Hluk má značný podiel na pracovný, ale aj súkromný život človeka, čo do značnej miery vplýva na jeho psychiku, zdravie a ovplyvňuje tiež kvalitu jeho spánku. Podľa WHO pôsobí na ľudí rušivo hladina hluku presahujúca 55 dB. Ako zabezpečiť v rodinnom dome zvukovú pohodu? Optimálnym riešením sú nové brúsené tehly Porotherm AKU Profi.

„Naše portfólio tehál sa v tomto roku rozrastie o nové brúsené akustické tehly Porotherm 25 AKU Z Profi a 30 AKU Z Profi. Tieto tehly budú plne kompatibilné s ostatnými brúsenými tehlami. Môžu sa murovať na tenkovrstvovú maltu Porotherm Profi ako aj na murovaciu penu Porotherm Dryfix. Nové tehly rozšíria možnosti použitia tehál Porotherm AKU,“ hovorí Gabriel Szöllösi, produktový manažér pre značku Porotherm.

Možnosti použitia nových tehál

Nadmerný hluk každého obťažuje, obzvlášť vtedy, keď sa človek potrebuje sústrediť na prácu, učenie či inú aktivitu, chce si oddýchnuť alebo sa dobre vyspať. Na akustický komfort bývania v rodinnom dome  je potrebné myslieť už vo fáze projektovej  prípravy. Dodatočné zlepšenie zvukovoizolačných vlastností stien je totiž nákladný proces. Aj keď požiadavky na nepriezvučnosť deliacich stien v rámci bytu, resp. domu patria medzi miernejšie a je možné ich splniť aj s použitím štandardných tehál, nič nebráni tomu, aby sme komfort bývania v rodinnom dome zlepšili deliacimi stenami s vyššou nepriezvučnosťou. Takýmto spôsobom možno oddeliť dennú časť domu od nočnej, spálňu rodičov od detských izieb alebo technickú miestnosť od zvyšku domu. Na tento účel sú ideálne brúsené akustické tehly Porotherm AKU Profi. Vhodnou voľbou sú aj pre dvojité deliace steny medzi bytmi v radových domoch a dvojdomoch. Ďalšou oblasťou použitia sú obvodové steny viacpodlažných murovaných budov, kde sa v plnej miere využije ich vysoká pevnosť ako aj robustnosť – sú ideálnym podkladom pre tepelnoizolačné systémy vďaka vysokej únosnosti kotviacich prvkov. Vo všetkých uvedených prípadoch sa navyše uplatní aj dobrá akumulácia tepla. Brúsené tehly Porotherm AKU Profi nie sú určené pre jednovrstvové steny medzi bytmi v bytových domoch. Na tento účel treba použiť nebrúsené tehly Porotherm AKU, ktoré sa murujú na vápenno-cementovú maltu.

Brúsené tehly Porotherm AKU Profi budú dostupné od tretieho kvartálu 2024.

Viac na www.wienerberger.sk

Foto: Wienerberger