Ako namontovať umývadlo s doskou?

Plánujete rekonštrukciu kúpeľne alebo by ste chceli vymeniť staré umývadlo za nové? Nechajte sa inšpirovať aktuálnym trendom, ktorým je umývadlo na doske. Spoločnosť Hornbach vám prináša pracovný postup, pomocou ktorého jeho montáž zvládnete ľavou zadnou.

Skôr než začnete s montážou nového umývadla, pripevnite rohové ventily. „Závity na ventiloch omotajte tesniacim konopím a natrite tesniacou pastou. Aby tesniace konope neskĺzlo z hladkého závitu, zdrsnite jeho povrch ručnou pílkou na kov. Zaskrutkujte ich najprv ručne, potom ich dotiahnite pomocou otvoreného kľúča alebo klieští na batérie,“ radí Marcela Bínová, odborníčka z oddelení kúpeľní a sanity v projektových marketoch Hornbach.

Montáž umývadlovej dosky

Na umývadlovej doske si určite pozíciu umývadla a vyznačte otvory pre batériu a odtok. Aby sa vám pracovalo jednoduchšie, položte si dosku na dva podstavce. Keď je doska stabilná, navŕtajte do nej pomocou dierovky otvory. Priemery otvorov závisia na priemere odtoku a batérie. Bežný otvor pre batériu je 35 mm a pre odtok 45 mm.

Na stenu si ceruzkou vyznačte otvory pre pripevnenie konzol umývadlovej dosky. „Priložte konzoly ku stene, vyrovnajte ich pomocou vodováhy a potom si cez upevňovacie otvory označte, kde budete vŕtať. Aby vŕtačka neskĺzla po obkladoch, môžete si naznačené otvory opatrne naklepnúť dulčíkom a kladivom. Ďalším spôsobom je, že si nalepíte kúsok krepovej pásky a otvory vyznačíte na nej,“ vysvetľuje Marcela Bínová z Hornbachu. Po vyvŕtaní otvory vysajte a zastrčte hmoždinky.

Opatrne naskrutkujte konzoly. Najprv iba zľahka a vodováhou si ešte raz premerajte konzoly. Potom skrutky dotiahnite a na hlavičky nasaďte krytky.

Po upevnení konzol môžete namontovať umývadlovú dosku. Cez pripravené otvory ju zospodu konzoly priskrutkujte. Prechod medzi doskou a obkladmi vyškárujte sanitárnym silikónom.

Pripevnenie umývadla

Zospodu ešte namontujte sifón. Zasuňte ho do tesnenia rúrky, ktorá je pripravená v stene. Nezabudnite, že musíte použiť všetko tesnenie. Na záver už len sifón ručne priskrutkujte k odtoku.

Keď je doska pevne pripevnená, môžete primontovať umývadlo. Nasaďte odtok do odtokového otvoru a priskrutkujte ho. Na inštalačnú plochu spodnej strany umývadla naneste silikón. Potom umývadlo s odtokom nasaďte na dosku a vyrovnajte ho.

Podrobný videopostup aj s potrebným materiálom nájdete na stránke www.hornbach.sk v sekcii Návody.