Amicus SK, s.r.o.
Najlacnejšia energia je tá, ktorú nespotrebujeme. Pre niekoho už veľa krát opakované klišé, ale pre väčšinu správcov alebo majiteľov budov správne motto na zamyslenie sa, ako znížiť vykurovacie energie na nevyhnutné minimum. A práve inštalácia zónovej regulácie vykurovania alebo chladenia, je vzhľadom na rýchlosť návratnosti tohto úsporného opatrenia, tou najsprávanejšou voľbou.
Zamerať sa na reguláciu vykurovania a chladenia sa oplatí. Ceny energií rastú.
V poslednom období sme v Európe svedkami veľkého zvyšovania cien energií. Aj keď sa štát snaží formou kompenzácii znižovať dopady nárastu cien plynu a elektrickej energie na spoločnosť, musíme sa všetci pripraviť na novú éru, kedy budeme za energie platiť o desiatky percent viac, ako tomu bolo pred energetickou krízou. Určite by nebolo múdre sa spoliehať na veľkorysosť budúcich vlád. Dobrý hospodár musí už dnes prijať opatrenia, ktoré mu umožnia dostať spotrebu energií pod kontrolu. A keďže vykurovanie a chladenie tvoria približne 70 percentný podiel z celkových prevádzkových nákladov budov, je rozumné zamerať našu pozornosť práve týmto smerom.
Zónová regulácia vykurovania /chladenia/ v budovách je nevyhnutný štandard.
Doba, kedy stačilo v rámci úsporných opatrení osadiť teplovodné radiátory termostatickými ventilmi a mechanickými termostatickými hlavicami, je už minulosťou. Ak chce správca budovy znížiť prevádzkové náklady budovy na minimum, musí siahnuť po moderných technológiách, ktoré mu umožnia v každej jednej miestnosti individuálne nastavovať časovo-teplotné režimy (komfortné a útlmové teploty) na základe ich aktuálnej obsadenosti, pracovnej doby, prípadne v súlade s hygienickou normou. A práve za týmto účelom boli vyvinuté systémy zónovej regulácie vykurovania alebo chladenia. Keďže majú možnosť centrálneho riadenia (vzdialenej správy), je pre obsluhu systému veľmi jednoduché nastavovať vykurovanie (chladenie) jednotlivých zón podľa požadovaných teplotných parametrov, či už prostredníctvom počítačového softvéru alebo webovej aplikácie. V prípade, že sa časovo-teplotné programy pre jednotlivé miestnosti správne zadefinujú, systém zónovej regulácie pracujúci v automatickom režime zamedzí neefektívnemu vykurovaniu alebo chladeniu v časoch, kedy nie sú miestnosti využívané.
Nové diagnostické funkcie systému IQRC. Profesionálny nástroj určený na prediktívnu údržbu pre majiteľov veľkých budov, správcov budov, energetikov a dodávateľov tepla.
Aby regulačný systém v budove dlhodobo úsporne fungoval, nesmie sa s prvkami systému zónovej regulácie v budove manipulovať. V praxi ale k neželanej manipulácii často prichádza. Užívatelia jednotlivých miestností ovplyvňujú správne fungovanie jednotlivých zariadení s cieľom zabezpečiť si v miestnosti vyšší teplotný komfort, či už nad rámec zadefinovanej teploty správcom budovy, alebo nad rámec hygienickej normy. Keďže si vedia poradiť aj s krytkami proti neželanej manipulácii (napr. mechanická ochrana termostatických hlavíc), tak jedinou možnosťou ako takýto neželaný stav zavčasu odhaliť, je využiť softvérové funkcie na detekciu neželaných stavov. K tomu je využívaná nová generácia termostatických hlavíc, ktorá je vybavená okrem iného aj snímačom teploty vykurovacej vody a nová generácia nástenných regulačných jednotiek, ktoré dokážu okrem priestorovej teploty merať aj vlhkosť a CO2. Sledovaním vzájomných korelácii nameraných veličín v čase a ich vyhodnotením dokáže softvérová nadstavba systému IQRC detegovať neželané stavy vo vykurovacom systéme, čo umožňuje zvyšovať energetickú efektívnosť. Monitorované a detekované stavy systémom IQRC, ktoré umožňujú zvyšovať energetickú efektívnosť sú:
- povolená termostatická hlavica na ventile radiátora (hlavica nedokáže ventil úplne uzavrieť a miestnosť sa neekonomicky prekuruje)
- odmontovaná alebo odcudzená termostatická hlavica (ventil na radiátore je permanentne otvorený na 100% a miestnosť sa neekonomicky prekuruje)
- zavzdušnený radiátor (zavzdušnenie radiátora prináša užívateľom teplotný diskomfort – nedodržanie hygienickej normy)
- zaseknutý termostatický ventil (tento stav prináša užívateľom tepelný diskomfort – nedodržanie hygienickej normy)
- prepúšťajúci termostatický ventil v uzavretej pozícii (napr. poškodené tesnenie, mechanická prekážka z vykurovacieho systému spôsobuje neekonomické prekurovanie)
- neželané dokurovanie prenosným elektrickým vykurovacím telesom (ekonomicky neefektívny spôsob vykurovania, zvýšené riziko vzniku požiaru)
- neefektívne vykurovanie miestností (poukazuje na neobsadené miestnosti/zóny, ktoré sú dlhodobo vykurované na komfortnú teplotu)
- softvérová detekcia otvoreného okna (poukazuje na neefektívne vetranie – vykurovanie, nie je potrebná inštalácia mechanického zariadenia na okná)
- nedostatočná alebo predimenzovaná teplota vykurovacej vody v systéme (efektívny spôsob ako poukázať na poruchu kotolne, prípadne na zle nastavené ekvitermické krivky)
Cloudové riešenie pre zónovu reguláciu a monitoring. Benefity služieb centrálneho dispečingu v Cloude
Cloudové riešenie pre zónovú reguláciu a monitoring prináša množstvo benefitov služieb centrálneho dispečingu v Cloude. Medzi hlavné výhody patrí zasielanie dôležitých diagnostických informácií správcom, energetikom, majiteľom objektov či poskytovateľom dodávok tepla, denné súhrny zistených neželaných stavov podľa zadefinovaných priorít prostredníctvom e-mailu, zasielanie vybraných alertov alebo notifikácií prostredníctvom webovej aplikácie v mobilnom telefóne, riadenie viacerých budov, rozľahlých areálov, mestských častí z jedného miesta, ako aj možnosť riadenia pridelených zón z mobilného zariadenia (napr. študentské domovy či rôzni nájomcovia v jednom objekte). Systém umožňuje kalkuláciu a udeľovanie bonusov za šetrenie energií, upozorňuje na neefektívne vykurovanie prázdnych izieb na základe koncentrácie CO2, zberá a štatisticky spracováva dáta, vizualizuje ich a poskytuje podklady na energetické audity. Zároveň sa buduje edukácia detí pre zodpovedné správanie sa, pochopenie problému šetrenia energií a sprístupnenie vybraných dát systému na web, na sociálne siete, zapojenie tried, škôl do rôznych súťaží. Korelácia jednotlivých priebehov viacerých snímaných veličín v čase umožňuje prediktívnu údržbu (napr. zavzdušnený radiátor, nedostatočná teplota vykurovacej vody, zámerne povolená hlavica ventilu, prikurovanie elektrickými radiátormi a pod.), pričom diaľková konfigurácia snímačov umožňuje nastavovanie prahových hodnôt upozornenia na zvýšenú hladinu CO2, vlhkosti a podobne.
Jednoduchá bezdrôtová platforma
Systém IQRC využíva vlastnú bezdrôtovú komunikačnú sieť 2,4GHz (nezávislá od verejných Wifi).
Pri teplovodnom vykurovacom systéme, ktorý je u nás najrozšírenejší, sú potrebné len 3 základné komponenty:
- Bezdrôtová regulačná jednotka IQ24 RMD
Regulačná jednotka IQ24 RMD plní funkciu opakovača signálu (repeater), a teda prostredníctvo PID algoritmu reguluje bezdrôtové hlavice na požadovanú teplotu, sníma kvalitu vnútorného prostredia pomocou senzorov (priestorová teplota interiéru, hladina nasýtenia vzduchu v miestnosti oxidom uhličitým, relatívna vlhkosť, meranie intenzity osvetlenia), indikuje prekročenia nastavených limitov (CO2, vlhkosť), zobrazuje základné parametre regulácie teploty a slúži na lokálne ovládanie teploty (softvérovo uzamykateľné).
- Bezdrôtová termostatická hlavica IQ24 THM „longlife“
Nová bezdrôtová termostatická hlavica IQ24 THM disponuje dlhou výdržou batérie až 6 rokov (pri komunikácii raz za 2 min.) a možnosťou napájania aj z externého zdroja 5V DC. K jej základným funkciám patrí snímanie teploty okolia, snímanie teploty vykurovacieho telesa a optimalizácia dráhy podľa typu inštalovaného ventilu.
- Centrálna jednotka
Hlavnou funkciou centrálnej jednotky je koordinácia systému. Zaisťuje spoľahlivú bezdrôtovú distribúciu nastavených časovo-teplotných režimov, prípadne ostatných parametrov do jednotlivých regulačných zariadení v celom objekte. Pracuje na základe obojsmernej bezdrôtovej komunikácie a spätne zbiera všetky potrebné informácie o aktuálnom stave systému. Zároveň plní funkciu brány, ktorá umožňuje systém IQRC ovládať (kontrolovať) vzdialene prostredníctvom internetu.
Najčastejšie príklady využitia IQRC v praxi
- Školy (vykurovanie na základe rozvrhu)
Triedy, učebne, školské jedálne, kabinety, sú často neekonomicky vykurované aj v časoch, kedy v nich žiadne aktivity neprebiehajú. Dokonca v poobedňajších hodinách sú často zbytočne vykurované veľké časti školských budov len kvôli tomu, aby sa zabezpečila tepelná pohoda v niekoľkých triedach družín, poobedných krúžkov, prípadne telocviční, ktoré sú komerčne využívané do neskorých večerných hodín. IQRC okrem zabezpečenia efektívnej regulácie teploty na základe vyučovacieho rozvrhu, poskytuje aj aktuálnu informáciu o hladine CO2 v jednotlivých triedach. Vďaka tomu môžu vyučujúci v nich zabezpečiť kontrolované vetranie s vytvorením optimálneho hygienického prostredia na vyučovací proces.
- Administratívne budovy (vykurovanie na základe pracovnej doby, účelu využívania)
V máloktorej administratívnej budove je pracovný režim jej zamestnancov, prípadne jej prenajímateľov, z pohľadu začiatku a ukončenia pracovnej doby rovnaký. Vďaka systému IQRC má správca budovy možnosti vytvoriť pre každú miestnosť optimálny časovo-teplotných režim, vďaka ktorému bude objekt vykurovaný (chladený) vždy efektívne. Keďže všetky údaje o nastavených a reálnych teplotách z jednotlivých miestností sa ukladajú do pamäte riadiacej jednotky, vie sa správca (majiteľ) budovy v prípade potreby veľmi jednoducho preukázať, že boli z jeho strany splnené všetky požiadavky na zabezpečenie tepelnej pohody, určené nájomnou zmluvou, prípadne hygienickou normou.
- Nemocnice a polikliniky (vykurovanie na základe ordinačných hodín, účelu využívania)
Ešte stále existuje veľa zdravotníckych zariadení, kde sú kvôli nepretržitej 24 hodinovej prevádzke pohotovostí, prípadne lôžkových oddelení, každý deň neefektívne vykurované desiatky ordinácii, vyšetrovní, čakární, mimo ich ordinačné a prevádzkové hodiny. A tie bývajú v mnohých prípadoch len niekoľko dní v týždni. Systém IQRC je preto pre nemocnice a polikliniky vhodným nástrojom na znižovanie vykurovacích nákladov na nevyhnutné minimum. Keďže všetky údaje o nastavených a reálnych teplotách z jednotlivých miestností sa ukladajú do pamäte riadiacej jednotky, vie sa správca nemocnice, polikliniky, v prípade potreby veľmi jednoducho preukázať, že boli z jeho strany splnené všetky požiadavky na zabezpečenie tepelnej pohody, určené nájomnou zmluvou, prípadne hygienickou normou. Systém IQRC umožní do systému integrovať aj moduly, ktoré umožnia rozpočítanie nákladov pre jednotlivé ambulancie.
- Hotely penzióny a ubytovacie zariadenia (vykurovanie podľa obsadenosti)
Vďaka systému IQRC je jednoduché nastavovať teploty v jednotlivých miestnostiach ubytovacieho zariadenia, vždy na základe aktuálnej obsadenosti. Ovládací softvér IQRC je navyše možné prepojiť aj s rôznymi rezervačnými systémami, takže správca systému si prostredníctvom softvéru IQRC len zadefinuje teplotnú požiadavku na komfortnú a útlmovú teplotu pre jednotlivé miestností a o ostatné sa postará automatika. Dbať o optimálnu tepelnú pohodu ubytovaných hostí a zároveň minimalizovať vykurovacie náklady, to je pre každého správcu ubytovacieho zariadenia tá najdôležitejšia úloha. K tomu im pomôže aj to, že majú k dispozícii vždy aktuálne (on-line) informácie o nastavenej, prípadne skutočnej teplote v jednotlivých miestnostiach objektu.
- Výrobné prevádzky (vykurovanie podľa pracovnej doby)
Zónová regulácia je vhodná najmä tam, kde sa pracuje na zmeny. V takých prípadoch sa často stáva, že jednotlivé vykurovacie vetvy musia byť kvôli viac-zmennej prevádzke vykurované nepretržite 24 hodín denne, ale obsadenosť niektorých priestorov (napríklad administratíva), ktoré sú ich súčasťou, býva len 8 hodín denne. Plošné nasadenie IQRC však prináša nezanedbateľné úspory aj v podnikoch, ktoré fungujú len v jednoduchom 8 hodinovom pracovnom režime.
Mgr. Juraj Vícen – konateľ spoločnosti Amicus SK, s.r.o.
Viac na: www.iqrc.sk