Zamestnanci si od januára 2025 výrazne polepšia. Minimálna mzda sa na Slovensku zvýši na 816 eur mesačne, čo predstavuje najvyššie jednorazové navýšenie za posledných päť rokov. V ďalších rokoch mzdy naďalej porastú rýchlym tempom a zvýšenie sa prejaví aj na výplatách na vyšších stupňoch platového rebríčka. Vláda si od opatrení sľubuje zlepšenie finančnej situácie pracujúcich, zamestnávatelia sa však obávajú, že to poškodí konkurencieschopnosť slovenských firiem.
Navýšenie o takmer 9 percent oproti vlaňajšku znamená pre pracovníkov výrazný príspevok do rozpočtu, avšak pre zamestnávateľov to predstavuje administratívnu záťaž a zvýšené náklady. Medzi odborníkmi panujú obavy, že to môže viesť k prepúšťaniu či zvyšovaniu cien tovaru a služieb.
„Najviac sa to bude týkať menších podnikov v pohostinstve, maloobchode alebo službách, kde pracuje veľký počet ľudí s minimálnou mzdou. Firmy s vyššou pridanou hodnotou majú mzdy na inej úrovni, takže sa to na ich hospodárení príliš neodrazí,“ komentoval Ondřej Makeš, analytik rizík spoločnosti Bibby Financial Services.
Vzrastajúce náklady na výplaty zamestnancov budú musieť firmy riešiť aj v nasledujúcich rokoch. V roku 2025 bude minimálna mzda zodpovedať 57 percentám priemernej mzdy. V nasledujúcom roku by to podľa aktuálneho návrhu zákona malo byť dokonca 60 percent, čo znamená, že presiahne hranicu 900 eur.
Vyššia než normy EÚ
Slovenskí zamestnávatelia upozorňujú, že v kombinácii s nastavením príplatkov za nočné zmeny alebo prácu počas sviatkov je taký výrazný rast miezd pre zamestnávateľov neúnosný. „Tento návrh výrazne prekročí normy krajín EÚ a opäť zníži už aj tak nízku konkurencieschopnosť. Zmena vzorca bude mať vplyv na podnikanie vo výške 110 miliónov eur,“ upozorňuje Asociácia priemyselných zväzov a dopravy.
Ministerstvo práce tento názor nezdieľa a záťaž na podnikateľský sektor odhaduje asi len na 11 miliónov eur. „My týmto balíkom, touto legislatívou, napĺňame európsku smernicu, pretože európska smernica požaduje od svojich členských štátov primeranú minimálnu mzdu, ako aj posilnenie kolektívneho vyjednávania,“ uviedol pre TASR minister práce Erik Tomáš.
Boj proti chudobe
Zvyšovanie minimálnej mzdy je často vnímané ako opatrenie na podporu kúpnej sily zamestnancov a boj proti chudobe. Podľa dát ministerstva práce poberá minimálnu mzdu približne 140 000 ľudí, čo zodpovedá zhruba 4 % všetkých zamestnancov. Zvýšenie minimálnej mzdy neovplyvní len ich príjem, pretože zamestnávatelia musia upraviť celý systém odmeňovania, aby zostala zachovaná hierarchia. Dá sa teda očakávať, že výplaty porastú ďalším státisícom zamestnancov.
Asociácia zamestnávateľov sa obáva negatívneho vplyvu, ktorý bude rast mzdových nákladov na slovenské hospodárstvo mať. Podľa jej výpočtov už Slovensko požiadavkám európskej smernice vyhovelo. A ďalej upozornila, že v porovnaní výšky minimálnej a priemernej mzdy je v Európe už teraz výrazne nadpriemerná. Horšie na tom sú napríklad susedné Česko, Maďarsko, ale aj Nemecko. Aby vláda ľuďom uľahčila životnú situáciu, mala by podľa asociácie riešiť skôr vysoké ceny tovarov a služieb, namiesto zvyšovania minimálnej mzdy a prenášať tak záťaž na zamestnávateľov.
Mzdy rastú, ľudia si však kúpia menej
Ekonomické dáta potvrdzujú, že samotné zvyšovanie minimálnej mzdy na riešenie poklesu životnej úrovne slovenských domácností v tejto chvíli nestačí. Podľa slovenského štatistického úradu bolo v roku 2023 na Slovensku ohrozených chudobou 17,6 % obyvateľov, čo predstavuje takmer 943 000 ľudí. Oproti predchádzajúcemu roku sa ich počet zvýšil o 55 000 – v roku 2022 spadalo do tejto kategórie 16,5 % obyvateľov. Príjmová chudoba na Slovensku ohrozuje najmä domácnosti s deťmi, pričom najviac zraniteľné sú neúplné rodiny a rodiny s viacerými deťmi. Z krajín Vyšehradskej štvorky má slovenské obyvateľstvo najnižšiu kúpyschopnosť a reálne príjmy domácností sa radia k európskemu podpriemeru.
Aj v Česku minimálna mzda rekordne porastie
Aj u západných susedov čaká zamestnancov od januára výrazné prilepšenie k výplate. Pôjde o najvyšší nárast v novodobej histórii, na 20 800 českých korún (823 eur). V situácii, keď niekoľko posledných rokov v rade reálna mzda v Česku klesala, je významné zvýšenie minimálnej mzdy nutnosťou, aby sa kúpna sila obyvateľov mohla zvýšiť. Tamojšia vláda schválila v tomto roku v septembri nové pravidlá pre ich valorizáciu v závislosti od rastu priemernej mzdy. Aktuálne zodpovedá výška minimálnej mzdy 42,2 percentu tej priemernej. Cieľom je dosiahnuť postupne do roku 2029 výšku cca 47 %, čo však stále nebude spĺňať úroveň stanovenú európskou smernicou.