Spoločnosť Siemens predstavila v roku 2022 nový systém domácej automatizácie Connected Home. Tento systém je založený na bezdrôtovej komunikácii ZigBee 3.0 a je určený hlavne pre rodinné domy a byty. Ich majiteľom ponúka komfort diaľkového ovládania prostredníctvom mobilnej aplikácie pre smartfóny v kombinácii s úsporami energie a znižovaním prevádzkových nákladov. V úvodnej fáze prišiel Connected Home na trh s riešením pre nezávislé riadenie teploty v jednotlivých  miestnostiach s radiátorovým kúrením a ovládaním kotla. Dnes by sme vám radi predstavili aj ďalšie prístroje, ktoré pribúdajú do systému Connected Home.

Vlastnosti systému

Connected Home využíva bezdrôtovú komunikáciu ZigBee 3.0, vďaka čomu je veľmi univerzálny, ľahko sa kombinuje aj inštaluje, vytvára systém s nízkym objemom prenášaných dát a dlhou životnosťou batérií.

Srdcom systému je ZigBee router GTW100ZB, ktorý vytvára ZigBee sieť pre celú domácnosť a koordinuje ostatné prístroje. Na pripojenie k ZigBee routeru stačí pár sekúnd, k jednému routeru je možné pripojiť až 40 prístrojov (max. 32 prístrojov s batériovým napájaním). Maximálny počet miestností v jednom systéme (domácnosti) je 40 a každá domácnosť môže mať až 50 užívateľov, ktorí ju môžu ovládať. Systém umožňuje individuálne riadiť teplotu v jednotlivých miestnostiach, ovládať ventily radiátorov, priestorové termostaty, plynový kotol, ohrev teplej vody, vytvárať si vlastné scény a časové programy. Všetko sa pohodlne ovláda cez mobilnú aplikáciu dostupnú pre Android aj iOS.

Výhodou je aj to, že systém pracuje aj v prípade, keď ZigBee router stratí pripojenie na internet. Celá automatizácia a systémová logika (napr. časové programy) sú uložené lokálne v ZigBee routeri. Pripojenie na internet je nutné len na ovládanie cez aplikáciu.

Nové termostaty

Najnovším prírastkom portfólia sú dva priestorové termostaty. Prvý z nich, RDZ100ZB, je vybavený výstupným relé, ktorým priamo ovláda pripojené zariadenie (kotol, obehové čerpadlo alebo zónový ventil).
Druhý typ, RDZ101ZB je bezdrôtový, neobsahuje výstupné relé a na spínanie ovládaného zariadenia potrebuje spínaciu jednotku RCR110.2ZB. Obidva termostaty komunikujú s routerom po sieti ZigBee.
Nové termostaty na prvý pohľad zaujmú zaujímavým vzhľadom s diskrétne ukrytým displejom, ktorý pomocou LED technológie zobrazí hodnoty iba až po dotyku ovládacieho tlačidla. Vďaka tomu sú termostaty v priestore nenápadné a nepôsobia rušivo.

Termostaty môžu byť do systému zakomponované dvomi spôsobmi. Buď má každá zóna vlastný termostat, ktorý ju ovláda a jedna centrálna spínacia jednotka riadi zdroj tepla alebo je pre celý dom či byt použitý len jeden termostat v referenčnej miestnosti a podľa tejto miestnosti je riadený zdroj tepla.

RDZ101ZB

RDZ100ZB

Pohon radiátorového ventilu

Na ovládanie ventilov radiátorov má Connected Home nový typ pohonu SSA911.02ZB, ktorý úspešne nahradil predchádzajúci model. Jeho parametre  a funkcie sú veľmi podobné, pripojovací závit zostal M30x1,5 mm, je teda priamo použiteľný na väčšinu bežných radiátorových ventilov. Adaptéry na ventily iných prípojných rozmerov sú súčasťou balenia. Rovnako ako pri termostatoch RDZ, aj tento pohon má diskrétny displej, ktorý sa rozsvieti až po dotyku. Tiež je napájaný dvomi batériami typu AA.
Podobne ako ostatné prvky, pohon sa do systému pripája za pomoci intuitívnej mobilnej aplikácie. Stačí sa nechať viesť pokynmi na displeji smartfónu. Celý proces je vďaka tomu jednoduchý a zvládne ho aj priemerne skúsený užívateľ.

Príklad systému s ovládaním radiátorov

Portfólio produktov Connected Home sa bude aj naďalej rozširovať a bude nám prinášať nové možnosti využitia. Najbližšie sa môžeme tešiť na detektor zaplavenia, okenné kontakty, detektor prítomnosti osôb a inteligentnú zásuvku, ktoré pribudnú do portfólia na jar 2024.

Viac informácií nájdete na www.siemens.sk/connected-home

Ing. Ivan Rimeg, Siemens Building Products.