HORNBACH - Baumarkt SK spol. s r.o.
V súčasnosti sú sadrokartónové dosky jedným z najvhodnejších a najrýchlejších riešení suchej výstavby. Dajú sa využiť ako pri rekonštrukciách, tak aj pri novostavbách. Odborník z Hornbachu radí, ako na inštaláciu.
Čo je sadrokartón, a na čo sa používa
Sadrokartón je materiál s nespočetnými výhodami, ako napríklad dlhá životnosť, dobré tepelné a zvukovo izolačné vlastnosti, nízka váha a jednoduchá práca. Ide o panely z lisovanej sadrovej hmoty, ktorá je sendvičovým spôsobom vložená medzi dva vysokopevnostné kartóny. Okrem univerzálnych sadrokartónových dosiek nájdete na trhu aj špeciálne panely, ktoré nájdu uplatnenie v každom interiéri.
Vďaka absencii vlhkých montážnych procesov je inštalácia sadrokartónových panelov pomerne rýchla. Domácich majstrov poteší nielen jednoduchá montáž, ale aj veľmi flexibilné využitie sadrokartónových dosiek. „Tento materiál je preferovaným stavebným materiálom suchej výstavby, z ktorého je možné postaviť stropy, steny a jednoducho realizovať akékoľvek významné úpravy v interiéri,“ hovorí Richard Klička, odborník z oddelenia stavebnín v marketových predajniach Hornbach.
Druhy sadrokartónu
Väčšina typov sadrokartónu sa nepoužíva na nosné steny. Niektorí výrobcovia však ponúkajú špeciálne nosné verzie. Existuje niekoľko typov sadrokartónových dosiek, ktoré majú odlišné technické, estetické alebo funkčné vlastnosti. Pre lepšiu orientáciu sú rozlíšené farbou:
- Biely sadrokartón
Ide o univerzálnu sadrokartónovú dosku, ktorá je využívaná najčastejšie. Dodáva sa v rôznych rozmeroch a používa sa na vytváranie štruktúr, ktoré nevyžadujú špecifické funkcie. Spomedzi všetkých druhov sadrokartónových dosiek ide o najlacnejší typ.
Vhodné priestory: Detská izba, Obývačka, Podkrovie, Špajza, Pracovňa
- Červený/ružový sadrokartón
Používa sa v budovách, kde sa vyžadujú vynikajúce protipožiarne vlastnosti. Má zvýšenú pevnosť jadra a preto odolá aj vysokým teplotám. Okrem odolnosti voči ohňu má aj dobré zvukovoizolačné vlastnosti.
Vhodné priestory: Detská izba, Obývačka, Podkrovie, Špajza, Pracovňa
- Zelený sadrokartón
Impregnované sadrokartónové dosky zelenej farby majú mimoriadne nízku nasiakavosť. Používajú sa v miestnostiach s vysokou koncentráciou vlhkosti. Má vyššiu nosnosť, je ťažší a cenovo drahší.
Vhodné priestory: Kuchyňa, Kúpeľňa, WC, Sprchy
- Modrý sadrokartón
Doska s modrým označením je špeciálne vyrobená ako zvuková izolácia. Panel s vysokou schopnosťou pohlcovania hluku je výborný na odizolovanie zvuku zvonku (steny medzi bytmi v paneláku alebo bytovke) i zvnútra medzi izbami.
Vhodné priestory: Spálňa, Obývačka, Detská izba, Podkrovie, Pracovňa
Ako na inštaláciu
Výhodou sadrokartónu je, že ho možno montovať svojpomocne bez potreby špeciálneho náradia. Stačí sa riadiť pokynmi výrobcu. Richard Klička z Hornbachu radí, ako si môžete namontovať sadrokartónovú stenu aj vy. „Keďže je práca so sadrokartónom pomerne jednoduchá, pri úprave materiálu si vystačíte s odlamovacím nožom a chvostovou pílou. Na vytvorenie otvorov použite nebožiec. Čo sa týka ďalšieho príslušenstva, budete potrebovať konštrukčné profily, tesniacu hmotu, skrutky, silikóny, tmely a penetráciu.“
- Príprava konštrukcie
Sadrokartónové steny sa osádzajú na nosné kovové profily, vyrobené predovšetkým z hliníka. Dosky je ale možné ukotviť aj na drevené rošty. „Začnite vyhotovením nosnej konštrukcie. Nalepte tesniacu pásku na zadnú stenu konštrukčného profilu. Následne pripevnite UW (obvodové) profily skrutkovými hmoždinkami do stropu a podlahy. Potom nasaďte CW (stenové) profily, a pripevnite ich rovnakým spôsobom. Priestory medzi profilmi vyplňte tesniacou hmotou,“ vysvetľuje odborník.
- Montáž dosiek
Keď je nosná konštrukcia hotová, prichádza na rad samotná montáž sadrokartónových dosiek. „Sadrokartónové dosky sa pripevňujú k podkonštrukcii skrutkami typu TN. Ak pripevňujete do kovovej podkonštrukcie, musí byť hĺbka zaskrutkovania skrutky skrz kovový profil aspoň 10 mm, čiže k jednoduchému oplášteniu doskou hrúbky 12,5 mm použite TN skrutky dlhé 25 mm. V prípade drevenej podkonštrukcie je potrebné, aby hĺbka zaskrutkovania do dreva bola minimálne 20 mm,“ dodáva Richard Klička.
- Tmelenie škár a hrán skrutiek
Na výplň škár sa používa výrobcom odporúčaný tmel. Postup tmelenia bude závisieť od stupňa akosti. Na výber máte až štyri možnosti – Q1 (základné tmelenie) až Q4 (špeciálne tmelenie). Základné tmelenie sa používa všade tam, kde nie sú na sadrokartónovú stenu kladené žiadne estetické požiadavky. V tomto prípade sa škáry a hrany iba zatmelia, bez následného brúsenia. Pri stupňoch Q2 až Q4 je potrebné po zaschnutí tmelu tmelené plochy prebrúsiť. Triedy Q3 a Q4 si po prebrúsení vyžadujú ešte nanesenie finálneho tmelu, ktorý je taktiež potrebné znovu prebrúsiť. Po zatmelení a prebrúsení nezabudnite sadrokartónové dosky natrieť penetračným náterom, aby sa zjednotila nasiakavosť povrchu.