HORNBACH - Baumarkt SK spol. s r.o.
Drevené povrchy, ako sú terasy, prístrešky, záhradný nábytok či domčeky dodávajú vonkajším priestorom prirodzenú útulnosť a pôvab. Vystavenie poveternostným vplyvom a slnečnému žiareniu však môže časom spôsobiť ich poškodenie a znehodnotenie. Na zachovanie krásy a dlhej životnosti drevených povrchov je nevyhnutné ich chrániť a zabezpečovať pravidelnú údržbu.
Drevo je v záhradách veľmi obľúbené z viacerých dôvodov. Pôsobí prirodzeným dojmom, ktorý sa dokonale spája s okolitým prostredím a vytvára príjemnú a hrejivú atmosféru. „Jeho veľkou výhodou je to, že je nadčasové a dá sa ľahko prispôsobiť rôznym dizajnovým preferenciám, či už ide o rustikálny, moderný alebo tradičný štýl. Okrem toho je pri správnej údržbe odolným materiálom, ktorý nepodľahne ani náročným poveternostným podmienkam,“ vysvetľuje Monika Linghartová, odborníčka na farby a laky z projektových marketov Hornbach..
Ochrana proti počasiu a slnku
Ochrana drevených povrchov pred poškodením slnkom a poveternostnými vplyvmi je mimoriadne dôležitá. Pomáha predĺžiť životnosť dreva a predchádzať problémom. Dlhodobé vystavenie slnečnému žiareniu môže spôsobiť, že drevo časom vybledne, zmení farbu alebo sa stane krehkým. Extrémne výkyvy teplôt zas môžu spôsobiť rozpínanie a zmršťovanie dreva, čo vedie k vzniku prasklín a trhlín. Okrem slnka a kolísajúcich teplôt predstavuje ďalšie riziko aj vlhkosť z dažďa a snehu, ktorá môže preniknúť do dreva a viesť k jeho napučaniu, deformácii či vzniku plesní. „Ak túžite po drevenej terase, pergole či záhradnom nábytku, úplným základom bude pravidelná starostlivosť a nanesenie vhodného ochranného náteru. Ten zabezpečí, že drevo bude dobre odolávať počasiu aj UV žiareniu. Údržba ale nespočíva iba v natretí. Drevo tiež priebežne zametajte alebo vyčistite jemným čistiacim prostriedkom zmiešaným s vodou,“ vysvetľuje odborníčka.
V prípade drevených nábytkov je potrebné dávať pozor aj na vlhkosť zo zeme, a preto sa neodporúča položiť drevený nábytok priamo na mokrú trávu či pôdu. Vždy zabezpečte tiež prístrešok na ochranu drevených povrchov pred extrémnymi poveternostnými podmienkami. Ak nemáte garáž ani záhradný domček, zaobstarajte si špeciálne obaly na nábytok, ktoré ich účinne ochránia.
Ako ošetriť už napadnuté drevo
Ak drevené povrchy vykazujú známky poškodenia bude potrebné ich ošetriť. Pred samotným ošetrovaním ale začnite dôkladným očistením povrchu od starých náterov a nečistôt. Na vyhladenie mechanicky poškodeného povrchu použite brúsny papier a pracujte v smere kresby dreva. Začnite s brúsnym papierom s hrubšou zrnitosťou. Keď je povrch rovný, postupne prejdite na jemnejšie zrnitosti, aby ste dosiahli leštený povrch. Mále poškodenia, ako sú napríklad trhliny či diery v dreve môžete jednoducho opraviť vhodným výplňovým materiálom. V prípade napadnutia škodcami bude prvým krokom identifikácia škodcu a výber správneho ošetrenia. Ak je stupeň napadnutia príliš veľký, na rad nastupuje píla. „Poškodené časti treba odstrániť alebo poriadne spevniť. Keď si na ošetrenie netrúfate, vždy je vhodné obrátiť sa na špecialistov, ktorí vám ochotne poradia a profesionálne odstránia a nahradia poškodené časti,“ radí Monika Linghartová.
Čo ale v prípade, že drevo poškodené nie je ale stratilo svoju žiarivú farbu? „Ak drevo pôsobením slnka iba vybledlo, môžete obnoviť jeho farbu použitím lazúry na drevo alebo tónovaného oleja. Lazúry sú vhodné predovšetkým pre mäkké druhy dreva, a oleje zas pre tie tvrdé. Vyberte si odtieň, ktorý zodpovedá pôvodnej farbe dreva alebo ju zvýrazňuje. Pri olejoch vyberajte tónované produkty, pretože priehľadný olej neposkytuje pre exteriérové drevo dostatočnú ochranu pred UV. Zvolený produkt rovnomerne naneste štetcom alebo handričkou podľa odporúčaní výrobcu a nechajte ho dôkladne zaschnúť,“ dodáva odborníčka z Hornbachu.