Plot nás chráni pred nevítanými návštevníkmi, hlukom z okolia či ako ochrana pred neželanými pohľadmi susedov. A samozrejme, mal by byť aj oku lahodiacim elementom zapadajúcim do celkovej koncepcie záhrady. Ak uvažujete nad výsadbou živého plotu, ten správny čas na jeho založenie je práve teraz – od novembra do marca.

Sviežo zelený či bohato rozkvitnutý živý plot je veľmi obľúbený, no nie je pre každého, pretože je náročný na údržbu. Najmä začiatky sú ťažké,  keďže na jeho plnú krásu i funkčnosť musíte čakať niekoľko rokov. Investíciu do starostlivosti oň vám však vráti v podobe pohľadu na sýtu zelenú či bohato zakvitnutú stenu.

 

Ako vysádzať živý plot

Pri živom plote nie je možné vysadiť kry každý rok nanovo. Je preto potrebné im od začiatku venovať zvýšenú starostlivosť. Základom sú zdravé rastliny a vhodná kvalita pôdy. Ak chcete mať živý plot krásne zelený počas celého roka, vysaďte krušpán, cezmínu, tuju, tis alebo hrab. Ak túžite po kvitnúcom živom plote, zvážte dráč bradavičnatý, trojpuk, kériu japonskú, hloh, zlatý dážď či obľúbený orgován. Zdravé a chutné ovocie podobné čučoriedkam môžete oberať zo živého plotu z niektorých druhov muchovníka. Veľmi rýchlo sa dočkáte živého plotu z vtáčieho zobu, ktorý narastie až 1 meter dĺžky za rok.

 

Kedy vysádzať?

Najvhodnejší čas na vysádzanie živého plotu je od novembra do marca. Rastliny vysádzame v koreňovom bale do kvalitnej zeminy. Pre vždyzelené dreviny je na výsadbu najlepšia skorá jeseň, zatiaľ čo opadavým kríkom viac sedí neskorá jeseň. Rastliny v kontajnerových kvetináčoch sa môžu sadiť celoročne.

Aby bol živý plot rovnomerný, výsadbu si presne naplánujte – napnite povrázok a podľa neho vykopte jamky pre rastliny či priekopu. Kopte dostatočne hlboko, aby mali koreňové baly dostatok miesta. „Po okrajoch jám je ideálne vytvarovať brázdy pre zálievku, aby voda neodtekala inam,“ hovorí Daniel Brychta, odborník na záhradu a záhradnú techniku z projektových marketov Hornbach. Zhutnenú pôdu ďalej dobre skyprite, pridajte humus, a do takto pripravenej pôdy rozmiestnite dreviny v pravidelných, dostatočne veľkých odstupoch, aby mali rastliny dostatok miesta pre ďalší rast. „Vrecovinu, v ktorom je koreňový bal otvorte, ale neodstraňujte. Keď všetko vysadíte, koreňové baly ešte poriadne upevnite ílom,“ dodáva D. Brychta.

 

Strihať či nestrihať?

Pri strihaných živých plotoch je celistvý tvar a vzhľad dôležitejší než pri nestrihaných. „Ak živý plot striháte, najlepšie je kríky omladzovať smerom nahor, potom budú mať aj spodné časti dostatok slnka a nezakrpatejú,“ hovorí odborník z Hornbachu. Opadavé dreviny reflektujú ročné obdobia a v zime potrebujú inú starostlivosť ako na jar. Vždyzelené kry tvoria tesne uzavretý živý plot po celý rok a strihať by ste ich mali na jar.

Strihať môžete ručnými https://www.hornbach.sk/data/shop/D04/001/780/491/000/351/DV_8_6126180_01_4c_DE_20170202211655.jpg alebo elektrickými nožnicami https://www.hornbach.sk/shop/Aku-noznice-na-zivy-plot-forq-FQ-AHS-4055-Basic-bez-baterie-a-nabijacky/6126180/artikel.html. Výhodou elektrických nožníc je nielen rýchlosť, ale najmä rovnomernejší vzhľad živého plotu po zástrihu.

TIP: Aby ste si zabezpečili potrebné súkromie, pred mladý, ešte dorastajúci živý plot postavte iný plot, napríklad z pletiva alebo jednoduchých drevených latiek. Keď kríky dostatočne vyrastú, provizórny plot jednoducho odstráňte.

 

Nezabudnite na osvetlenie

Efektné a trendy je nasvietiť živý plot exteriérovými svetlami. Je len na vás, či si vyberiete výraznejšie svetlá, ktoré vytvoríte s pomocou malých prenosných reflektorov, alebo dáte prednosť intímnejšiemu stĺpikovému osvetleniu. Ak hľadáte niečo špeciálne, môžete si okolie živého plota ozdobiť sklenenými LED kameňmi alebo svetelnými guľami. Sú odolné proti vode a v záhrade vytvárajú úžasnú atmosféru. Okrem estetickej funkcie svetlá priťahujú otravný hmyz, čím spríjemňujú pobyt v záhrade. V zime môžete živý plot vyzdobiť malými farebnými žiarovkami.