LOMAX & Co s.r.o.
Pri chladných teplotách nie je práca vonku vždy príjemná. Domáci majstri sa však svojmu obľúbenému koníčku venujú aj v zime. V týchto mesiacoch je pre nich ideálnym útočiskom najmä garáž. Ako jej priestor využiť, aby tu mohli parkovať autá a zároveň zostalo dostatok miesta na prácu? Ako zaistiť dostatočný prísun svetla? A ako vyriešiť tepelnú aj zvukovú izoláciu tak, aby zabezpečila čo najväčší komfort? Nielen na tieto otázky odpovedá nasledujúci článok.
Prerušenie tepelných mostov zaistí príjemnú teplotu
V garáži býva väčšinou o niekoľko stupňov nižšia teplota, ako v iných častiach domu. To oceníme najmä v lete, keď teploty stúpajú k tropickým hodnotám. Práve garáž sa tak v tomto období stáva jedným z mála miest, kde je príjemne aj bez klimatizácie. Dôležitá je však kvalitná tepelná izolácia brány. Práve tá umožní, aby sa v garáži dlhodobo udržala stabilná teplota. Kým v lete tomu neprikladáme veľkú dôležitosť, teplotný rozdiel je markantnejší počas chladnejších mesiacov.
Podľa Petra Přichystala zo spoločnosti Lomax by sa mal človek pri výbere garážových brán zamerať najmä na to, či výrobca garantuje prerušenie takzvaných tepelných mostov, ktoré zabraňujú prieniku tepla či chladu z vonkajšieho priestoru dovnútra. „Aby si používateľ vedel lepšie predstaviť konštrukciu brány, je ideálne, aby videl jej jednotlivé vrstvy, t. j. rez. Kľúčový je kvalitný tepelný izolant, ideálne polyuretánová pena. Jej optimálna hustota by sa mala pohybovať okolo 50 kilogramov na meter kubický,“ doplnil Prichystal s tým, že v prípade kvalitnej tepelnej izolácie brány nie je nutné garáž výraznejšie vykurovať.
Eliminácia rušivých zvukov v dome
Ak plánujete, aby priestor garáže fungoval aj ako dielňa, mal by na to myslieť už pri projektovej príprave. Ďalších obyvateľov domu môže rušiť hluk, ktorý sa šíri z tohto priestoru. Je to nepríjemné najmä vtedy, keď je garáž priamo pod spálňou – zvuk vŕtačky či iného náradia môže odpočinok veľmi znepríjemniť. V takom prípade odporúčame rozvrhnúť miestnosti v dome iným spôsobom.
Druhou možnosťou je zvuková izolácia garáže. Podobne ako pri tepelnej izolácii brány, aj v tomto prípade možno využiť polyuretánovú penu, ktorá je zároveň nepriezvučná. Stačí ju jednoducho prilepiť na strop garáže. Ďalší variant predstavujú špeciálne akustické panely, opäť pripevnené na strop, ktoré prenikanie zvukov do okolia výrazne brzdia. V oboch prípadoch odporúčame myslieť aj na garážové brány. Ak siahajú až k stropu, ako je u nás najbežnejšie, mala by byť izolácia upevnená tak, aby priliehala napríklad na lišty vodiacich koľajníc.
Dostatočný prísun svetla
Aby sme v garáži dobre videli, potrebujeme optimálne osvetlenie. Na majstrovanie po večeroch je vhodné klasické osvetlenie, a to optimálne po celom obvode garáže. Ideálne sú LED prúžky, ktoré sú nielen úsporné, ale možno z nich vytvárať ľubovoľné tvary. Dôležité sú aj bodové svetlá v blízkosti pracovných plôch.
Nie vždy je však nutné v garáži svietiť a zvyšovať útratu za elektrickú energiu. Napríklad v horúcich letných dňoch je najjednoduchšie garážovú bránu otvoriť a využiť prirodzené denné svetlo. „Ak nám však počasie nepraje, či už z hľadiska zrážok alebo teploty, oplatí sa do garážovej brány nainštalovať presklené prvky. Plexisklo môže byť rôzne, od mliečneho až po priehľadné drážky, presklenie sa potom môže vsadiť do celej sekcie brány, a to aj v prípade, že jej súčasťou sú vchodové dvere. Ak je presklená celá bránová sekcia, dostane sa do priestoru garáže také množstvo svetla, že v nej už väčšinou netreba svietiť. V prípade priemyselných brán má človek navyše dostatočný prehľad o dianí vonku,“ uviedol Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax.
Efektívne rozmiestnenie náradia pri pohodlnom parkovaní
Hoci si každý domáci majster rozvrhne umiestnenie jednotlivých pomôcok podľa vlastných preferencií a dispozície garáže, je niekoľko vecí, na ktoré by mal myslieť. Na rozdiel od iných miestností v dome je možné priestor garáže využiť na maximum. Okrem podlahy to znamená aj prácu s priestorom na stenách, na ktoré možno zavesiť skrine na náradie, úložné miesto pre pneumatiky alebo držiaky bicyklov. Vďaka tejto vychytávke pribudnú úložné priestory a zostane miesto aj na väčší pracovný stôl. Ten by mal byť pokiaľ možno osvetlený najlepšie zo všetkých miest v garáži. Oplatí sa ho preto umiestniť tak, aby naň dopadalo svetlo priezormi v garážovej bráne alebo blízko hlavných či bodových svetiel.
Z hľadiska priestoru treba brať do úvahy aj parkujúce autá. Ak v garáži parkuje len jedno, mala by byť jej optimálna šírka 2,7 metra, dĺžka 5,3 metra, v prípade väčších vozidiel je optimálna šírka 3 metre a dĺžka ešte o meter viac . Ani v jednom prípade sa však nepočíta s priestorom na prácu, nábytkom či úložnými priestormi. Je teda nutné tieto rozmery vrátane určitej rezervy k tým optimálnym pripočítať, aby pri vystupovaní z auta jeho dvere nenarážali do iných predmetov v garáži.