálny sypací vozík je skvelým pomocníkom v záhrade. Môžete ho využiť nielen na rozsypávanie rôznych druhov semien, ale aj solí a hnojív, ktoré sú pre rastliny dôležité. Vďaka pracovnému záberu 46 centimetrov a objemu nádrže 12 l bude vaša práca ešte efektívnejšia.

Trávna zmes Floraself šport a hra

Trávnu zmes vyberajte starostlivo, bez ohľadu na to, či zakladáte nový trávnik, renovujete súčasný, alebo chcete už existujúci nevyhovujúci trávnik vymeniť za nový. Pokiaľ váš trávnik využívate počas celej sezóny na športové aktivity s deťmi, či na grilovanie s priateľmi, trávnik tým značne trpí. Aby bol trávnik hustý, krásne zelený a rýchlo rastúci, zvoľte trávne osivo FloraSelf na šport a hru.