Protherm (Vaillant Group Slovakia, s.r.o.)

 

U novostavieb i rekonštrukcii je najpraktickejšie vyriešiť vykurovanie spolu s prípravou teplej vody. Na trhu sú mnohé závesné či stacionárne kondenzačné kotly, s integrovaným alebo externým zásobníkom teplej vody.

V portfóliu značky Protherm nájdete mnoho možností, ako vyriešiť vykurovanie a prípravu teplej vody v malých i veľkých domácnostiach. Tu sú niektoré z nich:

 

tigercondens

Kotol Tiger Condens.

1. Šikovní pomocníci do domácností

Čerpať teplú vodu z viacerých miest domácností naraz a to bez straty komfortu umožňujú závesné kondenzačné kotly Tiger Condens (v dvoch výkonových radoch buď 18/25 alebo 30/35 kW). Dokážu zabezpečiť vykurovanie i prípravu teplej vody nielen v klasickej domácnosti, ale aj v dvojdomoch či v dvoch bytových jednotkách naraz. Veľké množstvo teplej vody pripravujú vďaka kombinácii dodávky vody prietokovým spôsobom a zo vstavaného zásobníka. Opätovne nahriať zásobník dokážu v rekordne krátkom čase (niekoľko minút) vďaka patentovanej technológii ISODYN2. Na výber je prevedenie kotla s jedným alebo dvomi vstavanými 21 litrovými nerezovými zásobníkmi.

 

zasibncd

Nepriamo ohrievané veľkokapacitné zásobníky teplej vody FE 300 – 500 MR.

 

Na výmenu starých závesných nekondenzačných kotlov i pre novostavby (domy či byty s jednou kúpeľňou) sú vhodné závesné kotly Gepard Condens (18/25 kW). Sú úsporné a disponujú vysokou triedou energetickej účinnosti A pre kúrenie i prípravu teplej vody. Majú hydraulický blok novej generácie, ktorý je jedinečný v ich cenovej kategórii. Úsporu prevádzkových nákladov zaručuje použitie vysokoúčinného čerpadla, ktoré v porovnaní s klasickými čerpadlami spotrebuje v priemere ročne až o 75 % menej elektrickej energie. Srdcom radu kotlov Gepard Condens je nový výmenník tepla, jeho konštrukcia bola inšpirovaná automobilovým priemyslom a umožňuje veľmi účinnú prevádzku kotla i dlhú životnosť (s minimálnymi požiadavkami na údržbu). Kotly Gepard Condens sú maximálne flexibilné. Teplú vodu pripravujú buď prietokovým spôsobom, alebo pomocou externého zásobníka (podľa typu kotla).

 

panthersss

Kotol Panther Condens.

2. S integrovaným či externým zásobníkom

Praktické rozmery má zostava kotla Gepard Condens so zásobníkom Protherm WEL 75/2 ME. Tento závesný vrstvený zásobník pripravuje teplú vodu cez doskový výmenník kotla Gepard Condens vo verzii s prietokovým ohrevom teplej vody. Čistý objem zásobníka je 82 litrov, pričom zaistí aj dostatočne rýchle opätovné nahriatie vody. Táto kombinácia je vhodná pre prípady, ak je požadovaná zvýšená dodávka teplej vody prevyšujúca možnosti prietokového ohrevu teplej vody samotným kotlom. Zásobník má tiež zabudovanú výhrevnú elektrickú špirálu 2 kW (ako dodatočný spôsob ohrevu), zaručujúci trvalý komfort dodávky teplej vody. Ďalšou z možností je zostava kotla Gepard Condens s nepriamo ohrievaným zásobníkom B60Z s objemom 58 litrov, ktorý má rovnaký dizajn ako kotol. Podľa dispozičných možností sa zásobník môže umiestniť pod kotol prípadne vedľa neho, vpravo alebo vľavo. Kryt zároveň esteticky schová prepojenie kotla so zásobníkom. Častou voľbou zákazníkov sú aj závesné kondenzačné kotly Panther Condens. So svojím vysokým stupňom využitia až 109 % a osvedčenou technológiou nerezového kondenzačného výmenníka, sa zaraďujú k najefektívnejším produktom na trhu. Sú veľmi flexibilné pri voľbe umiestnenia vďaka malým rozmerom. Dokážu pripravovať teplú vodu prietokovým spôsobom, prípadne sa môžu kombinovať s rôznymi typmi externých zásobníkov na prípravu teplej vody.

 

gepareddd

Zostava kotla Gepard Condens s nepriamo ohrievaným zásobníkom B60Z.

 

V ponuke značky Protherm nájdeme aj stacionárne kondenzačné kotly, ktoré majú integrovaný zásobník teplej vody. Reč je o kotloch Lev 25 KKZ90 či zariadeniach Lev Heliotwin 20 KKZ150. Vďaka technológii vrstveného ukladania teplej vody v zásobníku ponúkajú obidva (okrem vykurovania) aj komfort okamžitej dodávky teplej vody. A to vďaka vstavaným zásobníkom s objemom 90 l alebo 150 l. Kotol Lev Heliotwin 20 KKZ150 je možné navyše skombinovať so solárnym kolektorom typu drain-back. Vďaka takejto solárnej zostave môžu v domácnosti ušetriť ročne 50 až 75 % nákladov na prípravu teplej vody.

 

levhoajaa

Stacionárny kotol Lev Heliotwin 20 KKZ150.

 

3.  Zásobníky pre najnáročnejších

Existujú však aj riešenia pre najnáročnejšie domácnosti a väčšie budovy. Nimi sú nové, nepriamo ohrievané veľkokapacitné stacionárne zásobníky teplej vody FE 300 – 500 MR s objemom 300, 400 a 500 litrov. Podobne ako predošlé riešenia, aj tieto veľké zásobníky sa kombinujú s plynovými kondenzačnými kotlami značky Protherm, pre dvojgeneračné alebo viacbytové domy. Navrhnuté sú tak, aby bol zabezpečený optimálny prenos tepla z pripojených vykurovacích zariadení, a aby v konečnom dôsledku priniesli domácnostiam cenné úspory energie. K úsporám prispieva aj ich nová konštrukcia vysokokvalitnej izolácie. Vďaka použitiu kvalitných materiálov dosahujú vysokú spoľahlivosť a dlhú životnosť. Na zvýšenie komfortu a spoľahlivosti dodávky teplej vody je k dispozícii aj voliteľný prídavný elektrický ohrev s výkonom až 6 kW.

www.protherm.sk